RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice

RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice

 
5.5 (1)
  125 0

Przedsionek piwnic

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rzeszowskie Piwnice
Aktualne ceny
Bilety online
Kup bilet (nowe okno)
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Piwnice pod Rzeszowem zaczęły powstawać w XIV wieku. Pełny funkcje magazynów i spiżarni. Później, wraz z rozwojem handlu stały się miejscem składowania towarów oraz ich sprzedaży. Funkcjonowały jako tzw. "sklepy ziemne". Ostatnie działały jeszcze w XX wieku. Piwnice były zazwyczaj murowane z kamienia lub cegły. Powstały na 3 podziemnych kondygnacjach do 12 metrów pod powierzchnią rynku miejskiego. Najgłębiej położone były najmłodsze i najszybciej uznane za zbędne (zaczęto je zasypywać lub zamurowywać w XVIII w.). W latach 40-tych XX wieku ujawnił się problem z lessowym podłożem rzeszowskiego rynku podmywanym przez wodę i przeoranym licznymi piwnicami. Zapadał się grunt a ściany budynków pękały. Prace ratunkowe podjęto w latach 60-tych i kontynuowano etapami do końca stulecia, kiedy powstała koncepcja zabezpieczenia i udostępnienia piwnic turystom.
Zwiedzanie ich stało się możliwe w 2001 roku, a zarząd sprawowało Muzeum Okręgowe. Podziemna trasa liczyła 213 metrów długości i wiodła przez 34 pomieszczenia (licząc piwnice i odrębnie łączące je korytarze). Zmodernizowano ją i wydłużono w 2007 roku, przy okazji prac nad rekonstrukcją płyty Rynku Staromiejskiego (czytaj: zabetonowaniem Rynku). Podziemna trasa turystyczna "Rzeszowskie piwnice" w obecnej formie funkcjonuje od 2022 r. Od tego czasu określa się ją jako interaktywną instytucję kultury, łączącą historię z nowoczesną techniką. Wejście znajduje się na Rynku pod sceną miejską, a wyjście 150 m dalej, przy ul. Króla Kazimierza. Obecnie trasa ma długość 396 m i składa się z 40 pomieszczeń. Korytarze położone są na głębokości od 2,5 m do 10 metrów, najwęższy z nich ma 70 cm szerokości. Po ziemią panuje temperatura ok. 18 st. C. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem na 2 trasach: Interaktywna legenda i Obrazy historii. Samodzielne zwiedzanie możliwe jest w wybrane dni.
Placówka organizuje również warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawy, spotkania oraz koncerty w holu wejściowym. Rzeszowskie piwnice są otwarte przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków, w sezonie w godz. 10:00-19:00. Wejścia na trasę odbywają się co 15-20 minut. Zalecany zakup biletów online.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ekspozycja z bronią
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
Korytarz z pochodniami
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
Korytarze w piwnicach
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
Motocykl żużlowy
Interaktywny plan Rzeszowa

Filmy

Rzeszów - Rzeszowskie piwnice

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Rzeszowskie Piwnice / Podziemna Trasa Turystyczna - ul. Rynek 26, 35-064 Rzeszów   tel. 798 445 920 , 452 039 763 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Rzeszów (woj. Podkarpackie) - Rzeszowskie Piwnice

format D: N50.0375707° E22.0040649° 
format DM:     50°2.254242'N 22°0.243894'E 
format DMS: 50°02'15.25''N 22°00'14.63''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Zwiedzanie podziemi rzeszowskich odbywa się w kilku wariantach. Jeśli dobrze zrozumiałem zawiłości regulaminowe i słowa przewodniczki, w każdym w wariancie coś zyskujemy i coś tracimy.
Przede wszystkim trzeba zadecydować czy chcemy przewodnika czy oglądamy samodzielnie. Z przewodnikiem można wybrać wersję dla dorosłych lub dla dzieci. Na trasie z przewodnikiem dla dzieci ("Interaktywna Legenda") mamy oczywiście opowieść w wersji uproszczonej dla najmłodszych plus zabawa na urządzeniach interaktywnych. Trasa z przewodnikiem dla dorosłych ("Obrazy Historii") zorganizowana jest inaczej. Na trasie nie ma interaktywnych stanowisk z wersji dziecięcej, a multimedia są wykorzystane do szczegółowego przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa. Samodzielne zwiedzanie pozbawia nas przewodnika, ale pozwala dokładnie obejrzeć podziemia w swoich tempie, np. poczytać elektroniczne tablice informacyjne czy zapoznać się z elementami multimedialnymi, na które nie ma czasu podczas obu wariantów zwiedzania z przewodnikiem, natomiast nie skorzystamy z interaktywnych elementów pozostałych wariantów. Dziwne zasady, bo wynika z tego, że aby zobaczyć absolutnie wszystko trzeba zwiedzić podziemia 3 razy.

