Sala kąpielowa

ŁAŃCUT - Zamek - Łaźnie Rzymskie

 
3.5 (1)
  754 0

Gabinet wypoczynkowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek - Łaźnie Rzymskie
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zamek w Łańcucie to XVII-wieczna rezydencja typu "palazzo in fortezza" (pałac-twierdza) rodów Lubomirskich, a następnie Potockich. Od 2005 roku posiada status pomnika historii. W latach 1927-1929 w piwnicach zamku ówczesny właściciel Alfred Potocki urządził łaźnie, zwane Rzymskimi. Były one wykorzystywane przez mieszkańców pałacu jaki i ich gości. Dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki i luksusowemu otoczeniu korzystanie z nich było podobno wielkim przeżyciem. Wodę do łaźni doprowadzano wodociągiem ze źródeł w odległej o 10 km Handzlówce. Po wojnie zostały całkowicie zdewastowane i pomieszczenia przetrwały w opłakanym stanie, bez urządzeń, instalacji wodno-kanalizacyjnej, kafelków, podłóg - jako zwykłe odrapane i nieremontowane piwnice. Łaźnie zostały odtworzone dopiero w 2019 roku kosztem 7 mln zł dzięki fotografiom z lat 20. i 30. XX wieku. Zostały otwarte dla zwiedzających w 2020 roku, ale z powodu pandemii szybko zamknięto je na 2 lata. Składają się z pokoju do masaży, kąpieliska z saunami rzymską i turecką. Towarzyszy im gabinet wypoczynkowy z barem, wykończony dębowymi meblami i boazerią. Wstęp na osobny bilet w godzinach otwarcia zamku, w sezonie 9.00–16.00 (wt.-pt.), 10.00–18.00 (sb.-ndz.).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Sala kąpielowa
Jedna z saun
Pokój zabiegów
Bar przy gabinecie wypoczynkowym

Filmy

Łańcut - Łaźnie Rzymskie w zamku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum - Zamek w Łańcucie - ul. Zamkowa 1, Łańcut   tel. +48 17 225 20 08 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Łańcut (woj. Podkarpackie) - Zamek - Łaźnie Rzymskie

format D: N50.0685821°,  E22.2345096°
format DM: 50° 4.114926'N, 22° 14.070576'E 
format DMS: 50° 04' 06.90''N, 22° 14' 04.23''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Zwiedzanie łaźni rozpoczyna się z głównego holu zamkowego. Bilety dostępne są w głównej kasie w Maneżu.
Turyści ustawiani są w grupy na konkretną godzinę, jak przy zwiedzanie zamku. Nam w jesienny weekend wypadło ponad 1,5 godziny oczekiwania.
Ogląda się 3 sale i 3 małe pomieszczenia. Informacje odtwarzane są z głośnika, co sprawdza się w 2 pierwszych salach, ale w trzeciej - kąpielowej tworzy się pogłos i stojąc z dala od głośnika nie można nic zrozumieć.
Doceniam drobiazgowe odtworzenie tych sal, ale do uczynienia z nich atrakcji turystycznej trzeba jednak czegoś więcej.
Poczekalnia ze stylowym barkiem robi jakieś wrażenie, lecz 2 sale z wanną, armaturą i łóżkami z aparaturą służącą do nie wiadomo czego, już mniej. W sali kąpielowej są 2 pomieszczenia saunowe oraz ubikacja. Patrząc na nie z dzisiejszej perspektywy określenie "luksusowe spa" używane w zamku wydaje się nieporozumieniem, ale 100 lat temu pewnie faktycznie był to bardzo rzadko spotykamy luksus.
Co nie zmienia faktu, że historia tych łaźni, ich odkrycia i gości którzy w nich przebywali (m.in. książę Kentu Jerzy Windsor czy gwiazda filmową Gloria Swanson) jest obecnie ciekawsza niż one same.
Gdyby jeszcze zaprezentowano faktyczne działanie łaźni, choćby na filmie, albo gdyby leciała jakaś woda... ale niestety w takiej "suchej" formie jest to po prostu słabe. Zwłaszcza po zwiedzeniu urzekających wnętrz zamku płacenie za oglądnięcie tych kilku sal ma mały sens...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
październik 2022
Gabinet wypoczynkowy
Sala kąpielowa
Jedna z saun
Pokój zabiegów
Bar przy gabinecie wypoczynkowym

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Łańcut w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Łańcut wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.