Jedna z wiat widokowych

MUCZNE - Pokazowa zagroda żubrów

 
4.0 (1)
  547 0

MUCZNE - Pokazowa zagroda żubrów

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pokazowa zagroda żubrów
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Pokazowa zagroda żubrów pod bieszczadzką wsią Muczne powstała w 2012 roku i prowadzona jest przez nadleśnictwo Stuposiany na powierzchni 9 ha. Obiekt sąsiaduje z drogą. Trzy pierwsze zwierzęta zwieziono tu ze Szwajcarii, a obecnie w zagrodzie przebywają żubry linii białowiesko-kaukaskiej pochodzące z Polski, Francji, Niemiec i Szwajcarii (ok. 10 sztuk równocześnie). Co roku na świat przychodzi kilka młodych, a hodowane są one do osiągnięcia dorosłości i wypuszczane na wolność. Celem hodowli jest poprawa kondycji genetycznej miejscowych żubrów oraz odtworzenie wolnych stad o nazwie "Górny San" i "Górny San II". Bieszczadzkie stada wyginęły bowiem w okresie wojennym i pierwsze sztuki pojawiły się ponownie dopiero w 1963 roku. Stały się wtedy jednak celem polowań komunistycznych dygnitarzy. Obecnie są pod ścisłą ochroną. Liczbę wolnożyjących żubrów w Bieszczadach szacuje się na 270 zwierząt. Oglądanie zagrody jest bezpłatne. Obiekt jest otwarty przez cały rok.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Żubry w oddali
Pan Żubr z bliska
Jedna z wiat widokowych
Teren zagrody
Teren zagrody

Filmy

Tomasz Cyrul - Zagroda pokazowa żubrów Muczne

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zagroda Pokazowa Żubrów - Stuposiany 1a, Muczne   tel. +48 13 461 00 10 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Muczne (woj. Podkarpackie) - Pokazowa zagroda żubrów

format D: N49.1427938°,  E22.7144909°
format DM: 49° 8.567628'N, 22° 42.869454'E 
format DMS: 49° 08' 34.06''N, 22° 42' 52.17''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Bieszczadzkie żubry odwiedzaliśmy kilka razy, zawsze po sezonie. Za pierwszym razem był jeszcze dostęp za rampę, pod budynek obok którego stoi paśnik i zwierzęta najczęściej przebywają. Były więc dobrze widoczne.
Obecnie jest tam zakaz wstępu i dla turystów dostępny jest tylko jeden bok zagrody. Stoją tam 2 wiaty i tablice informacyjne.
Jednak stąd nigdy nie udało nam się zobaczyć żubrów z bliska. Zawsze stały w grupie, słabo widoczne w oddali. Wskazana jest więc lornetka, ale oglądanie ich w ten sposób było średnią atrakcją. Być może lepiej przyjechać latem.
W innych zagrodach podglądanie zwierząt jest lepiej zorganizowane, ale w tym przypadku nie mamy do czynienia z typem ogrodu zoologicznego, lecz z placówką pełniącą ważną rolę naukową i przyrodniczą - przywraca ona bieszczadzkim lasom żubry bez chorób i genetycznych wad, więc nie ma co narzekać.
Na pewno warto tu wpaść przy okazji pobytu w Bieszczadach, tym bardziej że droga dojazdowa, początkowo w fatalnym stanie, została nie tak dawno odnowiona.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
grudzień 2020, 2017, 2014
MUCZNE - Pokazowa zagroda żubrów
Żubry w oddali
Pan Żubr z bliska
Jedna z wiat widokowych
Teren zagrody
Teren zagrody

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Muczne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Muczne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.