Ogród Biblijny

MYCZKOWCE - Ośrodek Caritas z parkiem miniatur

 
5.0 (3)
  13022 1

MYCZKOWCE - Ośrodek Caritas z parkiem miniatur

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ośrodek Caritas z parkiem miniatur
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Ośrodek Caritas Diecezji Rzeszowskiej w bieszczadzkiej miejscowości Myczkowce to ogrodzony teren ponad 8 ha (oraz kilka hektarów pastwisk dla koni). Do Ośrodka kierują tablice informacyjne, umieszczone na drodze dojazdowej z Uherzec. Parkowo - leśny wystrój Ośrodka z drogami i alejkami asfaltowymi sprzyja spacerom. Mieszczą się tu też pawilony mieszkalne - budynki parterowe, w których znajdują się pokoje dla wypoczywających, jadalnia, aula, sala spotkań przy kominku itd. Największą turystyczną atrakcją ośrodka jest park miniatur, powstały w 2010 roku. Zgromadzono tu ok. 150 miniaturowych świątyń z terenu Polski i Słowacji. W tym samym roku oddano też do zwiedzania Ogród Biblijny - drugi taki obiekt w Polsce. Urządzony on jest w formie podłużnego parku botanicznego o powierzchni 80 arów. Zasadzono tu ponad 110 gatunków roślin, a ścieżce dla zwiedzających towarzyszy ściana liści i kwiatów złożona z 40 gatunków pnączy. W ramach projektu "Karpacki entomo-zieleniec" w 2018 roku postawiono 7 figur tworzących Park owadów. Następnie powstała Ścieżka Etnograficzna "Od ziarna do chleba" z 10 rzeźbami przedstawiającymi kolejne etapy powstawania chleba.
Ośrodek można zwiedzać przez cały rok w godz. 9:00-17:00, w lipcu sierpniu do 19:00. Okresowo (wiosną i jesienią) miniatury poddawane są konserwacji, wtedy nie są dostępne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Slalom pośród miniatur
Zdjęcie
MYCZKOWCE - Ośrodek Caritas z parkiem miniatur
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny Synaj
Minizoo
Minizoo
Park owadów
Park owadów
Wystawa Bieszczady w Polsce Ludowej
Wystawa "Od ziarna do chleba"
Park miniatur
MYCZKOWCE - Ośrodek Caritas z parkiem miniatur

Filmy

Myczkowce - Centrum Caritas

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ośrodek Caritas w Myczkowcach - Myczkowce 10A   tel. +48 13 461 83 70 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Myczkowce (woj. Podkarpackie) - Ośrodek Caritas z parkiem miniatur

format D: N49.4453191°,  E22.3991489°
format DM: 49° 26.719146'N, 22° 23.948934'E 
format DMS: 49° 26' 43.15''N, 22° 23' 56.94''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 3
Ocena atrakcji
 
5.0(3)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Centrum Caritas znajduje się przy głównej drodze przez wieś. Jest częściowo płatne - na główne atrakcje jak park miniatur, ogród biblijny, wystawa zwierząt obowiązuje wspólny bilety, resztę można oglądać bezpłatnie.
Po sezonie ogród biblijny nie wyglądał tak jak powinien, ale i tak widać w nim ciekawą koncepcję. Za pomocą roślinności, figur, rzeźb, budynków przedstawiono biblijne miejsca w miniaturze. Jest góra Syna, Świątynia Salomona i Ogród Oliwny, można zobaczyć, poczuć i dotknąć mniej lub bardziej egzotyczną roślinność z rejonu Bliskiego Wschodu i znad Morza Śródziemnego, czyli taką z jaką miały do czynienia postacie biblijne.
W ogrodzie rozmieszczono tabliczki z opisami, ale na pewno lepiej zwiedzać go z przewodnikiem (pojawiają się np. z wycieczkami).
Park miniatur w jesiennych barwach wyglądał urokliwie, ale same modele świątyń były w złym stanie, niektóre mocno zniszczone. Brakowało tabliczek z opisami.
Modeli jest bardzo dużo, wydaje się że aż za dużo, bo miejscami są bezsensownie ustawione, tak by na rabatce zmieściło się jak najwięcej, a nie by je efektownie zaprezentować. Szkoda, bo wykonanie jest bez zarzutu, oddane są detale, kolor drewna itp. Warto przyjrzeć się dokładnie, przynajmniej niektórym. Mimo że park sprawiał wrażenie podupadającego i wymagającego inwestycji, na pewno jest warty odwiedzenia.
"Od ziarna do chleba" to dość oryginalna wystawa obrazującą proces powstawania chleba. Składa się z drewnianych rzeźb naturalnej wielkości. Przedstawiają one rolników przy pracy. Mieszczuchy mogą pokazać dziecku, jak dawniej powstawał chlebek. Nazwa "ścieżka etnograficzna" jest na wyrost - rzeźby stoją po prostu na trawniku.
W przypadku Park owadów trudno mówić o oryginalności. Kilka statycznych figur owadów rozstawionych na trawniku przy budynku. Jest modliszka, pszczoła, jakieś chrząszcze. Dwa motyle wiszą nad wejściem do budynku Centrum Informacji Obszarów Natura 2000, gdzie prezentowana jest ekspozycja zwierząt z bieszczadzkich lasów (niestety była zamknięta!). Owady posiadają tabliczki z opisami, jest też parę innych tablic przyrodniczych.
Minizoo to kilka zagród. Najciekawsza była z kozami i lamami. Zwierzaki można karmić, chętnie podchodzą co siatki. Kozy są aktywne, ścigają się, wskakują na pieńki.
Ta część Centrum Caritas zajmuje dzieci najbardziej. Zza ogrodzeń można pooglądać jeszcze konie, papugi i inne ptactwo oraz jeleniowate. Respekt wzbudza największy jeleń ze wspaniałym porożem.
Wzdłuż drogi postawiono jeszcze szereg tablic na temat Bieszczadów. Dotyczą dziejów naszych obecnych kresów południowo-wschodnich w okresie PRL. Poruszana jest różnorodna tematyka m.in. budowa zapory, czy funkcjonariusze bezpieki na tym terenie. Niespodziewanie bardzo interesujące informacje.

