Jedna z komnat

NOWY WIŚNICZ - Bastionowy zamek magnacki

 
5.0 (1)
  742 0

NOWY WIŚNICZ - Bastionowy zamek magnacki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Bastionowy zamek magnacki
  • Atrakcja całoroczna

Zamek w Nowym Wiśniczu to największa po Wawelu rezydencja obronna Małopolski. Powstała w XIV wieku z inicjatywy Jana Kmity. Kształt czteroskrzydłowej rezydencji z wewnętrznym dziedzińcem, otoczonej murem obronnym nadał jej Piotr Kmita w XVI wieku. Kolejni właściciele - Lubomirscy rozbudowali siedzibę do obecnej postaci "palazzo in fortezza" czyli pałacu otoczonego nowoczesnymi fortyfikacjami bastionowymi. Wiśnicz stał się gniazdem jednego z najpotężniejszych rodów magnackich w Polsce. Podczas potopu szwedzkiego zamek został zdobyty przez najeźdźców z północy i doszczętnie ograbiony m.in. z dzieł sztuki Rafaela i Tycjana. Na początku XVIII wieku Wiśnicz wraz z ręka Marianny Lubomirskiej dostał się rodowi Sanguszków. Lubomirscy mieli jednak do niego sentyment i wykupywali budowlę jeszcze 2-krotnie, mimo że wielki pożar z 1831 roku uczynił z niej ruinę. Częściowa odbudowa nastąpiła z ich inicjatywy na pocz. XX wieku. Po II wojnie św. dokonano pełnej restauracji zabytku. Po 1989 trwały długie spory między spadkobiercami Lubomirskimi, a skarbem Państwa. Po wielu wyrokach i apelacjach ostatecznie zamek przypadł Skarbowi Państwa. Obecnie zarządza nim instytucja gminna - Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Zabytek oferuje wiele atrakcji na osobne bilety: zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem, zwiedzanie krypt rodowych Lobomirskich, trasę podziemną ("Trasa Nietoperza"), wystawy "Arsenał Wiśnicki" oraz "Świadectwo pamięci w spiżu" oraz Bastion VR - z przedstawienie wiśnickiego zamku w XVII wieku w wirtualnej rzeczywistości. Późną jesienią do końca zimy na dziedzińcu rozstawiane są instalacje świetlne tworzące wystawę "Dziedziniec tysięcy świateł". Zwiedzanie zamku po zmroku odbywa się wtedy w ramach akcji "Historia światłem malowana!". Turyści oprowadzani są po komnatach w specjalnej scenerii świetlnej. Zamek jest czynny przez cały rok. W sezonie w godz. 8:00-16:00 (pn.-pt.) i 10:00-18:00 (sb.-ndz.).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok sprzed bramy
Budynek  bramny
NOWY WIŚNICZ - Bastionowy zamek magnacki
Dziedziniec tysięcy świateł
Kareta na Dziedzińcu tysięcy świateł
Dziedziniec zamku
Jedna z komnat

Filmy

Nowy Wiśnicz - Zamek zimą i nocne zwiedzanie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Wiśnicz - ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz   tel. +48 733 779 744 , +48 14 612 83 41 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Nowy Wiśnicz (woj. Małopolskie) - Bastionowy zamek magnacki

format D: N49.9175336°,  E20.4696°
format DM: 49° 55.052016'N, 20° 28.176'E 
format DMS: 49° 55' 03.12''N, 20° 28' 10.56''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zimą zamek w Wiśniczu przygotował dodatkową atrakcję na dziedzińcu zewnętrznym. Są to instalacje świetlne. Otaczają budowlę z 3 stron. Co ciekawe, nie są to typowo świąteczne konstrukcje jakie można zobaczyć zimą w miastach, lecz nawiązujące do historii miejsca, w którym się znalazły. Mamy więc np. paradną karetę z koniem, armatę, tarczę herbową Lubomirskich, skrzydła husarskie, skrzynię ze skarbami, a postacie rycerzy i szlachciców są przygotowane do sesji fotograficznych. Dwie czy trzy konstrukcje posiadają animację świetlną. Instalacje najlepiej oczywiście wyglądają na śniegu i dzieci mają wtedy największą radochę.
Sam zamek również ozdobiono, ale raczej symboliczne - na jednej elewacji i na murach obronnych powieszono trochę światełek.

Wspaniałą rezydencję magnacką można zwiedzać w trybie nocnym. Nazwano to "Historia światłem malowana". W ciągu dnia odbywają się 3 tury. Dziedziniec wewnętrzny i komnaty są wtedy podświetlone kolorowymi światłami od dołu. Wnętrza nabierają więc
innego charakteru. Zwiedzanie takie różni się od tradycyjnego, ale nie koniecznie jest lepsze dla każdego. Na pewno docenią go dzieci, zamek staje się ciekawszy i bardziej tajemniczy, a opowiadania przewodnika też są nieco inne. By ich nie nudzić, w prawie każdej komnacie przedstawiana jest jakaś legenda. Najlepsza zabawa jest w sali spowiedniczej, gdzie można przetestować jak podsłuchiwali się dawni właściciele.
Niestety, brak pełnego oświetlenia sprawia, że część komnat jest praktycznie ciemna, nie widać wyposażenia, obrazów itp. To może rozczarować dorosłych. Zwiedzanie nocne jest też trochę krótsze (40 minut), nie wchodzi się do wszystkich komnat. Mam więc mieszane odczucia.
Ogólnie, pomysł jest dobry, ale wymaga dopracowania. Instalacji świetlnych na dziedzińcu również powinno być więcej, bo ich skromna ilość na pewno nie uzasadnia wysokiej ceny biletu (25 zł + zwiedzanie zamku płatne dodatkowo).

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
grudzień 2021
NOWY WIŚNICZ - Bastionowy zamek magnacki
Widok sprzed bramy
Budynek  bramny
NOWY WIŚNICZ - Bastionowy zamek magnacki
Dziedziniec tysięcy świateł
Kareta na Dziedzińcu tysięcy świateł
Dziedziniec zamku
Jedna z komnat

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Nowy Wiśnicz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Nowy Wiśnicz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.