Zamek z oddali

OJCÓW - Ruiny średniowiecznego zamku

 
4.0 (1)
  693 0

Wieża bramna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny średniowiecznego zamku
  • Atrakcja całoroczna

Zamek w Ojcowie jest jedną z warowni wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Nigdy nie wypróbowano jego walorów obronnych, bowiem nie toczyły się tu żadne walki. Gdy ulegał ruinie i dewastacji to tylko z powodu braku remontów. Siedzibą królewską w pełnym tego słowa znaczeniu nie był długo, bo Władysław Jagiełło oddał go w zastaw i żaden monarcha już go nie wykupił. Był więc dzierżawiony wraz z tytułem starosty ojcowskiego przez wielu przedstawicieli możnych rodów min. Korzkiewickich, Szafrańców, Ossolińskich, Bonerów, Tęczyńskich, Myszkowskich. Warownia nie była przez nich traktowana jako główna i ważna siedziba, więc ją zaniedbywali. Dopiero w XVII stuleciu Korycińscy powiększyli zamek i sprawili, że w Ojcowie stanęła wytworna rezydencja z reprezentacyjnym budynkiem na południu wzgórza zamkowego zwanym "siedzibą starościńską". Mieścił on kaplicę i wielką salę na piętrze. Ostatecznie w XIX wieku został upaństwowiony jako dobro Królestwa Kongresowego. Wzmianka z 1811 r. mówi, iż budowla była już użytkowana sporadycznie i dewastacja postępowała szybko, bo 15 lat później traktowano ją jak niebezpieczną ruinę, do której lepiej było się nie zbliżać. W 1829 r. zamek został częściowo rozebrany. Plany odbudowy przez Krasińskich spaliły na panewce. Prace remontowe i konserwacyjne przeprowadzono na początku XX wieku i w latach 2017-2019, po których udostępniono dla turystów wieżę obronną. Zabytek otwarty jest codziennie, pon.-sob. w godz. 9.00-17.00, w niedz. i święta w godz. 9.00-18.00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pusty dziedziniec ruin
Największe fragmenty muru obwodowego
Zamek z oddali
Widok z ruin
Widok z parkingu

Filmy

Zamek w Ojcowie - Szlak Orlich Gniazd. Twoje Królestwo

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek - Ojcowski Park Narodowy - Ojców,   tel. +48 12 389 20 05 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ojców (woj. Małopolskie) - Ruiny średniowiecznego zamku

format D: N50.2116594°,  E19.8301721°
format DM: 50° 12.699564'N, 19° 49.810326'E 
format DMS: 50° 12' 41.97''N, 19° 49' 48.62''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Jedna z głównych atrakcji zatłoczonego, ale urokliwego Ojcowa, położona nad głównym (dolnym) parkingiem. Kiedyś swobodnie się tu podjeżdżało, obecnie znalezienie miejsca graniczy z cudem, więc być prawdopodobnie konieczne będzie zatrzymanie się na górnym parkingu i zejście kilkaset metrów w dół.
Zamek to właściwie tylko 2 wieże. Bardzo charakterystyczna bramna, wyglądająca na złączoną z boku z wielką skała oraz ośmioboczna obronna. Nad bramą mamy małą wystawę historyczna oraz makietę zamku z czasów świetności.
Można tylko wyobrazić sobie jak fantastycznie wyglądałaby dziś taka kamienna warownia na malowniczych skałach. Druga baszta jest obecnie zamknięta, ale z tyłu znajduje się punkt widokowy na Ojców.
Reszta budowli nie istnieje, można pospacerować po terenie zamkowym i poszukać resztek murów obwodowych. Wewnątrz ruiny są więc mało interesujące, ale ceny jakie ustalono za wstęp są horrendalnie wysokie.
Lepiej się zastanowić czy warto tak przepłacać, bo zamek robi wrażenie jedynie z oddali i sprzed wieży bramnej, a ciekawsze resztki murów (relikty filarów mostu) również są na zewnątrz, pod bramą.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 12 lat
Data pobytu
październik 2019
Wieża bramna
Pusty dziedziniec ruin
Największe fragmenty muru obwodowego
Zamek z oddali
Widok z ruin
Widok z parkingu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ojców w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ojców wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.