Teleskop w kopule

TYMCE - Obserwatorium Astronomiczne

 
4.5 (1)
New   27 0

TYMCE - Obserwatorium Astronomiczne

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Obserwatorium Astronomiczne
Obserwatoriów astronomicznych w Tymcach pod Lubaczowem zostało otwarte w 2022 roku. Zaadaptowano na ten cel dawną kolejową wieżę ciśnień z 1954 roku, służącą do zaopatrywania w wodę parowozów na linii kolejowej nr 101 Munina - Hrebenne.
Wieża ma 25 km wysokości, nieco poniżej szczytu z kopułą obserwacyjną utworzono taras widokowy. Wyposażono ją w nowoczesny sprzęt obserwacyjny z głównym teleskopem Ritchey-Cretien 14" o ogniskowej 2584 mm z zaawansowanym osprzętem do astrofotografii i obserwacji naukowych. Teleskop dodatkowy Lunt 130MT pozwala obserwować słońce. Wieżę otacza Park doświadczeń astronomicznych. Placówka oferuje zwiedzanie wieży z pracownikiem naukowym, samodzielne parku oraz obserwacje przez teleskop (przy odpowiednich warunkach pogodowych). Obserwatorium oferuje również Astro warsztaty i Astro prelekcje dla grup zorganizowanych. Turyści mogą zwiedzać obiekt w soboty i niedziele od godziny 14. Parking gratis.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zegar słoneczny na parkingu
TYMCE - Obserwatorium Astronomiczne
Żyroskop
Wnętrze wieży
Widok z tarasu
Teleskop w kopule

Filmy

Tymce - Obserwatorium astronomiczne

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Obserwatorium Astronomiczne - Tymce   tel. +48 725 184 093 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Tymce (woj. Podkarpackie) - Obserwatorium Astronomiczne

format D: N50.1930177°,  E23.2069856°
format DM: 50° 11.581062'N, 23° 12.419136'E 
format DMS: 50° 11' 34.86''N, 23° 12' 25.15''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Wieża położona jest w lasku, z dala od zabudowań. Na parkingu mamy już pierwszą atrakcję w postaci zegara słonecznego. Po stanięciu w oznaczonym miejscu nasz cień staje się wskazówką.
Pod wieżą ustawiono kilka urządzeń edukacyjno - rozrywkowych, które tworzą park doświadczeń. Jest kalejdoskop, zwierciadła, tarcze do złudzeń optycznych. Największe to żyroskop, na którym można sprawdzić swoje predyspozycje do bycia astronautą. Jest to jednak dodatkowo płatne. Ogólnie park zajmuje na krótki czas, bo stanowisk jest mało.

Wnętrze wieży jest urządzone dość średnio. Powieszono dużo błyskotek mających imitować rozgwieżdżone niebo, są efekty świetlne, ale w sumie nie ma tu wiele do oglądania. Wspinając się po zakręconych schodach zatrzymujemy się na każdej kondygnacji, a przewodniczka opowiada o różnych tematach związanych z astronomia. Są to całkiem ciekawe rzeczy, ale przydałoby się coś więcej do oglądania poza zdjęciami kosmosu na ścianach i 2 pryzmatami, które dowodzą, że kolor biały to w rzeczywistości 3 kolory.
Po ok. pół godziny docieramy na samą gorę i wchodzimy na taras widokowy. Teren wokół jest nizinny, bez spektakularnych widoków.

Ponieważ przyjechaliśmy do Tymców ok. godziny 17, po chwili oczekiwania mieliśmy okazję wejść do kopuły, aby pooglądać przez teleskop księżyc. W maju było to możliwe od godz. 18. Nie było jednak jeszcze zmroku, więc obraz był jasny i mało kontrastowy. Fajnie jest jednak oglądnąć kopułę z ruchomą platformą i sterowanie wielkim teleskopem. Pomieszczenie jest niewielkie, wiec wchodzi się małymi grupami i nie każdy wjedzie od razu. Kto dotrwał do godziny 21 mógł zobaczyć Wenus, ale my już pojechaliśmy.
Zastanawia mnie jak wygląda zwiedzanie turystów którzy przyjadą tu np. o 15 albo gdy niebo jest zachmurzone. Wtedy nici z obserwacji przez teleskop i wizyta jest wg mnie trochę bez sensu..

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
maj 2023
TYMCE - Obserwatorium Astronomiczne
Zegar słoneczny na parkingu
TYMCE - Obserwatorium Astronomiczne
Żyroskop
Wnętrze wieży
Widok z tarasu
Teleskop w kopule

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tymce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tymce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.