Widok na starówkę Przemyśla

PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek

 
5.5 (1)
  277 0

PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Dzwonów i Fajek
  • Atrakcja całoroczna

Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu powstało w 2001 roku w barokowej dzwonnicy katedry greckokatolickiej z 1777 r., która ostatecznie nie powstała z powodu tzw. "reform józefińskich" i zamykania kościołów w monarchii Habsburgów. Budowla była więc wykorzystywana jako wieża obserwacyjna - przeciwpożarowa, stąd zwana byłą Strażnica Miejską. Wieża ma 8 pięter i 38 metrów wysokości. W XIX wieku zainstalowano w niej dzwony i zegar, a po pożarze w 1863 roku zmieniono szczyt na taras z balustradą i budką strażnicza. Na dole znajdował się skład cukru. Później miasto umieszczało w niej różne przybytki jak np.: sklepowy obuwniczy, bar, wypożyczalnia książek, biuro i schronisko PTTK, studio nagrań. W 1983 r. wieżę oddano Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej, które rozpoczęło długotrwały remont. W latach 90-tych działało tu biuro Informacji Turystycznej, a gdy wszystkie prace zostały zakończone MNZP powołało nową placówkę - Muzeum Dzwonów i Fajek, które było pierwszą i jedyną w kraju o tej tematyce. Ludwisarstwo i fajkarstwo to bowiem rzadkie zawody, ale w Przemyślu rozwijały się od początku XIX wieku. Pośród zbiorów muzealnych można zobaczyć kilkadziesiąt dzwonów, w tym 2 związane z miastem i zdobione jego herbem: dzwon ratuszowy z 1740 i 1878 r. oraz dzwon z miejscowej wytwórni rodziny Felczyńskich prawdopodobnie dla papieża Piusa XI. Natomiast kolekcja fajek obejmuje ponad 1000 przedmiotów od końca XVI wieku do początku XX, w tym wiele pochodzących z terenu Twierdzy Przemyśl, gdzie pozostawiali je stacjonujący tu żołnierze. Na szczycie wieży znajduje się taras, będący najwyższym punktem widokowym w centrum Przemyśla. Muzeum jest otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9-16 (wt.-sb.) i 11-15 (ndz.). Możliwy zakup tańszych biletów łączonych do 3 przemyskich muzeów.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wielka faja przed muzeum
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
Ekspozycja fajek
Fajki z ludzkimi głowami
Tatas widokowy
Widok na starówkę Przemyśla
Widok z wieży

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Dzwonów i Fajek - ul. Władycze 3, Przemyśl   tel. +48 728 346 250 , +48 16 670 30 02 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Przemyśl (woj. Podkarpackie) - Muzeum Dzwonów i Fajek

format D: N49.7818079°,  E22.7736403°
format DM: 49° 46.908474'N, 22° 46.418418'E 
format DMS: 49° 46' 54.51''N, 22° 46' 25.11''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Muzeum z punktem widokowym - bardzo lubię takie atrakcje. Przemyska placówka mieści się w wieży w samym centrum miasta. Przed wejściem wielka fajka - świetny pomysł, który zachęca do zwiedzania. Do przejścia mamy 8 pięter, na każdym jest coś do oglądania. Najpierw fajki, potem dzwony i ponownie fajki.
Tematykę potraktowano szeroko, dlatego przy fajkach są też fajki wodne, a przy dzwonach wieżowych również dzwony okrętowe. Najładniejsze eksponaty to oczywiście fajki ozdobne, zwłaszcza myśliwskie. Są rzeźbione w drewnie, albo porcelanowe ze scenkami przyrodniczymi. Niektóre, jak fajki z rzeźbionymi głowami ludzi, to prawdziwe dzieła sztuki.
Jest pokazany warsztat fajkarza, jak i omówione palenie fajek w Twierdzy Przemyśl, która to czynność była stałą i istotną w codziennym życiu żołnierza. Z tablic można dowiedzieć się dlaczego.
Z bardziej egzotycznych eksponatów, poza fajkami wodnymi z Egiptu czy Turcji, mamy też fajki do opium z Chin.
Dzwony głównie wiszą po środku wieży, a na ścianach przedstawione są zagadnienia z nimi związane. Dowiadujemy się np. jakie są etapy powstawania dzwonu, albo co to jest "dzwon fałszywy".
Pośród eksponatów są poszczególne części dzwonów w jak rdzeń czy serce. Kilka ciekawszych tablic traktuje o dzwonach okrętowych, jest nawet dzwon z zasłużonego w działaniach wojennych kontrtorpedowca ORP Burza. Nie mogę jednak poweidzieć aby muzeum potrafiło zainteresować tym tematem. Dzieci przechodziły przez piętra bez większego entuzjazmu. Mnie osobiście wystawa fajek bardzo się podobała, zdecydowanie bardziej niż dzwonów.
Niestety, mankamentem placówki jest kompletny brak interaktywności i multimediów. Dzwony powinno być słyszalne, aby np. poznać różnice w brzmieniu, a dzieci powinny mieć możliwość podzwonienia chociaż w paru miejscach.
Ukoronowaniem ekspozycji jest taras widokowy na szczycie wieży i tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Widok na miasto jest po prostu wspaniały. Na górze jest dużo przestrzeni, a widok otwarty na wszystkie strony. Fototablica przy barierce objaśnia szczegóły panoramy przemyskiej starówki.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
wrzesień 2021
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
Wielka faja przed muzeum
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
Ekspozycja fajek
Fajki z ludzkimi głowami
Tatas widokowy
Widok na starówkę Przemyśla
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Przemyśl w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Przemyśl wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.