RZESZÓW - Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

RZESZÓW - Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

 
5.5 (1)
New   40 0

RZESZÓW - Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz
Aktualne ceny
Bilety online
Kup bilet (nowe okno)
Parkowanie
Info atrakcji (nowe okno)
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz otwarto w końcu 2022 roku w pod rzeszowskiej Jasionce w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego. Koszt budowy wyniósł 94 mln zł. Architektura budynku nawiązuje do sterowca, helisy DNA i orbity planet. Posiada wysokość prawie 20 m i 6,5 m2 powierzchni. Składa się z 3 kondygnacji naziemnych i 1 podziemnej. Na wysokości 17 m znajduje się taras widokowy.
Celem placówki jest popularyzacja nauki, innowacji technologicznych, wyników badań naukowych oraz zapewnienie dostępu do nowoczesnej edukacji oraz propagowanie nawyku aktywnego uczenia się przez całe życie. Odbiorcami mają być dzieci i młodzież w wieku szkolnym / przedszkolnym, uczniowie szkół średnich, osoby dorosłe, w tym pasjonaci nauki, nauczyciele i zwykli turyści.
Dla zwiedzających utworzono ponad 180 interaktywnych stanowisk. Ekspozycje podzielono na 3 główne wystawy tematyczne: "Lotnictwo", "Żyję", "Przyroda". Centrum posiada również wystawę mobilną, planetarium mobilne oraz
5 pracowni warsztatowych: Fablab, Robotyka, Biologia i Ekologia, Chemia, Fizyka.
Osobno płatnymi atrakcjami jest symulator lotu bazujący na technologii Microsoft Flight Simulator oraz zwiedzanie wnętrz samolotu AN-2 Antonow, który stoi przed budynkiem.
W 2023 roku budynek Podkarpackiego Centrum Nauki został finalistą konkursu Property Design Awards 2023 w kategorii Obiekty publiczne. W 2024 r. otwarto nową strefę dla dzieci wieku od 3 lat - "Zabawki Edukacyjne - Mali Odkrywcy".
Placówka podlegająca Wojewódzkiemu Domowi Kultury w Rzeszowie otwarta jest przez cały rok, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. W pt.-ndz. do godz. 20:00, w pozostałe dni tylko do 15:00. Czas zwiedzanie nie jest limitowany. Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Lotnisko Jasionka
Stanowisko omawiające różne konstrukcje maszyn latających
Jak lata sterowiec
1. piętro i stanowiska hydrologiczne
Łazik marsjański
RZESZÓW - Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz
Układ pokarmowy
Widok na wszystkie kondygnacje
Stanowiska przyrodnicze
Labirynty

Filmy

Rzeszów - Podkarpackie Centrum Nauki  Łukasiewicz

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz - Jasionka 952A   tel. +48 17 772 09 09 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Rzeszów (woj. Podkarpackie) - Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

format D: N50.11762°   E22.0230925°
format DM: 50° 7.0572'N 22° 1.38555'E 
format D M S:   50° 07' 03.43''N   22° 01' 23.13''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Centrum Nauki pod Rzeszowem zadziwiło nas rozmiarami. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego obiektu. Jest to nowoczesny budynek z 3 kondygnacjami ekspozycyjnymi. Wygląd i wystrój na wysokim poziomie. Naukowy charakter placówki podkreśla futurystyczny kształt, wisząca podświetlona kula ziemska, z satelitami i figurą kosmonauty.
Parter poświęcony jest lotnictwu, co nie może dziwić, skoro obiekt stoi przy lotnisku, a region słynie z tradycji przemysłu lotniczego. Ta tematyka wydaje się wizytówką i specjalnością rzeszowskiej placówki, bo raczej nie zobaczymy podobnych stanowisk nigdzie indziej.
Hitem jest punkt kontroli bagażu, gdzie prześwietlamy walizki i torby rentgenem. Można się przekonać jak urządzenie rozpoznaje różne przedmioty.
Najmłodsze dzieci mogą wykonać przegląd samolotu przed lotem. Starsze polatać na symulatorze lotu (wymagany dodatkowy bilet). Symulacja trwa ok. 15 minut i syn bardzo ją chwalił. Stanowisko ruchome i realistyczne z obrazem na 3 ekranach. Można np. polecieć z Jasionki do krakowskich Balic odrzutowcem. Sterowanie w miarę łatwe, bo wykorzystywanych. jest niewiele przycisków.
Obok można poznać lotnisko Jasionka na interaktywnej makiecie. Są też inne bardziej lub mniej udane stanowiska. Do tych drugich zaliczyłbym wirtualne skrzydła czy salka do relaksu z projekcją na suficie (pomysł dobry, ale słaby jakościowo i treściowo film). Fajną zabawą jest przerzucanie piłeczki za pomocą węża z dmuchawą powietrza na stronę przeciwnika przez otwory w szybie, ale skala trudności jest zdecydowanie zbyt duża
Na dole widać było kącik dla najmłodszych "Mali Odkrywcy", ozdobiony efektownym widokiem wioski. Miejsce to czekało na oficjalne otwarcie i nie wpuszczano jeszcze zwiedzających.

