Widok z wieży

OTMUCHÓW - Zamek śedniowieczny

 
5.0 (1)
  185 0

OTMUCHÓW - Zamek śedniowieczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek śedniowieczny
  • Atrakcja całoroczna
Zamek w Otmuchowie to dawna warowna siedziba biskupów wrocławskich. Położona na wzgórzu nad Nysą Kłodzką i górująca nad rynkiem miejskim. Niegdyś połączona była z miastem wspólnymi obwarowaniami. Zabudowa zamku otaczała całe wzgórze, a wjazd prowadził z miasta długą szyją bramną z 3 wieżami. Bezpieczeństwo zapewniały fortyfikacje bastejowe. W XV wieku budowla oparła się atakowi husytów, ale została później poddana przez zdrajcę. W XVII stuleciu nie zdołała obronić się przed Szwedami podczas wojny trzydziestoletniej. Mimo że biskupi dbali o jej stan i przeprowadzali prace remontowe do dziś przetrwała tylko najstarsza część budowli z XIII/XIV wieku. Masywny trzypiętrowy budynek z wieżą został jeszcze przed II wojną św. zamieniony na hotel z restauracją i obecnie nadal pełni tę funkcję. Dla turystów udostępniana jest tylko wieża i cela głodowa. Budowla ta stanowiła skrzydło południowo-wschodnie. Posiada charakterystyczną obszerną zewnętrzną klatkę z tzw. końskimi lub oślimi schodami. Ich rozmiar tłumaczony jest koniecznością wnoszenia schorowanego XVIII-wiecznego biskupa na lektyce. Najwyższa kondygnacja zwraca uwagę ciągiem strzelnic. Do wieży przylega jeszcze skrzydło restauracyjne z lat 30-tych XX w. postawione na fundamentach XVI-wiecznych.
Cała reszta zamku z kilkoma budynkami i kaplicą została z powodu złego stanu rozebrana w XIX wieku. Częścią biskupiej rezydencji w Otmuchowie był jeszcze pałac z 1707 roku zwany "Zamkiem Dolnym" stojący poniżej bramy.
Zabytek jako placówka hotelowa jest otwarty przez cały rok, 24 godziny na dobę. Wstęp na wieżę płatny (10 zł w 2023 r.).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Budynek z wykuszem i boczne furta przy bramie
Dziedziniec zamku z restauracją
Wieża zamkowa
Widok spod pawilonu wejściowego
Końskie schody
Droga na wieżę
Widok z wieży
Widok z wieży

Filmy

Otmuchów  - Zamek średniowieczny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek - Hotel - ul. Zamkowa 4, Otmuchów   tel. +48 77 431 51 48 , +48 602 711 173 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Otmuchów (woj. Opolskie) - Zamek śedniowieczny

format D: N50.4635743°,  E17.17195°
format DM: 50° 27.814458'N, 17° 10.317'E 
format DMS: 50° 27' 48.87''N, 17° 10' 19.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zamek to budowla na wzgórzu blisko rynku. Tuż pod nim znajduje się bezpłatny parking miejski. Po krótkim, ale stromym podejściu asfaltem docieramy do kamiennej bramy z marmurową tablicą pamiątkową, po drodze mijając tzw. zamek dolny z małą fontanką.
Brama prowadzi na dziedziniec, ale można też stąd dostać się boczną furtą na teren międzymurza.
Dziedziniec to parking dla gości hotelowych i jest zastawiony samochodami. Skrzydło naprzeciw bramy zajmuje z kolei restauracja ze swoimi stolikami i parasolami. Stoliki są też we frontowym ogrodzie pośród drzew i z tyłu w resztkach fortyfikacji. Od razu więc widać, że mamy do czynienia bardziej z hotelem niż atrakcją turystyczną, ale dla turystów też coś się tu znajdzie.
Do środka zamku wchodzi się nietypowo szerokimi i długimi schodami. Zwane są "końskimi". O genezie nazwy dowiemy się z tabliczki informacyjnej w korytarzu.
Do oglądnięcia jest cela więzienna, a gdy się upomnimy to być może zobaczymy również salę rycerską. Nie ma tam żadnych ekspozycji, tylko rzuca się okiem i idzie dalej. Celi warto się przyjrzeć, bo są tam wyryte pamiątki po osadzonych tu więźniach. Niestety, w zamku nie ma żadnego przewodnika, na miejscu niczego się o tym nie dowiemy.
Najważniejsza jest wieża, na której szczycie znajduje się taras widokowy. Jest on bardzo obszerny, nie przypomina wąskich platform na basztach, gdzie trzeba się przeciskać między ludźmi. Tutaj może swobodnie pomieścić się nawet cała wycieczka. Z góry rozpościera się piękny widok na jezioro i miasto, który rekompensuje niewielką przestrzeń do zwiedzania.
Zamek można jeszcze obejść dookoła. Zobaczymy mur przecinający fosę, łączący fortyfikacje zamkowe z miejskimi, figurę św. Nepomucena, resztki baszty-bastei, dwa wykusze latrynowe na głównym budynku i interesująca dekorację sgraffitową z postaciami świętych i herbami na wieży.
Generalnie zabytek wymaga jednak remontu. Widać na murach ślady dawnej świetności, ale bardziej rzucają się w oczy brudne, odrapane ściany i odpadający tynk.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
OTMUCHÓW - Zamek śedniowieczny
Budynek z wykuszem i boczne furta przy bramie
Dziedziniec zamku z restauracją
Wieża zamkowa
Widok spod pawilonu wejściowego
Końskie schody
Droga na wieżę
Widok z wieży
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Otmuchów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Otmuchów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.