DOBCZYCE - Zapora wodna

DOBCZYCE - Zapora wodna

 
5.0 (1)
  2212 0

Na koronie zapory

Zaporę w Dobczycach zbudowano na rzece Raba w 1986 roku u podnóża średniowiecznego zamku królewskiego. Przygotowania do budowy rozpoczęły się 15 lat wcześniej. Powstałe w ten sposób Jezioro Dobczyckie ma powierzchnię prawie 11 ha i jest obecnie głównym zbiornikiem wody pitnej dla Krakowa oraz pełni funkcje anty-powodziowe. Ponieważ woda powinna spełniać wymagania czystości, a jej poziom musi być ruchomy, zbiornik jest objęty zakazem kąpieli, pływania i wędkowania. Podejmowane są jednak próby zagospodarowania choćby fragmentu dla celów rekreacyjnych. Na razie korzystają z niego tylko zwierzęta - spotkać tu można ok. 230 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak nur białodzioby, czapla nadobna, bielik, rybołów. Zapora ma długość 617 m, szerokości w koronie 8,5 m i maksymalną wysokości 30 m. Dopiero od 2014 roku jest otwarta dla ruchu turystycznego. W 2022 roku  oddano do użytku kładkę pieszo-rowerową, która połączyła wzgórze zamkowe z koroną zapory. Inwestycja ta zdobyła nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii "Przestrzeń publiczna".
Brama wejściowa jest otwarta przez cały rok, w sezonie od godz. 11:00 do 21:00. Wejście znajduje się od strony ul. Budowlanych. Wstęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

DOBCZYCE - Zapora wodna
Raba za zaporą
Ryby w wodzie
DOBCZYCE - Zapora wodna

Filmy

Dobczyce - Zapora wodna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zapora wodna - ul. Budowlanych, Dobczyce  
Współrzędne geograficzne*:
Dobczyce (woj. Małopolskie) - Zapora wodna

format D: N49.8770692°,  E20.0853467°
format DM: 49° 52.624152'N, 20° 5.120802'E 
format DMS: 49° 52' 37.45''N, 20° 05' 07.25''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zapora i zalew w Dobczycach robią wrażenie zwłaszcza z zamku, skąd doskonale je widać. Jest to potężny zbiornik, a pagórkowaty podbeskidzki krajobraz czyni widoki bardzo malowniczymi.
Wydaje się, że schodząc z zabytku w dół wejdziemy prosto na zaporę, ale tak nie jest. Przejścia nie ma. Żeby dotrzeć na zaporę z zamku musimy objechać całe miasto, dobrych kilka kilometrów!! Chyba jednak było już widać jakieś prace, które zmienią tę kuriozalną sytuację.
Po wejściu na zaporę można podziwiać widoki. Jak wspomniałem okolica prezentuje się efektownie i to po obu stronach tamy. Można też zobaczyć średniowieczny zamek od strony skarpy. Ostrzegam jednak, że spacer przy wysokiej temperaturze może być męczący. Cała tama to jedna wielka kupa betonu, która po rozgrzaniu oddaje to ciepło, tak że naprawdę trudno wytrzymać. Woda w dole nie daje żadnego chłodu. Na koronie nie ma odrobiny cienia, roślinności, kwiatów, o budce z lodami czy napojami można tylko pomarzyć. Ławki postawiono chyba tylko 2. Niemniej jednak na pewno warto tu podjechać. Oprócz widoków, atrakcją może też być pokarmienie wielkich ryb widocznych w wodzie.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
sierpień 2021
Na koronie zapory
DOBCZYCE - Zapora wodna
Raba za zaporą
Ryby w wodzie
DOBCZYCE - Zapora wodna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobczyce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobczyce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.