Wystawa porcelany

OPOLE - Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny

 
5.0 (1)
  5545 1

OPOLE - Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Muzeum Śląska Opolskiego powstało w 1900 roku, a pod obecną nazwą funkcjonuje od 1950. Posiada siedem tematycznych działów: Archeologiczny, Etnograficzny, Historyczny, Przyrody, Sztuki, Edukacji Muzealnej i Pracownia Konserwacji Zabytków. Poza gmachem głównym mieszczącym się budynku dawnego kolegium jezuickiego z XVII wieku zajmuje jeszcze 3 inne obiekty. Jesienią 2008 roku zakończono remont i rozbudowę głównego budynku łącząc go z nowo wybudowanym pawilonem. Muzeum w Gmachu Głównym jest otwarte codziennie poza poniedziałkami, w weekendy w godz. 11-17, w dni powszednie 9-16. W soboty wstęp jest wolny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa historyczna z możliwością założenia zbroi
Ekspozycja archeologiczna z ekranami dotykowymi
Makieta Opola
Galeria sztuki współczesnej
Wystawa porcelany

Filmy

Sale wystawiennicze - Muzeum Śląska Opolskiego

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Śląska Opolskiego - Mały Rynek 7, Opole   tel. +48 77 443 17 54 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Opole (woj. Opolskie) - Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny

format D: N50.668903°,  E17.9246009°
format DM: 50° 40.13418'N, 17° 55.476054'E 
format DMS: 50° 40' 08.05''N, 17° 55' 28.56''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Opolskie muzeum, cieszące się opinią jednego z nowocześniejszych w kraju, odwiedziliśmy w sierpniowy długi weekend.  Zajmuje ono duże budynki przy uliczce prowadzącej od głównego rynku w górę. Od początku robi bardzo pozytywne wrażenie - jest porządnie utrzymane, czyste,  wszędzie dużo przestrzeni, a połączenie zabytkowych wnętrz z nowoczesnymi przeszklonymi jest nawet udane i nie razi. 
Najpierw zwiedza się sale z porcelaną oraz wyposażenie dawnej apteki. Eksponatów może nie ma zbyt wiele, ale jest to wszystko ładnie urządzone i umieszczono sporo różnych tablic - można się dużo dowiedzieć pod warunkiem, że ma się możliwość i czas na ich przeczytanie. Dla maluchów nie jest to za bardzo interesujące, więc nasz szybko się znudził. 
Potem zwiedziliśmy wystawę czasową z rysunkami satyrycznymi jakiegoś miejscowego rysownika. Niezła kolekcja, można się było trochę pośmiać, ale z powodów jak wyżej nie mogliśmy jej poświęcić zbyt wiele czasu.
Dalej, ma piętrze, muzeum prezentuje świetną wystawa historyczną. Sale są zaciemnione, posiadają mnóstwo eksponatów, rysunków, grafik, zdjęć, planów. Jest sporo militariów, zabytkowych przedmiotów, dokumentów itp., a w dziale średniowiecznym  można nawet przymierzyć różne elementy zbroi rycerskiej. Na uwagę zasługuje tu również makieta miasta z XVIII wieku i multimedialna opowieść o dawnym  Opolu (reflektor rzuca światło na część  o której opowiada lektor).
Kolejny dział był już  znacznie mniej  interesujący  - malarstwo i sztuka współczesna. Galeria zawiera dzieła znanych malarzy jak Matejko czy Chełmoński, a ze sztuki współczesnej pamiętam jakieś dziwne, nieciekawe zdjęcia w równie dziwnym anturażu  -  wielka sala przedzielona ściankami, mogąca pomieścić  chyba z kilkaset osób zawierającą zaledwie ok. 30 eksponatów, a oglądających  oprócz nas  ZERO.
Stolik z drewnianymi klockami i przyrządami  do rysowania dla dzieciaków wyglądał w takim miejscu również dziwacznie. Szkoda, że nie pomyślano o takiej poczekalni  dla maluchów  przy innych wystawach. Niewielką atrakcją są też słuchawki audio, gdzie puszczano jakieś (dziwne) odgłosy, dzieciak miał na chwilę zajęcie.
Na koniec zeszliśmy na dół na wystawę, na której w największym stopniu wykorzystano nowoczesne technologie. Są to "Pradzieje Opolszczyzny" z zabytkami archeologicznymi. Z ciekawszych eksponatów można tu zobaczyć m.in. zrekonstruowaną jaskinię neandertalczyka, chatę chłopską,  repliki prehistorycznych skarbów odkrytych na ziemiach polskich, oryginalną łódź "dłubankę". Poszczególne zagadnienia  typu wytwarzanie narzędzi czy broni są omawiane na kilku terminalach komputerowych. Oprócz atrakcyjnej prezentacji wiedzy w postaci multimedialnej służą one też do zabawy, bo posiadają różne układanki i zagadki, z czego ochoczo korzystał nasz syn. Pamiętam, że musiałem go niestety podtrzymywać na rękach,  bo ekrany były za wysoko. Są one dotykowe i niektóre mocno szwankowały. Nie wiem czy pracownicy muzeum zdają sobie sprawę, iż takie urządzenia należy regularnie sprawdzać i  serwisować. Byliśmy rozczarowani, gdy trzeba było naciskać przyciski kilka razy zanim  ekran "załapał", a jeden był całkowicie niezdolny do użytku. Większość jednak była w miarę sprawna.  Inny fajny pomysł  to stanowisko badawcze, gdzie mamy skaner ręczny i kilka przedmiotów typu zabytki, kamienie, barwniki. Po zeskanowaniu  wyświetlały się o nich na ekranie informacje.
Muzeum w Opolu jest niewątpliwie bardzo przyjazne dla zwiedzających, wszędzie można robić zdjęcia, nie ma żadnych restrykcji, żaden pracownik nie łaził za nami i nie obserwował co robimy, a ceny wstępu śmiesznie niskie (w soboty nawet za darmo!). Na pewno warto odwiedzić!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
muzeum przyjazne dla zwiedzających
bardzo tani wstęp
multimedia
ciekawy wystrój ekspozycji
- Wady
niektóre terminale wymagały naprawy
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Ekspozycja archeologiczna z ekranami dotykowymi
Wystawa historyczna z możliwością założenia zbroi
Makieta Opola
Galeria sztuki współczesnej
Wystawa porcelany

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.