Wnętrze kościoła

OPOLE - Klasztor i kościół franciszkanów

 
4.0 (1)
  9510 1

OPOLE - Klasztor i kościół franciszkanów

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Klasztor i kościół franciszkanów
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Historia klasztoru franciszkanów oraz kościoła pw. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia NMP w Opolu sięga lat 30-tych XIII wieku. Pierwszy dom zakonny został zniszczony przez Tatarów w 1241 roku, drugi przez pożar w 1307. Trzeci z 1309 roku przetrwał częściowo do dzisiaj w postaci samej świątyni - z klasztoru ocalał tylko fragment jednego skrzydła. Kościół przez wieki stracił większość swojego wyposażenia i był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Przekształcenia udało się cofnąć podczas trwających kilkadziesiąt lat (właściwie do dzisiaj) prac restauracyjnych i konserwatorskich, które nadały mu wygląd i kształt gotycki z barokowym i późnorenesansowym wnętrzem. Najstarszymi, oryginalnymi elementami świątyni z XIV wieku są: prezbiterium i kaplica św. Anny, zwana też Piastowską, ponieważ mieści mauzoleum Piastów Śląskich. Franciszkanie użytkowali klasztor i kościół do 1810 roku, gdy zakon został skasowany przez Prusaków. Do czasów II wojny św. obiekt był własnością ewangelików, których dziełem jest m.in. 43-metrowa wieża. Zakon powrócił do Opola dopiero po wojnie. Obecnie kościół można zwiedzać za dobrowolną opłatą po uprzednim umówieniu się (najlepiej w grupie zorganizowanej) w dzień powszedni w godz. 10:00 - 18:30, w niedzielę 12:00 - 18:00. Poza wnętrzem kościoła udostępniane są także zniszczone do niedawna przez powódź podziemia m.in. z najstarszym na Śląsku kolorowym freskiem z 1320 roku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kaplica Piastowska (św. Anny)
Widok na kościół z chóru
Kaplica piastów opolskich w podziemiach
Wnętrze kościoła

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanów, Plac Wolności 2, Opole   tel. +48 77 454 89 09 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Opole (woj. Opolskie) - Klasztor i kościół franciszkanów

format D: N50.6674843°   E17.9221022°
format DM: 50° 40.049058'N 17° 55.326132'E 
format D M S:   50° 40' 02.94''N   17° 55' 19.57''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Przed furtą klasztoru franciszkanów pojawiliśmy zaraz po otwarciu czyli o godz. 10 i od razu załapaliśmy się na zwiedzanie z jakąś wycieczką. Mimo, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem - zakonnikiem i trwa całkiem długo (ok. 50 min) nikt nie żądał od nas opłaty. 
Zaczynamy od budynku klasztoru,  z którego przechodzi się do głównej atrakcji kościoła - kaplicy św. Anny. Tutaj znajdują się groby książąt opolskich z dynastii piastowskiej,  Bolesławów: I, II i III oraz żony tego ostatniego - Anny. Co ciekawe postacie na nagrobkach przedstawione są z symbolicznymi zwierzętami np. lwem (odwaga) czy psem (wierność). Poza nimi uwagę zwraca przede wszystkim  przepiękne sklepienie gwiaździste z XVI wieku. 
Następnie ogląda się sam kościół, przewodnik wszystko dokładnie opowiada i nie kryje, że mało jest tu oryginalnych rzeczy - większość pochodzi z rekonstrukcji lub z czasów powojennych, ale dzięki takim elementom jak portale,  kolumny, gotyckie okna, wspaniałe sklepienie czy stare organy kościół zachował swój styl i prezentuje się interesująco. Dodatkowo na ścianach wyeksponowano fragmenty średniowiecznych malowideł.
Kolejny punkt programu to podziemia prezbiterium. Ciemne korytarze w końcu trochę rozbudziły naszego syna, szkoda tylko, że trasa jest dość krótka. Można tu zobaczyć unikalny  kolorowy fresk z początku XIV wieku, rysunki śmierci z kosą oraz kaplicę piastów opolskich, bowiem tu też chowano książąt.
Dalej przez klasztor dostaliśmy się na chór, gdzie jeśli ktoś czuł się na siłach mógł zagrać na XVIII-wiecznych organach. Znalazł się śmiałek i nawet  nieźle mu wychodziło, ale potem zasiadł za nimi nasz przewodnik i pokazał prawdziwy kunszt!
Krótki koncert zakończył zwiedzanie. Nie jest to może atrakcja emocjonująca dla maluchów, ale na pewno ciekawa, szczególnie dla miłośników zabytków. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Kaplica Piastowska (św. Anny)
Widok na kościół z chóru
Kaplica piastów opolskich w podziemiach
Wnętrze kościoła

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.