Wybraliśmy zwiedzanie z przewodnikiem dla dzieci. Grupa taka powinna liczyć 6 osób, my weszliśmy ze znajomymi w 8 osób i było to bez sensu. Na trasie rozstawione są bowiem stanowiska interaktywne, zwykle w liczbie 6.
Zwiedzanie rozpoczyna się od filmu nawiązującego do powstania nazwy miasta. Bardzo fajnie zrealizowany, a dzieci mogą rozpoznać głos lektora, którym jest znany aktor i popularna postać filmowa. Potem chodzimy podziemnymi korytarzami, ale odcinków do samego przejścia jest bardzo mało, bo co chwila jest jakaś aranżacja i zatrzymujemy się słuchając przewodnika albo uczestnicząc w zabawie na urządzeniach interaktywnych.
Takie są np. w sklepie kolonialnym czy sklepie z suknami, w zakładzie złotnika. Możemy stworzyć własny herb, na innym stanowisku trzeba jak najszybciej uruchomić dzwon ostrzegający miasto przed zagrożeniem.
Pokazano pożar miasta i makietę starego Rzeszowa, ale bez jej omówienia. Cześć trasy poświęcona jest zagadnieniom militarnymi z ekranami przedstawiającym broń i średniowieczną artylerię. Jest gra na której bronimy miasta.
Przewodniczka przyznaje po drodze jakieś niematerialne dukaty, czyli punkty drużyny, jak nazywana jest grupa zwiedzających. Jeśli ma to uczynić zwiedzanie bardziej emocjonującym to nie sprawdza się (nikt na to nie zwracał uwagi).
Część zwiedzana z przewodnikiem kończy się po ok. 70 minutach i jest to czas za krótki. Nasza przewodniczka, choć ogólnie kompetentna, to jednak tak się spieszyła, że przy grze z limitem czasowym włączała start jeszcze zanim wytłumaczyła o co chodzi.
Później turyści mają czas na przejście ostatniego odcinka korytarzy samodzielnie. Na panelach LCD przedstawiono tu współczesny Rzeszów, zespoły muzyczne, kluby sportowe. Stoi prawdziwy motocykl żużlowy na którego można wsiadać, wiszą zdjęcia z okresu PRL i interaktywny plan miasta. Fajna atrakcją jest możliwość uruchomienia silnika odrzutowego, szkoda że tego samego nie da się zrobić z motocyklem. Przy samym wyjściu znajduje się sklepik, w którym można znaleźć dość ciekawe pamiątki.

Mimo że opisy trasy w Internecie wspominają o goglach VR, podczas naszego zwiedzania nie było ich. Nie można też było skorzystać z kilku urządzeń multimedialnych mijanych po drodze, np. wysłuchać mówiących postaci - jest to możliwe tylko przy zwiedzaniu samodzielnym (na trasie z przewodnikiem nie ma na to przewidzianego czasu).
Jak już wspomniałem, jest to trochę dziwnie zorganizowane, ale ogólnie podziemia są fajnie zaaranżowane, w interesujący dla dzieci sposób. Mnie osobiście brakowało jednak poczucia chodzenia po czymś naprawdę starym. Piwnice są w większości odnowione, wg mnie zbyt mocno, wszędzie widać nowe cegły. Nie ma wilgoci czy błota. Tylko w jednym miejscu było mokro, bo sklepienie przeciekało. Korytarze posiadają nowoczesne oświetlenie, ekrany, projekcje filmowe i efekty jak np. wirtualne pochodnie. Efekty takie włączane są tylko raz, z innych atrakcji również można korzystać jeden raz i ta "jednorazowość" jest sporym mankamentem trasy dziecięcej. Gdy w jakimś miejscu są różne gry to dzieciaki mogą zagrać tylko na swoim stanowisku, nie ma czasu aby przejść do innego. Zwłaszcza mojej 7-letniej córce bardzo się to nie podobało. Jednak ogólnie wyszła z podziemi zadowolona.
W naszej grupie atrakcja ta najbardziej przypadła do gustu właśnie najmłodszym dzieciom.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 16 lat
Data pobytu
luty 2024
Przedsionek piwnic
Ekspozycja z bronią
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
Korytarz z pochodniami
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
Korytarze w piwnicach
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
RZESZÓW - Rzeszowskie Piwnice
Motocykl żużlowy
Interaktywny plan Rzeszowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzeszów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzeszów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.