Zamek górny z baszty

IŁŻA - Zamek średniowieczny

 
5.0 (1)
  3059 1

IŁŻA - Zamek średniowieczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
  • Atrakcja całoroczna

Zamek powstał w 1. połowie XIV wieku, przebudowany z drewnianego grodu przez biskupa krakowskiego Jana Grota. Był własnością kościelną prawie do końca XVIII wieku. W XVI stuleciu bp Padniewski nadał mu kształt bogatej renesansowej rezydencji otoczonej fortyfikacjami bastejowymi, podzielonej na zamek górny i dolny. Na zamku przebywał i tworzył m.in. Jan Kochanowski. Biskupów często odwiedzali monarchowie z dynastii Jagiellonów i Wazów. Budowlę zniszczyli Szwedzi oraz Siedmiogrodzianie podczas potopu (warownia praktycznie się nie broniła). Odbudowa rozpoczęła się w roku 1670 i trwała wiele dziesięcioleci. Nie powiodła się, bo lustracja z 1789 r. mówi iż zamek był w ruinie, wykorzystywany tylko na cele gospodarcze. Wkrótce potem mury strawił wielki pożar. W XIX wieku Austriacy urządzili w ruinach szpital wojskowy, wybuchł też kolejny pożar. Teren warowni zakupiła rodzina Lubomirskich z planami odbudowy, ale nic z tego nie wyszło i wiek później oddali oni zamek, który został uporządkowany i zabezpieczony przez warszawskie Towarzystwu opieki nad Zabytkami Przeszłości w 1911 r. W latach międzywojennych należący już do miasta zamek wykorzystywano jako plac na imprezy miejskie, w ruinach często szukał natchnienia poetyckiego Bolesław Leśmian. Po II wojnie św. przeprowadzono prace konserwacyjne, co pozwoliło na gotyckiej wieży utworzyć taras widokowy. Ponownie prace rozpoczęto w 2012  i w 2021 r. Zrekonstruowano zarys murów i pomieszczenia na zamku górnym, utworzono w nich wystawę historyczną, zainstalowano multimedia, utworzono tarasy widokowe. Zamek dolny posiada jedynie relikty murów obronnych, bastei i bastionu bramnego. Jest miejscem przeznaczonym na różne imprezy i turniej rycerski tradycyjnie odbywający się podczas długiego weekendu majowego. Zabytek jest otwarty dla turystów codziennie, część dolna bezpłatnie do godz 22, cześć górna w sezonie w godz. 10-17, dłużej w weekendy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z zamku górnego
Widok z baszty
Mury zamku górnego
Pokazy na zamku dolnym
Zamek górny z baszty

Filmy

POLATANE - Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży, Polska. Iłża Castle, Poland. Castle Poland.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Mazowszu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek w Iłży - ul. Podzamcze, Iłża   tel. +48 537 458 111 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Iłża (woj. Mazowieckie) - Zamek średniowieczny

format D: N51.1624108°,  E21.2408541°
format DM: 51° 9.744648'N, 21° 14.451246'E 
format DMS: 51° 09' 44.68''N, 21° 14' 27.07''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zamek efektownie góruje nad miastem i jest dobrze widoczny z drogi krajowej przecinającej Iłżę.  Wysoka wieża ciekawie prezentuje się szczególnie w nocy, gdy jest podświetlona. Droga na górę prowadzi po schodach, więc zwiedzanie z wózkiem jest utrudnione.  
Niegdyś była to potężna twierdza, niestety dziś do oglądnięcia zostało z niej niewiele, choć ostatnie prace konserwatorskie zwiększyły nieco atrakcyjność turystyczną zabytku.  W murach zamku górnego, tuż pod wieżą, odrestaurowano część skrzydła mieszkalnego i dzięki temu możemy wejść do komnat na parterze i zapoznać się z  wystawą o dziejach zamku. Składa się ona z tablic z tekstem i ilustracjami, na których ciekawie i dość szczegółowo omawia się historię tego miejsca. Poza tym można pochodzić między murami zamku górnego i oczywiście wejść na wieżę z charakterystycznym parasolem ochronnym  na szczycie. Widok na okolicę z miasteczkiem i zalewem bardzo fajny.
Zamek dolny to wielki pusty plac, tylko na jego krańcach widać  resztki murów.  Znakomicie nadaje się na turnieje rycerskie i właśnie w czasie jednego z nich go zwiedzaliśmy zabytek. Atrakcji sporo na cały dzień - od dawnych tańców, przez pokazy rycerskie (w tym również na koniach), występ sokolnika, aż do wielkiej bitwy. Tylko tłok duży i kolejki do gastronomii...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
maj 2016
Zdjęcie
Widok z zamku górnego
Widok z baszty
Mury zamku górnego
Pokazy na zamku dolnym
Zamek górny z baszty

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Iłża w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Iłża wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.