Przystanek na ścieżce Mokry Kozub

ZAWOJA - Ścieżka edukacyjna Mokry Kozub

 
4.8 (2)
  2939 0

Taras widokowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ścieżka edukacyjna Mokry Kozub
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Ścieżka edukacyjna Mokry Kozub została otwarta w 2012 roku przy siedzibie Babiogórskiego Parku Narodowego i Wystawy Stałej BgPN. Celem jej powstania było odciążenie parku poprzez przeniesienie zajęć edukacyjnych z terenu chronionego na ścieżkę leżącą poza jego obszarem. Szlak rozpoczyna się przy budynku dyrekcji BgPN i prowadzi na górę Mokry Kozub, a następnie do Zawoi Markowej na tzw. Polanę Odkrywców. Trasa liczy ok. 2 km, rozmieszczono na niej 11 przystanków, które pomogają w aktywnym poznawaniu przyrody ożywionej i nieożywionej. Wśród nich są m.in.: "Z biegiem rzeki", "Wyprawa do wnętrza ziemi", "Sięgając chmur", "Drzewo życia". W 2020 roku ścieżka została odnowiona. Jest dostępna przez cały rok bezpłatnie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Na stoku Mokrego Kozuba
ZAWOJA - Ścieżka edukacyjna Mokry Kozub
Widok z platformy widokowej
Przystanek na ścieżce Mokry Kozub
Polana Odkrywców
Szlak przed Polaną Odkrywców

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ścieżka edukacyjna Mokry Kozub - Zawoja 1403   tel. +48 33 877 67 02 (BgPN), +48 507 785 514 (BgPN) kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zawoja (woj. Małopolskie) - Ścieżka edukacyjna Mokry Kozub

format D: N49.612069° E19.5168203° 
format DM:     49°36.72414'N 19°31.009218'E 
format DMS: 49°36'43.45''N 19°31'00.55''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Ścieżka przyjemna i pouczająca, ale byłoby bardzo miło gdyby oba tarasy widokowe rzeczywiście spełniały swoje przeznaczenie - niestety widoki są prawie całkowicie przysłonięte gęsta roślinnością. Prosimy o odblokowanie panoram widokowych.

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
Sierpień 2023
A
Ocena atrakcji
 
5.5
Główna część ścieżki znajduje się przy muzeum przyrodniczym w Zawoi, na stoku góry Mokry Kozub.
Dzięki temu że utworzono tu pętlę, nie musimy schodzić tą sama drogą którą wchodziliśmy. Reszta szlaku biegnie wzdłuż drogi i potoku w kierunku Zawoi Markowej i skansenu, czyli kończy się pół kilometra od muzeum. Początek ścieżki jest więc jakby w jej środku, co jest dość dziwnym i niewygodnym rozwiązaniem. Jeśli dzieciaki są zmęczone na polanę można podjechać autem, trzeba tylko liczyć się z opłatą parkingową (parkometry z obsługą kart) 7 zł / godz w 2021.
Szlak główny pnie się od potoku cały czas do góry. Nie jest to leśna ścieżka, lecz wygodna dróżka wyłożona w wielu miejscach drewnem, tyle że z dużą ilością schodków.
Po drodze mamy kilka przystanków z tablicami oraz platformę widokową (z której przy zielonych drzewach praktycznie nic nie widać). Z tablic można jednak wyczytać sporo ciekawych informacji, np. o mieszkańcach zwalonych drzew albo jak wielkim zagrożeniem dla lasu jest kornik drukarz (tzw. "ekolodzy" mają okazję obniżyć nieco poziom swojej ignorancji).
Od czasu do czasu napotykamy na pnie z pytaniem i jakimś kodem. Nie jest to niestety żaden questing dla turystów, jak można by sądzić, lecz coś przeznaczonego dla grup odbywających tu zajęcia edukacyjne. Podobnie jest z leśną klasą z ławkami i tablicą na kulminacji wzniesienia. Jednak na szlaku nie brakuje ciekawych stanowisk np. z budkami dla różnych gatunków ptaków czy zagadkami przyrodniczymi.
Schodząc w dół mamy drugi taras widokowy i tym razem już widać góry. Pod koniec jest żabi staw, ale w sierpniu nie była to żadna atrakcja, podobno na wiosnę roi się tu od żab i kijanek.
Trasa jest fajna i przyjemna, szczególnie polecana w upalne dni, bo na pewno będzie tu orzeźwiający chłodek. My byliśmy po deszczu i też było w porządku. Dodatkowo późnym latem można już zobaczyć dookoła ścieżki ogromne ilości grzybów, zarówno trujących jak i jadalnych. Nie trzeba się obawiać błota i trudności przy wspinaniu się - jest łatwo i bezpiecznie.
Po zejściu z pętli rozpoczyna się odcinek po płaskim terenie do placu piknikowego i rekreacyjnego zwanego Polaną Odkrywców w Zawoi Markowej. Postawiono tu wiatę ogniskową, stanowiska z ruchomymi elementami do zabaw edukacyjnych, siłownię i plac zabaw. Można m.in. pograć na drewnianych cymbałkach, pohuśtać się na ptasim gnieździe itp. Ponownie mamy tu liczne tablice omawiające ciekawe tematy jak np. lecznicze rośliny występujące na każdej łące.
Miejsca do zabawy są całkiem fajne, tylko niezbyt dobrze wykonane, np. ślady zwierząt na pieńkach są w takiej odległości, że małe dziecko nie doskoczy, a starsze nie zmieści stopy.
Na koniec uwaga "porządkowa". Zwiedzając muzeum przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego widzimy przestrogi przed śmieceniem, dziecko dostało nawet naklejkę jak złe jest zaśmiecanie przyrody, tymczasem na ścieżce edukacyjnej należącej do tej samej organizacji nie było ani jednego kosza na śmieci, kompromitacja!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
sierpień 2021
Taras widokowy
Na stoku Mokrego Kozuba
ZAWOJA - Ścieżka edukacyjna Mokry Kozub
Widok z platformy widokowej
Przystanek na ścieżce Mokry Kozub
Polana Odkrywców
Szlak przed Polaną Odkrywców

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.