Jedna z Zaginionych Skałek

KOMBORNIA - Ścieżka przyrodnicza Wodospad Trzy Wody

 
4.5 (1)
  971 0

Tu powinna spadać woda

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ścieżka przyrodnicza Wodospad Trzy Wody
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Wodospad Trzy Wody znajduje się w Komborni na terenie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Od 2008 roku jest objęty ochroną, posiada status pomnika przyrody nieożywionej. Jest to największy wodospad na obszarze Pogórza Dynowskiego. Nazwa pochodzi od faktu, iż tworzą go trzy bezimienne cieki wodne, które zbiegają się przed progiem wodospadu. Woda spada z wysokości ok. 5 metrów. W pobliżu wodospadu, na wzniesieniu o wysokości 489 m położona jest inna atrakcja przyrodnicza "Zaginione skałki". Są to wychodnie piaskowców ciężkowickich (miejsce w terenie, gdzie skała wychodzi na powierzchnię ziemi). Największa z nich ma ok. 40 m długości i do 7 m wysokości. Początkowo, do wodospadu wytyczono ścieżkę przyrodniczą z 3 przystankami. W 2017 roku Nadleśnictwo Kołaczyce wykonało drewniane schody i taras widokowy oraz rozszerzyło ścieżkę o kolejne przystanki. Obecnie trasa liczy niecałe 2 km oraz 7 przystanków, przejście zajmuje minimum 45 minut. Parking bezpłatny. Uwaga! Obecnie wodospad pojawia się tylko okresowo.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wejście przez mostek na właściwy szlak
KOMBORNIA - Ścieżka przyrodnicza Wodospad Trzy Wody
KOMBORNIA - Ścieżka przyrodnicza Wodospad Trzy Wody
Zaginione Skałki
Jedna z Zaginionych Skałek
Zejście do wodospadu
Wyschnięty wodospad
Skła w drodze powrotnej

Filmy

Bogdan Korona - Wodospad Trzy Wody

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Kombornia (woj. Podkarpackie) - Ścieżka przyrodnicza Wodospad Trzy Wody

format D: N49.7343652°,  E21.8550521°
format DM: 49° 44.061912'N, 21° 51.303126'E 
format DMS: 49° 44' 03.71''N, 21° 51' 18.19''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Ścieżka znajduje się na wzniesieniu z dala od głównych dróg i nie ma do niej drogowskazów. My jechaliśmy z południa, z Korczyny w stronę Strzyżowa. Ok 3,5 km przed rezerwatem Prządki, na zakręcie głównej drogi w lewo, trzeba odbić w prawo w ul. Zawiśle. Po niecałych 2 km pojawi się rozwidlenie drogi w 3 kierunkach, wybieramy środkową. Po następnych 6 km po lewej stronie będzie tabliczka informacyjna o ścieżce.
Można wejść na nią już stąd, ale właściwy start jest ok. 200 m dalej. Niedaleko znajduje się Winnica Widokowa i to może być dobry punkt orientacyjny.
Szlak jest w miarę dobrze oznaczony, raczej nie da się zgubić. Początkowo idziemy szeroką leśną drogą, ale po ok. 200 m skręcamy ostro w prawo przez mostek na rowie w las. Był tam świeży znak ze strzałką "do wodospadu" , ale jeśli go nie ma trzeba wypatrywać mostka. Teraz rozpoczyna się najciekawszy odcinek ścieżki - piękny las ze skałkami, tzw. Zaginione Skałki. Po drodze zobaczymy dziwnie pocięte drzewa - są to przykłady żywicowania drzew. Można poczytać o tym na tablicach informacyjnych, podobnie jak o pracy leśników.
Przy samym wodospadzie utworzono wygodne drewniane schody i mały taras widokowy.
Niestety, "Trzy wody" okazał się wodospadem - widmo. Nie było nawet kropli wody! Choć mieliśmy początek wiosny, więc teoretycznie dobra pora.
Powrót na parking odbywa się trasą równoległą, ale leżąca poniżej tej którą szliśmy. Widać więc Zaginione Skałki z innej perspektywy, po drodze też zresztą pojawiają się skały, mniej efektowne, ale dzieciaki mają trochę rozrywki, bo mogą na nie wchodzić.
Mimo że ne zobaczyliśmy wodospadu to absolutnie nie żałujemy przyjazdu. Prawie 1,5-godzinny spacer po atrakcyjnym widokowo lesie podobał się każdemu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
31 marzec 2019
Tu powinna spadać woda
Wejście przez mostek na właściwy szlak
KOMBORNIA - Ścieżka przyrodnicza Wodospad Trzy Wody
KOMBORNIA - Ścieżka przyrodnicza Wodospad Trzy Wody
Zaginione Skałki
Jedna z Zaginionych Skałek
Zejście do wodospadu
Wyschnięty wodospad
Skła w drodze powrotnej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kombornia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kombornia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.