Wnętrze zamku

KORZKIEW - Odbudowany zamek średniowieczny

 
5.5 (1)
  945 0

KORZKIEW - Odbudowany zamek średniowieczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Odbudowany zamek średniowieczny
  • Atrakcja całoroczna
Zamek w podkrakowskiej Korzkwi był strażnicą wchodzącą w skład tzw. Orlich Gniazd - warowni na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej strzegących zachodniej granicy ówczesnej Polski. Położony jest na skalistym wzgórzu wznoszącym się nad rzeką Korzkiewką. Zbudował go Jan z Syrokomli, sędzia krakowski, w połowie XIV wieku. Zameczek złożony początkowo z wieży mieszkalno-obronnej otoczonej murem przechodził na własność rożnych rodów rycerskich, a nawet mieszczan krakowskich. Bezpieczeństwo zapewniały mu strome skarpy, a od strony wjazdu fosa i być może most zwodzony. Rozbudowy w XV i XVI wieku sprawiły że zamek zyskał 2 baszty oraz budynek gospodarczy przy wieży. Budowlę zniszczyły wojska szwedzkie podczas "potopu". Odbudowana została na rezydencję myśliwską z parkiem krajobrazowym poniżej wzgórza. Jordanowie gościli tu króla Augusta III Sasa. Pod koniec XIX stulecia zamek był w ruinie, a rolę siedziby przejął dwór u jego stóp (zachował się w fundamentach). W 1997 r. zabytek przejął architekt J. Donimirski, potomek dawnych właścicieli Wodzickich, i rozpoczął odbudowę. Obecnie w wieży i budynku bramnym działa ekskluzywny hotel na 10 osób, restauracja i sala konferencyjna. Obiekt można zwiedzać bezpłatnie. Jest on częścią powstającego Korzkiewskiego Parku Kulturowego obejmującego całą wieś i okolicę. W planach jest odtworzenie dworu oraz utworzenie muzeum i skansenu.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zamek widziany z ganku
Wnętrze zamku
Widok na park w dole
KORZKIEW - Odbudowany zamek średniowieczny
Na ganku
Jedna z komnat
Wieża od strony dziedzińca

Filmy

Sławomir Ł - Zamek Korzkiew 27 07 2020 - Mavic Mini

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Korzkiew - Kozkiew   tel. +48 12 419 55 90 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Korzkiew (woj. Małopolskie) - Odbudowany zamek średniowieczny

format D: N50.1621508°,  E19.8825717°
format DM: 50° 9.729048'N, 19° 52.954302'E 
format DMS: 50° 09' 43.74''N, 19° 52' 57.26''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Korzkiew nie dorównuje takim Orlim Gniazdom jak Ogrodzieniec, Olsztyn czy Bobolice, ale skromna warownia posiada swoisty urok. Wędrując po jurajskich szlakach nie można jej pominąć,
Byłem zaskoczony jak gustownie prywatny inwestor odbudował i wykończył tę nie tak dawno jeszcze ruinę.
Połączenie drewnianych ganków z kamiennymi murami oraz pnącą się po nich roślinnością dało naprawdę spektakularny efekt. Zamek przypomina nieco budowlę z południa Europy.
Mimo że to obecnie hotel dla bogaczy, to jednak można swobodnie pochodzić po sporej części budowli.
Dostawienie ganków było strzałem w dziesiątkę. Przyniosło nie tylko oryginalny efekt wizualny, ale i dało możliwość spaceru po murach, a nawet relaksu, bo postawiono na nich stoliki z krzesłami. Można tam też zobaczyć tajemnicze tabliczki na temat "Kodu Władzy". Nie miałem pojęcia co to takiego, a okazuje się że w zamku napisano bestselerową książkę o tym tytule.
Wnętrza również urządzone są stylowo i bardzo realistycznie, z wieloma historycznymi elementami i dekoracjami typu sklepienia kolebkowe, kominki, portale, poroża, arrasy, kute żyrandole. Umiejętnie wyeksponowano na ścianach stare mury kamienne i ceglane, a w murach zewnętrznych strzelnice kluczowe
Choć wg oficjalnego cennika zwiedzanie kosztuje 10 zł to w po sezonie nikt nie pobierał opłat, ale z drugiej strony nie weszliśmy na wieżę, która podobno jest udostępniana...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
październik 2019
KORZKIEW - Odbudowany zamek średniowieczny
Zamek widziany z ganku
Wnętrze zamku
Widok na park w dole
KORZKIEW - Odbudowany zamek średniowieczny
Na ganku
Jedna z komnat
Wieża od strony dziedzińca

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Korzkiew w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Korzkiew wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.