Na następnej kondygnacji dominuje tematyka przyrodnicza. Interaktywne urządzenia dotyczą zagadnień biologicznych, hydrologicznych, ekologicznych, kosmicznych.
Spektakularne wygląda sterowanie łazikiem marsjańskim na zaaranżowanej powierzchni planety. Na ekraniku widzimy nawet podgląd z kamery pojazdu. Autentyczny samochód marki Smart można wirtualnie tankować różnego rodzaju paliwem i porównywać różne parametry i osiągi. Stanowisk jest tu bardzo wiele, ale niestety sporo zepsutych. Problem dotyczy całej placówki. Takiego nagromadzenia niesprawnych urządzeń jeszcze nie spotkaliśmy.
Najgorsze że większość nie ma odpowiednich tabliczek. Tak więc podchodzimy do jakiegoś stanowiska, na którym coś działa, ale nie w pełni i nie wiadomo czy to my coś robimy źle czy maszyna jest niesprawna. Tak było np. z urządzeniami VR, układem okresowym pierwiastków, paroma urządzeniami hydraulicznymi wykorzystującymi wodę. Jedno pokrętło działało, a drugie nie, a czasem nie sprawny był ekran z instrukcją i nie wiadomo co robić. Obsługa co prawda jest i pomaga, ale czasem trudno kogoś znaleźć, zwłaszcza tam gdzie urządzenia szwankują. Widać, że niektóre stanowiska są od początku źle zaprojektowane lub wykonane, skoro gumowe wężyki trzeba uszczelniać zwykłą taśmą izolacyjną, a i tak całość nie działa.

Najwyższa kondygnacja poświęcona jest człowiekowi i jego zmysłom. Można sprawdzić swoją pamięć wzrokową. Sporo jest stanowisk z laserami i zadaniem odpowiedniego pokierowania wiązki. Ciekawie wykonano pokój, w którym brakuję barw. Po włączeniu latarki wszystko wraca do normy. W dziale o zmyśle słuchu można pobawić się na różne sposoby dźwiękami. Np. włączyć głośną muzykę, aby zobaczyć fale dźwiękowe. Są też urządzenia pozwalające nagrywać własny głos i wykrzyczeć się do woli w specjalnej kopule. W paru pomieszczeniach zastosowano wygłuszanie, więc trochę dziwne jest że akurat najgłośniejsze stanowisko jest otwarte i zagłusza wszystko wokoło.
Dzieciaki były bardzo zainteresowane prezentacją układu trawiennego i wydalniczego z grą na ścianie. W dziale "Myślę" stoją duże łamigłówki i labirynty, które potrafią wciągnąć na dłużej młodych jak i starszych.
Na kondygnacji tej dwa razy na dzień puszczany jest film o tematyce naukowej. Nie można go ominąć, bo to naprawdę dobry i wartościowy seans. Znany z internetu i telewizji popularyzator nauki w interesujący sposób opowiada przez ok. 20 minut na temat kosmosu. Jakość filmu bardzo dobra, w wysokiej rozdzielczości. Znacznie przewyższa kiepskie seanse napotykane w muzeach czy parkach rozrywki.

Podsumowując, każda kondygnacja ma bardzo ciekawe, ale i bardzo słabe urządzenia, a część nie działa.. Stanowiska są jednak oryginalne i rzadko powielają urządzenia z podobnych placówek w kraju. Niektóre duże i efektowne, a w rzeczywistości ich używalność jest kiepska. Dobrym przykładem jest stół z daniami wirtualnymi z możliwością komponowania diety. Fajnie wygląda to w materiałach reklamowych, na żywo zresztą też. Nie jest jednak obleganą atrakcją. Dzieci momentalnie się znudzają, a dla dorosłych również jest to średnio interesujące. Dobór potraw skromny a czasem dziwaczny, np. brzoskwinia na śniadanie wydaje się ekscentrycznym zwyczajem w Polsce.
Inne, np. winda przenosząca do różnych miejsc i na różną głębokość/wysokość zamiast ciekawą treścią przyciąga trzęsącą i hałasująca podłogą. Pod tym względem na pewno się wyróżnia, ale nudna analiza składników powietrza czy gleby raczej mało kogo interesuje.
W sumie jednak, mimo wad, Centrum Nauki Łukasiewicz zapewni wszystkim sporo dobrej zabawy, a cenowo, na tle coraz droższych atrakcji turystycznych, wypada bardzo korzystnie. Urządzeń jest na tyle dużo, że nawet gdy nie działa 20, a kolejnych 30 jest bez sensu, to i tak można tu przyjemnie i pożytecznie spędzić czas. Na odwiedziny należy przeznaczyć 3-4 godziny. Na zewnątrz także jest coś do zobaczenia, m.in. samolot Antek i taras widokowy, ale w lutym, było zimno i ciemno, więc nie sprawdziliśmy tego. Warto mieć własny prowiant, bo w placówce są tylko automaty z przekąskami.

Wychodząc z budynku i widząc wielki portret Ignacego Łukasiewicza w holu, naszła mnie myśl "A co dowiedzieliśmy się o patronie tego miejsca?". Otóż nic! Oprócz portretu, przy wejściu stoi jeszcze 1 maszyna do wydobycia ropy i tyle związków z Łukasiewiczem!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 16 lat
Data pobytu
luty 2024
RZESZÓW - Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz
Lotnisko Jasionka
Stanowisko omawiające różne konstrukcje maszyn latających
Jak lata sterowiec
1. piętro i stanowiska hydrologiczne
Łazik marsjański
RZESZÓW - Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz
Układ pokarmowy
Widok na wszystkie kondygnacje
Stanowiska przyrodnicze
Labirynty

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzeszów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzeszów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.