Ogród ks. Kneippa

KAMIEŃ ŚLĄSKI - Zespół pałacowo - parkowy

 
5.0 (1)
Hot   15631 1

KAMIEŃ ŚLĄSKI - Zespół pałacowo - parkowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zespół pałacowo - parkowy
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Pierwszą rezydencją w Kamieniu Śląskim był gród rycerski rodu Odrowążów w XII wieku. W 1184 roku urodził się tu Jacek Odrowąż, dominikanin i misjonarz kanonizowany w XVI wieku. Stąd trwający tu po dziś dzień kult tego świętego i liczne pielgrzymki przybywające do Kamienia. Stary gród został z czasem zastąpiony murowanym zamkiem rycerskim. W 1660 roku majątek kupiła wywodząca się z Irlandii rodzina von Larisch. Jeszcze w XVII wieku przebudowała ona zamek na wygodny pałac barokowy. Kolejni właściciele Strachwitzowie na cześć św. Jacka nadawali każdemu dziecku w rodzinie imię Hiacynt czyli Jacek. W 1858 miała miejsce ostatnia przebudowa za sprawą Hiacynta Ernesta Strachwitza. Podczas II wojny św. pałac został okradziony i zdewastowany przez Sowietów, którzy później długo w nim jeszcze stacjonowali, bowiem obiekt został zajęty przez wojsko. Opuszczono go dopiero w 1971 roku po doszczętnym zniszczeniu i podpaleniu. W 1990 roku przekazano pałac Diecezji Opolskiej, która w 4 lata podniosła go z ruiny i przywróciła sporo z dawnej świetności. Obecnie zabytek mieści Sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oferujące hotel, gastronomię i wynajem sal konferencyjnych. Na terenie parku, w dawnych budynkach folwarcznych funkcjonuje sanatorium rehabilitacyjne Sebastianeum Silesiacum. Park oraz kaplica św. Jacka otwarta jest codziennie od godz. 8:00 do zmroku. Pałac można zwiedzać od kwietnia do końca września o wyznaczonych godzinach (najlepiej umówić się telefonicznie).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pałac
Grota solna z akwarium
Hol w pałacu
Staw w parku
Ogród ks. Kneippa

Filmy

Polskazdrona.pl - Pałac w Kamieniu Śląskim z lotu ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kompleks pałacowo-parkowy - ul. Parkowa 1a, Kamień Śląski   tel. +48 77 467 11 20 (pałac i sanktuarium), +48 77 467-11-04 (Sebastianeum Silesiacum) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kamień Śląski (woj. Opolskie) - Zespół pałacowo - parkowy

format D: N50.5362898°,  E18.0752349°
format DM: 50° 32.177388'N, 18° 4.514094'E 
format DMS: 50° 32' 10.64''N, 18° 04' 30.85''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Pałac leży w centrum tej bardzo ładnej wsi, za ciekawym  stawem z fontannami. Przed  bramą jest miejsce na kilka aut, można też zaparkować od strony sanatorium (na lewo od głównego wejścia). Mamy wtedy blisko do ciekawego ogrodu wodoleczniczego. 
Pałac prezentuje się wspaniale, patrząc przy wejściu na zdjęcia sprzed roku 1990  można zobaczyć jak wielką pracę wykonano podczas kilkuletniego remontu. Jest to potężna 3-kondygnacyjna budowla z wieżą, w której funkcjonuje kaplica  św. Jacka. Podobno stoi ona w miejscu urodzenia tego świętego.   Posiada  własne wejście, tak aby każdy mógł ją odwiedzać niezależnie od pałacu. Jest to popularne miejsce wśród pielgrzymów, jednak nie wyróżnia się niczym szczególnym. Sowieci zniszczyli kaplicę doszczętnie, więc wyposażenie nie jest oryginalne. 
Zwiedzanie pałacu odbywa się w grupach z przewodnikiem  kilka razy dziennie, trwa niecałe 30 minut  (nasza grupa liczyła ok. 10 osób). O dziwo, jest bezpłatne. Wnętrza są gustownie wykonane, ale sytuacja jest podobna do kaplicy - brak tu oryginalnego wyposażenia.  Najładniejszą komnatą jest sala balowa, ale już sam piętrowy hol obficie ozdobiony roślinnością oraz gobelinami z herbami właścicieli robi bardzo dobre wrażenie.
Dawną rezydencję otacza  park, o który również się zatroszczono. Jest zadbany, posiada malowniczy staw a przed wejściem do kaplicy, na kamiennym tarasie, utworzony jest ogród. Ogólnie super miejsce do spacerów, dla dzieci nie ma jednak specjalnych atrakcji. 
Część parku zajmuje sanatorium, ale i ono posiada coś z czego mogą skorzystać zwykli turyści. Po pierwsze jest to grota solna, o tyle niezwykła   że znajduje się w piwnicach zamkowych, starszych od pałacu, poza tym posiada małą tężnię solankową wykonaną na bazie materiałów sprowadzonych z Ciechocinka. Reklamy mówiły, iż 1 seans odpowiada 3-4 dniom nad morzem przy  sztormowej pogodzie, co jest zapewne grubą przesadą, ale jednak z tego powodu przyjechaliśmy do Kamienia  Śląskiego po raz drugi. Miejsc w grocie jest zaledwie  12, więc trzeba się wcześniej umówić (tel. 77 4671104). Seans trwa 45 minut w ciszy i ciemności, genialnym pomysłem jest umieszczenie w środku akwarium - problem czym zająć dziecko mieliśmy z głowy. 
Druga atrakcja sanatorium to Ogród Księdza Kneippa. Położony jest poza obszarem parkiem, przy wjeździe do sanatorium. Mamy tu kilka alejek, między którymi utworzono kamienne baseniki do moczenia nóg, jest też kran do rąk. Woda jest lodowata, wiec długo nie wytrzymaliśmy, ale zawsze to jakaś rozrywka dla małego. Poza tym wg XIX-wiecznego księdza - lekarza Sebastiana Kneippa jest to najlepsza kuracja na wiele różnych schorzeń, warto więc spróbować.
Jeśli chcemy posilić się w Kamieniu mamy do dyspozycji gościniec na terenie pałacu, w dawnych budynkach służby oraz restaurację przed pałacem - na lewo od wejścia. w tej ostatniej jedzenie było całkiem dobre.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
pięknie odnowiony pałac i park
niespotykana grota solna w zamkowej piwnicy
zwiedzanie za darmo
niezła gastronomia
- Wady
mało atrakcji dla dzieci
wnętrza pałacu bez oryginalnego wyposażenia
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Pałac
Grota solna z akwarium
Hol w pałacu
Staw w parku
Ogród ks. Kneippa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamień Śląski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamień Śląski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.