W sumie sporo drobnych i średnich atrakcji za niewielką opłatą. Razem stanowią interesujące miejsce na mapie turystycznej Bieszczadów, które, co ważne, regularnie powiększa się o nowe elementy...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
październik 2021
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny Synaj
Minizoo
Minizoo
Park owadów
Park owadów
Wystawa Bieszczady w Polsce Ludowej
Wystawa "Od ziarna do chleba"
Park miniatur
MYCZKOWCE - Ośrodek Caritas z parkiem miniatur
Myczkowce - Centrum Caritas
Ocena atrakcji
 
4.5
Fajne miejsce, ale trochę zaniedbane. Warto lepiej przygotować się do sezonu.
Ciekawie urządzona zieleń, warto przyjechać tym bardziej, że w okolicy dużo urokliwych miejsc.

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
czerwiec 2021
A
Ocena atrakcji
 
5.0
Ośrodek Caritas w Myczkowcach to przyjemne miejsce na leniwe spacerki. Wstęp bezpłatny. Obiekt w pełni dostępny dla wózków, na terenie 2 place zabaw – jeden ze zjeżdżalniami, sprężynką i czymś, co było kiedyś piaskownicą, 2-gi z kilkoma huśtawkami i równoważniami. Sprzęty nadgryzione zębem czasu, ale mogą być.
Największą atrakcją  jest park miniatur i tylko tu trzeba wykupić bilet.  Zobaczymy mnóstwo modeli cerkwi i kościołów z terenu Polski i Słowacji w otoczeniu ładnych alejek i roślinności.  Dla rodziców ciekawe, dla najmłodszych niezbyt no i trzeba kontrolować aby nie zrobiły jakichś szkód.  Podobnie z pięknym ogrodem biblijnym. Dzieci wprawdzie nie mogą swobodnie po nim biegać, ale bardzo podoba im się np. płynąca woda symbolizująca  rzekę Jordan. Nasz syn oczywiście chciał wrzucać do niej kamyczki. Ogród przedstawia pomysłowo wykonane sceny z Biblii, wzbogacone o cytaty i roślinność spotykaną na Ziemi Świętej.  Zawiera makietę Świątyni Jerozolimskiej, Golgotę, Synaj itp. Ogólnie miejsce okazało się tak samo  interesujące jak park miniatur. 
Mini zoo całkiem ładne, zwierzątka w schludnych klatkach, tylko dzik wytwarza odorek.  Niestety wszystkie zwierzątka za siatką, dotykać można tylko kucyka i osiołka. Poza tym są jelenie, daniele, kozy, króliki które można dokarmiać i ptactwo.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
W pełni dostępny dla wózków
Bezpieczny
Bliskość obiektu gastronomicznego
Bezpłatny wstęp i parking
- Wady
Lekko podstarzały plac zabaw
W mini zoo można pogłaskać tylko kuce i osła
Raczej się nie najemy
Wiek dziecka/i
niecałe 3 lata
Data pobytu
maj 2011
Zdjęcie
Slalom pośród miniatur
Zdjęcie
MYCZKOWCE - Ośrodek Caritas z parkiem miniatur
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Myczkowce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Myczkowce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.