Widok z góry, bacówka i Szałas Bukowinki

JAWORKI - Wąwóz Homole kolejką i pieszo

 
6.0 (1)
  6361 0

Fragment szlaku w wąwozie z mostkami

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wąwóz Homole kolejką i pieszo
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2019

Wąwóz Homole położony na terenie wsi wsi Jaworki pod Szczawnicą Zdrój jest rezerwatem przyrody od 1963 roku i jedną z największych atrakcji Pienin. Celem powstania rezerwatu była ochrona krajobrazu oraz cennych osobliwości przyrody nieożywionej i ożywionej. Krajobraz wyróżnia się skalnymi ścianami dochodzącymi do 120 m wysokości, rumowiskami skalnymi i turniami. Chronione rośliny reprezentują m.in. dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów, skalnica gronkowa, a faunę: pustułka, sokół, puchacza, pliszka górska, salamandra plamista. Wąwóz powstał w wyniku procesów tektonicznych i erozyjnych pod koniec neogenu. Istotną rolę w jego wyżłobieniu odegrał potok Kamionka, który wypływając z wąwozu wpada do Grajcarka (ciekawostką jest fakt, że w tym miejscu stał niegdyś zamek Homole). Przez wieki był wykorzystywany do wypasu owiec, ponieważ ze względu na zamkniętą przez skały przestrzeń nie wymagał pilnowania zwierząt. Wąwóz był też celem poszukiwaczy cennych metali, w tym złota. Śladami ich działalność są szyby drążone w skałach, a wzmiankę o Homoli zawiera Testament Piotra Wydżgi - XV-wieczny przewodnik opisujący jak dotrzeć do skarbów ukrytych w górach, który przytacza kronikarz Jan Długosz.
Przez wąwóz przebiega zielony szlak turystyczny z Jaworek na Wysoką - najwyższy szczyt Pienin. Sam wąwóz ma 800 m, a kolejne 500 m zajmuje droga do wyciągu kolejki krzesełkowej i punktu gastronomicznego - Szałas "Bukowinki" z bacówką "U Wojtka". Po drodze znajduje się Dubantowska Polana (zwana też Dolinką) z charakterystycznymi skałami o nazwie "Kamienne Księgi". Zgodnie z łemkowskimi legendami, zapisane są w nich losy wszystkich mieszkańców Ziemi, ale nikt nie potrafi ich odczytać. Kolej krzesełkowa "Homole" została zbudowana w 2009 r. Ma długość 621 m, przejazd trwa 8 minut. Wraz z 3 innymi wyciągami jest częścią stacji narciarskiej "Arena Narciarska Jaworki Homole", oferującej 7 tras zjazdowych oraz 1 saneczkową. Choć Wąwóz Homole znajduje się w Pienińskim Parku Narodowym aktualnie zrezygnowano z pobierania opłat za wstęp.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dolna stacja kolejki krzesełkowej
Krajobraz z punktu widokowego przy wyciągu
Plac zabaw  przy Szałasie
Schody na szlaku w wąwozie Homola
Wąwóz Homole
Potok z głazowiskami
Nad potokiem Kamionka
Wąwóz Homole
Początek szlaku w wąwozie,  a dla nas koniec
Widok z góry, bacówka i Szałas Bukowinki

Filmy

Marcin Zmysłowski - szczyt wąwozu Homole w Wysokich Pieninach z drona 4K
Fabryka Widoków - Wąwóz Homole 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 609 306 502 (kolej Homole), +48 18 262 15 43 (kolej Homole) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Jaworki (woj. Małopolskie) - Wąwóz Homole kolejką i pieszo

format D: N49.4041598°,  E20.5575657°
format DM: 49° 24.249588'N, 20° 33.453942'E 
format DMS: 49° 24' 14.98''N, 20° 33' 27.24''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Wąwóz Homole wraz z położonym tuż obok wyciągiem, linowym jest fantastyczną atrakcją dla turystów ze Szczawnicy Zdroju. Możemy wyjechać na górę kolejką i zejść w dół wąwozem, a wszystko w otoczce wspaniałych górskich krajobrazów.
Jadąc autem można ominąć płatne parkingi prowadzące na szlak z dołu do góry. Przed wyciągiem jest parking darmowy, zaraz przy stacji dolnej. Nie trzeba oczywiście z niej korzystać, można wejść pieszo - góra wznosi się łagodnie, dzięki temu bar na szczycie oferuje zjazdy na specjalnych hulajnogach o grubych kołach.
Punkt widokowy na górze jest średnio rozległy, ale bardzo malowniczy, widać pasma górskie i hale ze stadami owiec, wzdłuż wyciągu pasa się krowy. Wszystkie szczyty są opisane na tablicy.
Dzięki położonemu obok barowi ("Szałas Bukowinki") można tu spędzić sporo czasu np. przy stoliku z widokiem na górską panoramę. Oprócz możliwości zjedzenia lub napicia się, maluchy mogą się pobawić na urządzeniu ze zjeżdżalnią i huśtawkach. Starsze dzieci i dorośli mogą wypróbować wspomniane hulajnogi. Jest też płatna trampolina i sklep z pamiątkami.
Za Szałasem rozpoczyna się szlak prowadzący do wąwozu Homole. Wycieczkę warto rozpocząć wcześnie, bo późnym popołudniem do części wąwozu słońce już nie docierało. Tabliczka z jego nazwą jest postawiona dość wcześnie, w rzeczywistości do celu jest jeszcze trochę drogi. Tutaj jest jedyny mniej przyjemny odcinek całej wycieczki. Schodzimy cały czas w dół po zacienionej leśnej ścieżce wyłożonej kamieniami, ale miejscami z kałużami i błotem. Bywa więc ślisko i stromo, można się przewrócić. 4-latkę musieliśmy trzymać za rękę.
Po dotarciu do Dubantowskiej Polany zaczyna się prawdziwy szlak przez wąwóz. Przejście z małym dzieckiem zajmie ok. godziny. Prowadzi cały czas w dół, również są schodki i schodzenie po kamieniach, ale teraz nie idziemy przez wilgotny las, lecz w "pięknych okolicznościach przyrody" pośród głazowisk i wysokich skał, a stale towarzyszy nam urokliwy potok, który przecina ścieżkę, więc często są mostki drewniane i metalowe. Spływając z góry między głazami szumi i tworzy kaskady.
Jedyne co jest nieco uciążliwe to mijanie się z turystami idącymi pod górę, bo bywa wąsko. Poza tym szlak jest łatwy, dostarcza wiele emocji i wrażeń, a połączenie z kolejką krzesełkową czyni go dostępnym i mniej uciążliwym dla najmłodszych i seniorów. Zmęczeni mogą odpoczywać na kamieniach przy potoku.
Przy drodze powrotnej na parking przy stacji dolnej (ok. 0,5 km) mijamy stylową restaurację ,w której można zjeść smaczny obiad.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
wrzesień 2019
Fragment szlaku w wąwozie z mostkami
Dolna stacja kolejki krzesełkowej
Krajobraz z punktu widokowego przy wyciągu
Plac zabaw  przy Szałasie
Schody na szlaku w wąwozie Homola
Wąwóz Homole
Potok z głazowiskami
Nad potokiem Kamionka
Wąwóz Homole
Początek szlaku w wąwozie,  a dla nas koniec
Widok z góry, bacówka i Szałas Bukowinki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Jaworki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Jaworki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.