Boczna elewacja

DĄBROWA - Renesansowy zamek

 
3.0 (1)
  7928 1

DĄBROWA - Renesansowy zamek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Renesansowy zamek
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek w Dąbrowie k. Niemodlina powstał w latach 1615-1617 z inicjatywy Joachima von Tschetschau-Metticha, przedstawiciela starego rodu śląskiego. Był wtedy renesansową, trójskrzydłową budowlą z wewnętrznym dziedzińcem. Dalsze przebudowy mocno zmieniły jego wygląd i zatarły cechy obronne. Dzisiejszy kształt nadali mu pod koniec XIX wieku Hochbergowie. Po wojnie zamek stał opuszczony, do czasu gdy w latach 70-tych XX wieku zaadaptowała go na swą siedzibę opolska Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Odbywały się tu wykłady, działał też akademik. 20 lat później budynek przestał nadawać się do użytku i został opuszczony. Przez cały czas jest własnością dawnego WSP, dziś pod nazwą Uniwersytet Opolski. Uczelnia ta dokonała tego czego nie zdołały dwie wojny światowe - pod jej "opieką" zabytek został doszczętnie zdewastowany i stał się niemal ruiną, dozorowaną przez ochroniarza. Można go obejrzeć tylko z zewnątrz. Wnętrza z dziedzińcem otoczonym krużgankami oraz komnatami posiadającymi jeszcze dawne elementy jak kominki, piec, kasetony są niedostępne z powodu złego stanu, zagrażającemu życiu zwiedzających. Jednak za sprawą stowarzyszenia Dąbrowskie Skarby, które porozumiało się z uniwersytetem w sprawie promowania i ochrony zabytku można co nieco zobaczyć w środku podczas corocznej imprezy muzycznej "Zamczysko". Stowarzyszenie planuje też otwarcie zamku jeszcze w kilku dniach w sezonie letnim.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wieża z ciekawym wykuszem
Zdjęcie
Boczna elewacja

Filmy

Z_dronA_91 - Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Dąbrowa (woj. Opolskie) - Renesansowy zamek

format D: N50.679791°,  E17.7473617°
format DM: 50° 40.78746'N, 17° 44.841702'E 
format DMS: 50° 40' 47.25''N, 17° 44' 50.50''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Zamek, a właściwie już pałac, stoi w centrum Dąbrowy, przy kościele. To potężna  budowla o długiej historii, jednak obecnie aż przykro patrzeć na to w jakim jest stanie i jak się marnuje jej potencjał turystyczny. Zabytek jest ogrodzony, ale furtka  otwarta. Można obejść go dookoła, pooglądać elewacje czterech skrzydeł wraz z czterema całkowicie odmiennymi wieżami, pochodzić po mocno okrojonym i całkowicie zdziczałym parku. Gdzieś po drodze pewnie pojawi się ochroniarz, który nie odmawia pozwolenia na oglądnięcie pałacu z zewnątrz. Do środka za nic nie chce wpuścić, a to dlatego, że wnętrza są ponoć w katastrofalnym stanie.
Tak więc zwiedzanie  trwa krótko  i  jest raczej mało emocjonujące. Warto zwrócić uwagę na unikalne skręcone kominy, drewniany wykusz balkonowy na wieży narożnej,  herby właścicieli, renesansowe szczyty.  
Oby znalazły się środki na remont i zagospodarowanie tego ciekawego zabytku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Wieża z ciekawym wykuszem
Zdjęcie
Boczna elewacja

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dąbrowa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dąbrowa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.