Malowniczy zalew w Brzózie Królewskiej

BRZÓZA KRÓLEWSKA - Zalew z plażą

 
5.0 (1)
  6288 0

BRZÓZA KRÓLEWSKA - Zalew z plażą

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zalew z plażą
  • Atrakcja ekonomiczna

Zalew w Brzózie Królewskiej powstał w 1978 roku jako zbiornik retencyjny i wypoczynkowy w miejscu połączenia rzeki Tarlaka oraz potoku Tartacznego. Po zagospodarowaniu został oddany pod zarząd Ośrodka Sportu i Rekreacji "Azalia" w Leżajsku, który utworzył pole kempingowe i domki letniskowe. Kąpielisko na zalewie działało do 2008 roku, potem nie można było znaleźć chętnego na dzierżawę, nawet za symboliczna złotówkę i obiekt zarastał oraz zamulał się. Po zrewitalizowaniu zalewu, od 2021 roku ponownie funkcjonuje tu kąpielisko. Jest ono strzeżone w weekendy w godz. 10-18. Głębokość zalewu w najgłębszym miejscu nie przekracza obecnie 2 metrów. Dno jest torfowe, dlatego woda szybko mętnieje i wydaje się brudna. Zalew, jako obszar wodny, należy do Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, a teren wokół do gminy Leżajsk, która powierzyła opiekę nad nim lokalnej Spółdzielni "Pod Brzozą". Plaża jest płatna. Posiada plac zabaw z dmuchańcami i tyrolkę (płatne dodatkowo). W pobliżu działa też wypożyczalnia sprzętu.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok zza ogrodzenia
Zejście do wody
Brzeg zalewu
Malowniczy zalew w Brzózie Królewskiej
Dmuchańce
Widok z drugiego brzegu

Filmy

Bartek Majkut - Brzóza Królewska🤭

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 505 392 099 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Brzóza Królewska (woj. Podkarpackie) - Zalew z plażą

format D: N50.2395956°,  E22.3217189°
format DM: 50° 14.375736'N, 22° 19.303134'E 
format DMS: 50° 14' 22.54''N, 22° 19' 18.19''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Reaktywowane kąpielisko w Brzózie Królewskiej to strzeżona, piaszczysta plaża na średniej wielkości zalewie.
Wstęp jest za drobną opłatą (3 zł w 2021 r.). Na miejscu można jeszcze wykupić bilet na plac z 4 dmuchańcami (15 zł / 1 godz. lub 30 zł / dzień w 2021 r.).
Plaża, mimo że sąsiaduje z lasem, nie ma cienia. Woda ciepła, z dużą powierzchnią płycizny, fajna dla małych dzieci.
Piasek jest w porządku, ale dopiero parę metrów od wody. Przy samym brzegu brudny i ubity, kompletnie nie nadawał się do zabawy (być może to przez niski stan wody i normalnie brzeg jeziora jest wyżej). Poza kąpielą córka wolała więc dmuchańce niż zabawę na plaży. Jeden z dmuchańców ma zjeżdżalnię do zalewu i ogólnie jest to fajna atrakcja dla dzieciaków. Na plaży są też huśtawki.
Za dmuchańcami jest przejście do zjazdu tyrolką na drugi brzeg jeziorka (10 zł). Nie korzystaliśmy, ale ostrzegam, żeby nie chodzić tam bez butów, bo widziałem w piasku kawałki szkła.
Na kąpielisku nie ma wielkich tłumów, ale do gastronomii tworzą się kolejki i ten element mocno kuleje w Brzózie. Są 2 budki, jedna z barem z piwno-fastfoodowym, druga z lodami i goframi. Bar w całości obsługuje 1 osoba, więc czeka się długo, w dodatku trzeba brać nie to co się chce, lecz to co akurat jest. Nam pozostały tylko frytki, a ich porcja była mikroskopijna. Dopiero później zwróciliśmy uwagę na reklamy pobliskiej pizzerii.
Okolica jest urokliwa, warto więc obejść zbiornik dookoła. Po drugiej stronie znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, ośrodek wypoczynkowy i plac zabaw.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
lipiec 2021
BRZÓZA KRÓLEWSKA - Zalew z plażą
Zejście do wody
Widok zza ogrodzenia
Brzeg zalewu
Malowniczy zalew w Brzózie Królewskiej
Dmuchańce
Widok z drugiego brzegu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Brzóza Królewska w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Brzóza Królewska wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.