ZAWOJA - Mosorny Groń kolejką linową i pieszo

ZAWOJA - Mosorny Groń kolejką linową i pieszo

 
6.0 (1)
  4318 0

Stacja dolna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mosorny Groń kolejką linową i pieszo
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna

Mosorny Groń to szczyt w Beskidzie Żywieckim wznoszący się na wysokości 1047 m n.p.m. nad wsią Zawoja. Prowadzą na niego 2 szlaki: niebieski i żółty oraz kolej krzesełkowa. Stacja dolna wyciągu znajduje się w przysiółku Zawoja - Policzne na wysokości 713 m npm. Kolej została oddana do użytku w 2003 roku. Posiada krzesełka czteroosobowe i pokonuje trasę o długości 1420 m. Szczyt jest popularnym celem turystów pieszych, rowerowych i narciarzy.Rozpościera się z niego widok na Beskid Żywiecki z Babią Górą, Beskid Makowski oraz Tatry. Trasa narciarska jest częścią Ośrodka Turystyczno - Narciarskiego Mosorny Groń i posiada licencję FIS na rozgrywanie krajowych i międzynarodowych zawodów narciarskich w slalomie i gigancie. Dla rowerzystów, w ramach PKL Bikepark Mosorny Groń dostępnych jest kilka tras typu: freeride, north shore I downhill. Piesi turyści mogą udać się na Cyl Hali Śmietanowej, na Przełęcz Krowiarki (i dalej na Babią Górę) lub do wodospadu na Mosornym Potoku. Kolej krzesełkowa jest otwarta przez cały rok, z wyjątkiem kwietnia i listopada - miesięcy przeglądów technicznych. Poza sezonem tylko w weekendy. Od 2022 roku na szczycie otwarta zostanie wieża widokowa.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

ZAWOJA - Mosorny Groń kolejką linową i pieszo
Widok z Mosornego Gronia
Na Mosonym Groniu - widok w kierunku NE
ZAWOJA - Mosorny Groń kolejką linową i pieszo
Widok z Mosornego Gronia na szlak żółłty w kierunku Cylu Hali Śmietanowej
Start trasy rowerowej przy szlaku żółtym
Ścieżka leśna na szlaku żółtym
Potok na końcu szlaku żóltego
Mostek  na potoku

Filmy

Zawoja - Mosorny Groń

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Mosorny Groń dolna stacja - Zawoja 2525   tel. +48 18 202 03 00 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zawoja (woj. Małopolskie) - Mosorny Groń kolejką linową i pieszo

format D: N49.6134073°   E19.5533895°
format DM: 49° 36.804438'N 19° 33.20337'E 
format D M S:   49° 36' 48.27''N   19° 33' 12.20''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Wyciąg na Mosorny Groń położony jest w południowej części Zawoi. Parking jest bardzo duży i darmowy. Przy stacji dolnej umieszczono bar, toalety, kasę i kilka tablic informacyjnych. Warto się tu posilić, bo mimo, że na górze jest kolejny bar, to jest on kompletną pomyłką. Po godzinie 13 nie było już nic poza frytkami i goframi, na które trzeba było długo czekać.
Obsługa przy kolejce linowej miła i uprzejma. Przejazd nią to nie tylko krajobrazy, ale również możliwość poznania lokalnych ciekawostek. Na tyłach kanap mamy bowiem ponumerowane pytania, a na słupach linowych odpowiedzi. To naprawdę genialny pomysł, wzbudzający zainteresowanie dzieci, a i dorośli turyści mogą się do edukować, bo chyba mało kto wie co znaczy słowo mosor czy hurda.

Po wyjeździe na Mosorny Groń byliśmy oczarowani widokiem. Nie przeszkadzała nawet jakaś trwająca budowa, bo jak na wszystkich szczytach z kolejkami jest tu pięknie. Postawiono kilka ławek, można napawać wzrok wspaniałym krajobrazem. Otwarty widok jest na dwie strony szczytu, najlepszy oczywiście na masyw Babiej Góry.
Z kolejki korzystają też rowerzyści, którzy mają do dyspozycji kilka tras zjazdowych..
Wspomniany bar górny posiada taras widokowy, ale o miejsce tam trudno, bo przed wejściem jest stanowisko z lodami i kawą mrożoną. Tę ostatnią odradzam - to fatalny kawo-podobny przecukrzony i tłusty napój. Gastronomia nie jest mocną stroną PKL, przynajmniej na tym terenie. Jest tu również postawiony słup z tabliczkami objaśniającymi odpowiedzi na pytania na kanapach kolejki.

Z Mosornego Gronia można iść dalej szlakami np. na Cyl Hali Śmietanowej lub zejść w dół do Zawoi. My zrobiliśmy to i to (relacja ze szlaku na Cyl w osobnym wpisie).
Szlak Zawoja - Mosorny Groń ma kolor żółty. Chcąc nim zejść idziemy drogą za barem, choć widać tam tylko oznaczenia szlaku rowerowego czerwonego, a żółty prowadzi w drugą stronę i obchodzi szczyt dołem. Nie ma po co iść naokoło, bo po chwili oba szlaki łączą się.
Trasa okazała się mało interesująca. Idziemy szeroką, ale nierówną i błotnistą drogą, z której korzystają również rowerzyści, ale nie stanowili oni niebezpieczeństwa, bo nie było ich wielu. Co pewien czas pojawia się zjazd w bok na ścieżki rowerowe MTB. Tylko jedno miejsce posiada jakiś widok na góry, poza tym cały czas drzewa. Pod koniec skręcamy w nieco ciekawsze wąskie ścieżki leśne, by na koniec dotrzeć do najlepszego elementu szlaku - rwącego potoku z mostkiem. Bardzo fajnie jest tu odpocząć, a dzieci mogą się pochlapać w wodzie, ale to już miejsce przy samej drodze i równie dobrze można tu podjechać autem.
Z małym dzieckiem zejście zajęło nam 1 godzinę.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
sierpień 2021
Stacja dolna
ZAWOJA - Mosorny Groń kolejką linową i pieszo
Widok z Mosornego Gronia
Na Mosonym Groniu - widok w kierunku NE
ZAWOJA - Mosorny Groń kolejką linową i pieszo
Widok z Mosornego Gronia na szlak żółłty w kierunku Cylu Hali Śmietanowej
Start trasy rowerowej przy szlaku żółtym
Ścieżka leśna na szlaku żółtym
Potok na końcu szlaku żóltego
Mostek  na potoku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zawoja wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.