Brama

ROPCZYCE - Krzyż III Tysiąclecia z platformą widokową

 
5.0 (1)
  1661 0

ROPCZYCE - Krzyż III Tysiąclecia z platformą widokową

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Krzyż III Tysiąclecia z platformą widokową

Krzyż III Tysiąclecia stanął w Borkach Chechelskich, aktualnie w granicach Ropczyc, na wzniesieniu o wysokości 341 m npm z inicjatywy ks. Wojciech Styczyńskiego, proboszcza parafii w Ropczycach. Budowa rozpoczęła się w 2001 roku, w 100. rocznicę wzniesienia krzyża na Giewoncie. Poświęcenie nastąpiło w 2010 roku przez bp. Kazimierza Górnego. W Krzyż i otoczenie wpisana jest symbolika związana z życiem Jezusa Chrystusa. Obiekt ma 47 metrów wysokości i waży 38 ton. Jest jednym z najwyższych w Europie. Na wysokości 30 m (rok życia Jezusa w którym rozpoczął publiczne nauczanie) znajduje się przeszklony taras widokowy z windą (można z niego dostrzec elektrownię w Połańcu i Tatry). Ramię krzyża ma 10 metrów (10 Bożych przykazań). Przed krzyżem, w odległości 40 metrów (tyle dni spędził Chrystus na pustyni) postawiona jest brama o wysokości 9 metrów (liczba miesięcy od Zwiastowania do narodzenia Jezusa). Patrząc z lotu ptaka krzyż jest wpisany w czaszę kielicha jako znak doświadczeń, przeciwności, ale i nadziei, którego podstawą jest brama, a nóżką droga do krzyża. Celem wzniesienia krzyża - symbolu zwycięstwa dobra nad złem - jest pomoc ludziom (wierzącym i nie) w odkryciu wartość wiary i nadziei oraz godne przygotowanie się na trzecie tysiąclecie i Jubileusz 2000 lat śmierci Zbawiciela w roku 2033. W kaplicy "Wieczernik obok Krzyża III Tysiąclecia odprawiane są nabożeństwa w pierwsze niedziele miesiąca w okresie maj-październik o godz. 15.00. Wstęp dla turystów jest możliwy w weekendy w godz. 15.00 - 19.00, poza sezonem (listopad - kwiecień) winda na punkt widokowy nie działa.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Brama
Ławeczka do naładowania akumulatorów
Złudzenie krzyża na skale
Alejka pod krzyżem
Wystrój wnętrza krzyża
Na platformie widokowej
Widok z góry

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Krzyż III Tysiąclecia - ul. Borki Chechelskie, Ropczyce  
Współrzędne geograficzne*:
Ropczyce (woj. Podkarpackie) - Krzyż III Tysiąclecia z platformą widokową

format D: N50.0155921°,  E21.5760165°
format DM: 50° 0.935526'N, 21° 34.56099'E 
format DMS: 50° 00' 56.13''N, 21° 34' 33.66''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Krzyż leży z dala od zabudowań, na obecnych peryferiach Ropczyc. Konstrukcja robi wrażenie wielkością, już sama brama jest potężna i również stanowi taras widokowy.
Po obiekcie oprowadzał ksiądz, który go zbudował. Całość jest pełna symboliki, właściwie każdy element coś oznacza, do czegoś nawiązuje, zwykle Biblii i życia Chrystusa. Wszędzie są jakieś napisy, rysunki, cytaty. Trochę to przytłacza, ale dobrze że przewodnik wszystko wyjaśnia.
Po przekroczeniu bramy znajdujemy się w miejscu do naładowania "akumulatorów" z białą skałą - siadając na ławeczce w odpowiednim miejscu patrzymy na krzyż stojący jakby na tej skale. Księdzu nieobca jest nowoczesna technologia, bo i ona występuje tu jako symbole, m.in. urządzenia UPS, filtry DPF.
Pod krzyżem stoi symboliczna pamiątka chrztu w formie źródełka w kamieniach, ale woda nie płynęła - szkoda że urządzenie nie działało.
Na krzyż wjeżdża się windą, najmniejszą jaką widziałem. Wystrój wnętrza na górze, czyli tarasie widokowym, kiczowaty, stare brzydkie zegary, w które wpleciono stacje drogi krzyżowej oraz dziwne sztuczne kwiaty w doniczkach. Za to widok fajny, całkiem rozległy. Panorama obejmuje pofałdowany krajobraz okolic Ropczyc z wyższymi górami na horyzoncie, ale Tatry to nie były. Jest fragment autostrady i zabudowa miasteczka. Niestety taras widokowy nie jest otwarty, lecz oszklony, więc nie poczujemy wiatru we włosach.

Ogólnie widać w tym miejscu wiele inwencji, twórca tryska pomysłami i na pewno krzyż w takiej formie jest oryginalnym sposobem upamiętnienia nowego milenium, a przy okazji niewielkie Ropczyce zyskały atrakcję turystyczną.
Natomiast drażniąca jest kwestia opłat. Niby za wstęp płaci się co łaska, ale ponoć ksiądz liczy na 20 zł, nie wiadomo czy od rodziny, czy tylko dorosłych czy każdej osoby (gruba przesada!). Powinien być jasno przedstawiony cennik, aby nie było żadnych niedomówień...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
czerwiec 2021
ROPCZYCE - Krzyż III Tysiąclecia z platformą widokową
Brama
Ławeczka do naładowania akumulatorów
Złudzenie krzyża na skale
Alejka pod krzyżem
Wystrój wnętrza krzyża
Na platformie widokowej
Widok z góry

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ropczyce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ropczyce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.