BASZNIA DOLNA - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia

BASZNIA DOLNA - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia

 
5.0 (1)
New   33 0

BASZNIA DOLNA - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Galeria kolejnictwa Stacja Basznia
.Galeria kolejnictwa Stacja Basznia oddano do użytku w 2022 roku. Atrakcja zajmuje wyremontowany XIX-wieczny budynek dawnej stacji kolejowy oraz XX-wieczne zabudowę gospodarcza. Prace zrealizowano w ramach dużo projektu rewitalizacji obiektów pokolejowych i poprzemysłowych w Gminie Lubaczów. Dworzec stał się przestrzenią ekspozycyjną dla wystawy poświęconej linii kolejowej z Jarosławia do Sokala. Obecnie jest częścią wciąż funkcjonującej linii kolejowej nr 101 Munina – Hrebenne.
Prezentuje m.in. makietę kolejową i zrekonstruowana poczekalnię. Budynek otacza skansen kolejowy z lokomotywą parową Ty2-7 wyprodukowaną w 1934 r., trzema przedwojennymi wagonami i stalowymi mostami kolejowymi z 1917 i 1949 roku.
Częścią skansenu jest 200-metrowy tor kolejki wąskotorowej, mini-repliką tzw. Bałaja - kolejki kursującej dawniej po okolicy Lubaczowa i Horyńca, mającej postój we wsi Bałaje.Placówka regularnie organizuje Pikniki Kolejowe i lokalne imprezy.
Stacja Basznia jest czynna w sezonie (V-IX) codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 08:00-16:00 (wt. - pt.) i 12:00-17:00 (sb.-ndz.). Po sezonie tylko w weekendy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

BASZNIA DOLNA - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia
Kino
Wystawa w budynku stacji
Kolejka minibałaj do przejażdżek
Mosty
Tablice na zewnątrz
Plac zabaw
Wnętrze zabytkowego wagonu osobowego

Filmy

Stara Basznia - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Galeria kolejnictwa Stacja Basznia - ul. Jana III Sobieskiego, Basznia Dolna   tel. +48 783 863 214 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Basznia Dolna (woj. Podkarpackie) - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia

format D: N50.178396°,  E23.2491732°
format DM: 50° 10.70376'N, 23° 14.950392'E 
format DMS: 50° 10' 42.23''N, 23° 14' 57.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
.Stacja Basznia znajduje się tuż przy drodze. Nie ma własnego parkingu, auta zostawia się na poboczu. Budynek jest pięknie odnowiony, otoczenie czyste i zadbane.
Zwiedzanie rozpoczyna się od wnętrz i projekcji filmu. Jest on poświęcony kolejnictwu, a dokładniej przedstawia różne generacje kolei, z koleją przyszłości włącznie. Trwa kilkanaście minut i jest całkiem interesujący.
Następnie po stacji oprowadza przewodnik. Jest tylko kilka pomieszczeń, ale są multimedia, a ściany obwieszono tablicami. Słuchając przewodnika nie ma na tyle czasu, aby zapoznanie się z nimi w pełni. Szkoda, bo przedstawiono na nich ciekawe informacje, choć przede wszystkim zainteresują pasjonatów lokalnej historii. Kolej galicyjska jest jej istotnym elementem.
Najlepsza część ekspozycji to makieta linii kolejowej Jarosław - Sokal i projekcja jadącego pociągu z fajnym efektem, którego nie będę zdradzał.
Na ekranach lcd można poczytać o budynkach różnych dworców, a galicyjskie (austro-węgierskie) dworce słynęły z oryginalnej architektury. Odtworzono też dawną poczekalnię dworcową.
Cześć zewnętrzna, czyli skansen kolejowy, zwiedza się samemu. Po jednej stronie stoją dawne mosty kolejowe. Kursuje przy nich kolejka wąskotorowa, tzw. minibałaj. Bilet upoważnia do 1-razowego skorzystania z kolejki.
Tory prowadzą przez mniejszy z mostów, szkoda że w podobny sposób nie wykorzystano i drugiego oraz nie zaaranżowano jakoś otoczenia. Przejażdżka byłaby fajniejsza, bo w obecnej formie nie jest to wielką atrakcja.
Po drugiej stronie stacji stoi tabor kolejowy, plac zabaw i kolejne tablice o kolei galicyjskiej. Najważniejsze są oczywiście pojazdy kolejowe, których jest 4. Do lokomotywy i wagonu osobowego można wejść. Niestety pozostałe 2 wagony towarowe były zamknięte.
Tablice zawierają kolejną porcję wiedzy o kolei, np. pociągi pancerne, pierwsze pociągi ekspresowe, mosty kolejowe, pociągi do specjalnych zadań (np. do transportu piwa), opisano również fascynujący przejazd kolejowy organizowany przed wojną - tzw. Rajd narciarski. Brawa za wybranie naprawdę ciekawych tematów.
Do słabych stron, oprócz zamkniętych wagonów, zaliczyłbym plac zabaw (oczywiście z ciuchcią), który jest bardzo skromny, zajmie dziecko może na 10 minut. Stojąca na torach drezyna wskazywałaby, że turyści będą się mogli nią przejechać, ale nie ma takiej opcji.
Tak więc skansen budzi mieszane odczucia, ale ogólnie modernizacja starej stacji kolejowej na placówkę muzealną jest bardzo pozytywna.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
maj 2023
BASZNIA DOLNA - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia
BASZNIA DOLNA - Galeria kolejnictwa Stacja Basznia
Kino
Wystawa w budynku stacji
Kolejka minibałaj do przejażdżek
Mosty
Tablice na zewnątrz
Plac zabaw
Wnętrze zabytkowego wagonu osobowego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Basznia Dolna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Basznia Dolna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.