Kładka przez mokradła

KĄKOLÓWKA - Rezerwat przyrody Mójka

 
6.0 (1)
  1724 0

KĄKOLÓWKA - Rezerwat przyrody Mójka

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat przyrody Mójka
  • Atrakcja całoroczna
Rezerwat Mójka powstał w 1997 roku. Obejmuje tereny wsi Kąkolówka i Futoma o powierzchni 288 ha. Przedmiotem ochronny są tu ekosystemy tworzone przez lasy jodłowe z udziałem buka oraz środowisko wodno-błotne zasiedlone przez bobry.
Z roślin w rezerwacje występuje ok. 340 gatunków, z tego 24 objętych jest ochroną, w tym 18 ścisłą, m.in. storczyki, widłaki, zimowit jesienny, śnieżyczka przebiśnieg, czosnek niedźwiedzi. Faunę, oprócz bobrów, reprezentują m.in.: sarny, padalce, bociany czarne, dzięcioły trójpalczaste, gile, salamandry plamista, żaby wodne.
Przez teren Mójki prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna ze szlakiem Jelenia (8,5 km / 5 godzin) oraz szlakiem Bobra. Ten drugi to rodzinna, skrócona wersja szlaku Jelenia ograniczona do 3,5 km. Przejście zajmuje minimum 2 godziny.
Na ścieżce umieszczonych jest 15 tablic przystankowych, w tym 14 na trasie Bobra. Jedyny przystanek poza tym szlakiem to
dość tajemniczy pomnik przyrody nieożywionej "Błędny kamień" o wymiarach ok. 4,5 m x 5,5 m x 1 m. Skład tej skały nie jest miejscowy, przez co niektórzy uznawali ją za meteoryt. Prawdopodobnie jednak został tu przeniesiony przez lodowiec.
Wstęp i parking bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

KĄKOLÓWKA - Rezerwat przyrody Mójka
Kładka przez mokradła
Na ścieżce trzeba się czasem powspinać.
Jeden z mostków
Widoki na szlaku
Zarastający staw leśny
Wieża widokowa
Przykład napotkanej w rezerwacie  fauny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Kąkolówka (woj. Podkarpackie) - Rezerwat przyrody Mójka

format D: N49.8538119°,  E22.0935273°
format DM: 49° 51.228714'N, 22° 5.611638'E 
format DMS: 49° 51' 13.72''N, 22° 05' 36.70''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
To jedna z najlepszych leśnych ścieżek turystycznych jakie widziałem. Mało znana, ale dobrze przygotowana i z wieloma ciekawymi przyrodniczo miejscami. Ukazuje piękno i różnorodność podkarpackich lasów, tablice (w idealnym stanie) wszystko dokładnie opisują, a oznaczenia w miarę precyzyjnie prowadzą turystów po szlaku.
Towarzyszy nam rzeczka, która miejscami urokliwie się wije, są mostki, wąwozy, staw, mokradła i drewniane pomosty na nich.
Kulminacyjnym punktem ścieżki jest przedstawienie zjawiska sukcesji ekologicznej na przykładzie wysychającego i zarastającego stawu. Tutaj postawiono nawet wieżę widokową.
Wypatrywaliśmy różnych zwierząt, przede wszystkim bobrów, bo to ich kraina, ale udało się zobaczyć tylko wiewiórkę, żaby i jakąś jaszczurkę wodną. Żab jest tu pełno, widać było mnóstwo skrzeku, obserwowaliśmy dłuższą chwilę te płazy.

Szlak jest wytyczony w kształcie cyfry 8, czyli po przejściu pierwszego etapu można zadecydować czy wchodzimy na dłuższą trasę nazwaną szlakiem Jelenia aż do "Błędnego Kamienia", czy wracamy szlakiem Bobra. Obie wersje są okrężne, więc nie jesteśmy zmuszeni wracać tą samą drogą.
My wybraliśmy trasę krótszą, która powinna zająć 2 godziny, ale wielokrotnie się zatrzymywaliśmy i zeszło nam sporo dłużej.
Po "zaliczeniu" wielu podobnych ścieżek, które były albo źle oznaczone, albo bezsensownie poprowadzone, muszę stwierdzić że ścieżka w Rezerwacie Mójka na ich tle wyróżnia się pozytywnie. Widać, że zajmowali się nią ludzie z głową na karku. Nie sprawił się tylko Google, który uparcie od lat źle kieruje na parking i początek szlaku. Ten znajduje się przy głównej drodze, ok. 3 km za Błażową.
Na Mójkę najlepiej wybrać się w okresie słonecznej pogody i w porządnych butach turystycznych. Jak to zwykle bywa po deszczu do lasu lepiej nie wchodzić, bo na pewno będzie sporo błota i kałuż, a w tym przypadku dochodzi jeszcze pagórkowaty teren, który w przypadku śliskiego podłoża staje się niebezpieczny.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
maj 2021
KĄKOLÓWKA - Rezerwat przyrody Mójka
KĄKOLÓWKA - Rezerwat przyrody Mójka
Kładka przez mokradła
Na ścieżce trzeba się czasem powspinać.
Jeden z mostków
Widoki na szlaku
Zarastający staw leśny
Wieża widokowa
Przykład napotkanej w rezerwacie  fauny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kąkolówka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kąkolówka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.