OPOLE - Wieża Piastowska

OPOLE - Wieża Piastowska

 
6.0 (1)
  5177 1

OPOLE - Wieża Piastowska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wieża Piastowska
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Wieża Piastowska w Opolu stoi na wyspie Pasieka, w części zwanej Ostrówkiem, gdzie już w X wieku zlokalizowany był gród państwa Mieszka I. W XIII w. gród zastąpił murowany zamek, którego budowę rozpoczął książę Kazimierz, a dokończył jego wnuk Bolesław. Zachowana do dziś wieża powstała nieco później, bo w poł. XIV wieku - to datowanie jest efektem najnowszych badań, bo dotychczas sądzoną, że pochodzi ona z ok. 1300 r. Wieża zbudowana jest cegły z kamiennymi fundamentami. Ma wysokość 35 m, a szerokość murów na dole dochodzi do 3 m. Wejście znajdowało się na wysokości 9 metrów (obecne powstało w XX w.). Kondygnacja piwniczna służyła jako więzienie, wyżej znajdowała się kuchnia, kilka izb i wartownia. Po śmierci ostatniego Piasta opolskiego Jana, zamek wraz z całym księstwem opolskim przejął król Czech Ferdynand Habsburg. W XVI w. warownia została rozbudowana o nowożytne fortyfikacje z 4 bastionami. W XIX w. Opole stało się siedzibą utworzonej przez Prusy rejencji opolskiej (rodzaj województwa), a zamek przekształcono na siedzibę urzędów. Zasypano fosy, zburzono mury obronne, park zamkowy został miejscem publicznym. W 1928 r. podjęto decyzje o wyburzeniu budowli zamkowych i zastąpieniu ich nowoczesnym budynkiem biurowym. Przetrwała tylko wieża. W latach 2013-14 wykonano jej gruntowny remont i adaptację na cele turystyczne. Zwiedzanie wieży (pon.-pt. 9.00 - 17.00, sob.-ndz. 11.00 - 16.00) odbywa się z przewodnikiem w grupach do 10 osób.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Widok z wieży
Gadający książę Bolesław
OPOLE - Wieża Piastowska

Filmy

Grzegorz G-fly Bartkiewicz - Opole, Wieża Piastowska, amfiteatr i okolice...

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wieża Piastowska - ul. Piastowska 14, Opole   tel. +48 77 441 50 20 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Opole (woj. Opolskie) - Wieża Piastowska

format D: N50.6673042°,  E17.9194506°
format DM: 50° 40.038252'N, 17° 55.167036'E 
format DMS: 50° 40' 02.30''N, 17° 55' 10.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Wieżę zwiedziliśmy 2 razy, ponieważ za pierwszym razem nie działały urządzenia multimedialne.W takim przypadku nie warto zwiedzać tego zabytku, bo znacznie traci na atrakcyjności, no ale nie narzekaliśmy, bo  obsługa bez problemu  zgodziła się na ponowną, gratisową wizytę w następnym dniu. Przy okazji przekonaliśmy się, że oprowadzanie turystów działa bardzo różnie. O ile za pierwszym razem robił to  "prawdziwy" przewodnik w historycznym stroju, z dużą wiedzą i ciekawymi informacjami, o tyle za drugim  ktoś inny,  bez przebrania, przedstawiający tylko podstawowe fakty.  Nie wspomniał on o tak fajnej ciekawostce jak obrazki wyryte przez wartowników strzegących z wieży zamku, ani nie zachęcał do sprawdzenia jak ciężki był rynsztunek rycerski. A uzbrojenie to z pierwszym przewodnikiem  można było brać, przymierzać, fotografować się w nim.   Tak więc zwiedzanie z tym człowiekiem  to kompletna porażka, na szczęście dla nas za drugim razem przyszliśmy  tu tylko dla multimediów.
Trzeba przyznać, że wykorzystano  je bardzo umiejętnie i  mimo niewielkiej przestrzeni w środku, wieża jest  główną atrakcją Opola. W lochach słyszymy jęki i odgłosy kajdan, wyżej wyświetla się spektakl światło/dźwięk z oblężenia zamku, a figura księcia ożywa i opowiada historię. Na górze projektor wyświetla panoramę miasta z XIX wieku, a na szczycie możemy ją porównać z obecnym wyglądem, bo znajduje się tam taras widokowy.  Niestety, taras jest tak zrobiony, że nasz syn  nie był w stanie nic zobaczyć i trzeba go było podnosić. Po drodze są jeszcze pocztówki z dawnymi widokami zamku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Zdjęcie
Zdjęcie
Widok z wieży
Gadający książę Bolesław
OPOLE - Wieża Piastowska

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.