Ogród sensoryczny

BOLESTRASZYCE - Arboretum

 
6.0 (2)
  14075 1

BOLESTRASZYCE - Arboretum

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Arboretum
  • Atrakcja całoroczna
Arboretum bolestraszyckie czyli wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla, należy do cennych zabytków przyrody i kultury Podkarpacia. Arboretum powstało w 1975 roku z inicjatywy dr hab. Jerzego Pióreckiego. Historyczne założenie w Bolestraszycach obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znany malarz Piotr Michałowski. W skład arboretum wchodzi również XIX-wieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów pałacowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki rodzimego jak i obcego pochodzenia, drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i gatunki roślin. Arboretum jest otwarte przez cały rok, po sezonie tylko w dni powszednie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jeden ze stawów
Skalniak
Labirynt roślinny
Kładka przez moczary
Ogród sensoryczny

Filmy

Bolestraszyce ogród zmysłów

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach - Bolestraszyce 130   tel. +48 16 671 64 25 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bolestraszyce (woj. Podkarpackie) - Arboretum

format D: N49.8172193°,  E22.8592014°
format DM: 49° 49.033158'N, 22° 51.552084'E 
format DMS: 49° 49' 01.99''N, 22° 51' 33.13''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Fantastyczne miejsce i jak się zmienia! Wróciłam po kilku latach i tyle nowości! Wymarzony plener do zdjęć, praktycznie o kążdej porze roku. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
12 i 7 lat
Data pobytu
wakacje 2014
Ocena atrakcji
 
6.0
Jeżeli Arboretum to tylko w Bolestraszycach, a kilka w życiu widziałam… 
To nie tylko ciekawe drzewa, ale przede wszystkim misterna architektura krajobrazu dopełniana mnóstwem kwiatów urzeka tu najbardziej. Można cały dzień błądzić po parkowych ścieżkach czy wypoczywać na ławeczce z widokiem na staw. Niestety trzeba wziąć ze sobą wałówkę – przy wejściu jest niewielki sklepik z pamiątkami, można w nim dostać picie czy lody „z papierka” i niewiele więcej, chociaż istnieje możliwość rozpalenia ogniska (trzeba wcześniej uzgodnić).
Toalety są przy wejściu, a w głębi parku w budynkach muzeum czy galerii.
Zwiedzanie z wózkiem na pewno nie jest idealne – w zasadzie jedynym miejscem z normalnym chodnikiem jest ogród sensualny, dalej często żwirek lub „wydeptana” ścieżka,  ale generalnie wydaje mi się, że da się dotrzeć wszędzie, tyle że miejscami może być ciężej. My daliśmy młodemu tylko jego samochód (pchaczo-jeździk) i poruszał się nim dość sprawnie. 
Dzieci uwielbiają przede wszystkim mostki na stawach, mogą wypatrywać z nich żabek (najlepiej je widać w studzienkach przy głównej alei). Dla naszego największą atrakcją była fontanna na stawie, która od czasu do czasu pod wpływem wiatru pryskała dzieciarnię na brzegu. Ale radocha! 
Na łączce pasą się konie i owce, a czasem można też zobaczyć zmykającą wiewiórę, albo szukającego żab bociana. 
Nowością ostatnich lat w Bolestraszycach jest labirynt z wikliny, w którym można chwilę pobłądzić (my byliśmy późną wiosną, wiklina miała wtedy na tyle mało liści, że dziecko spokojnie było przez nią widać, nie wiem, jak bardzo później zarasta) oraz wspomniany ogród sensualny, czyli odbierany za pomocą zmysłów. Zgromadzono tu rośliny o szczególnym wyglądzie, zapachu czy fakturze liści.
Poza tym  jest tu kilka  bardzo uroczych miejsc, na przykład ławeczka ukryta pod czapą liści czy skalniak z maleńkim wodospadem. 
Dzieci uczulone na pyłki na pewno trzeba uprzednio nafaszerować jakimś specyfikiem. Za naszego pobytu komary i inne tego typu nie atakowały, ale nie wiem, czy tak jest zawsze.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Przepięknie!
Konie, owce, żaby itp.
Dzieci mogą się porządnie wybiegać
Dużo ławeczek, cienia, zacisznych miejsc
- Wady
Brak zaplecza gastronomicznego
Wiek dziecka/i
2,5 roku
Data pobytu
czerwiec 2011
Zdjęcie
Jeden ze stawów
Skalniak
Labirynt roślinny
Kładka przez moczary
Ogród sensoryczny
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bolestraszyce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bolestraszyce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.