Wystawa interaktywna

KRAKÓW - Muzeum Inżynierii i Techniki

 
2.8 (2)
  4144 1

Tramwaje

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Inżynierii i Techniki
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Muzeum Inżynierii Miejskiej posiada siedzibę w najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej św. Wawrzyńca, która została wybudowana w XIX wieku przez Bank Belgii dzierżawiący od miasta linie tramwajowe. Funkcjonowała ona do przełomu lat 50 / 60 XX wieku, potem w budynkach zajezdni urządzono warsztaty autobusowe i magazyny. W 1985 r. obiekt wpisano do Rejestru Zabytków. Muzeum powołano do życia w 1998 r. stopniowo remontując zdewastowane budynki. Obecnie w jego skład wchodzi kilka hal wykorzystywanych na wystawy, magazyny, administrację oraz restaurację. Gromadzi eksponaty związane z rozwojem krakowskiej komunikacji, sieci elektrycznej, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii motoryzacji i techniki, m.in 146 starych pojazdów. Jedna z wystaw jest interaktywna - "WOKÓŁ KOŁA" z 27 stanowiskami do zabawy i eksperymentów dla dzieci. Muzeum organizuje również imprezy urodzinowe i warsztaty edukacyjne. W 2022 roku placówka zmieniała nazwę na Muzeum Inżynierii i Techniki. Dzięki remontowi budynków i budowie podziemnych sal muzealnych pod halą i  dziedzińcem zajezdni tramwajowych  przestrzeń ekspozycyjna zwiększyła się prawie dwukrotnie. Placówka jest otwarta przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-16:00 lub 18:00 (w zależności od dnia tygodnia).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zabytkowy samochód
Wystawa interaktywna
Ekspozycja pojazdów
Wystawa interaktywna
Wystawa o druku

Filmy

Spot promocyjny MIMK

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Inżynierii Miejskiej - ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków   tel. +48 12 428 66 00 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kraków (woj. Małopolskie) - Muzeum Inżynierii i Techniki

format D: N50.0496843°,  E19.9470767°
format DM: 50° 2.981058'N, 19° 56.824602'E 
format DMS: 50° 02' 58.86''N, 19° 56' 49.48''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
2.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
Razem z wnuczkami , które przyjechały do nas ze Szwecji chcieliśmy zobaczyć starą zajezdnie i tramwaje. Starsza wnuczka pasjonuje się samochodami, autobusami i pociągami , była bardzo podniecona wycieczką. Ale niestety , ogromnie się zawiedliśmy. W pomieszczeniu było tak ciemno , że trudno było zobaczyć cokolwiek. Dodatkowo otrzymaliśmy ostrzeżenie żeby niczego nie dotykać! Cześć tramwajów była niedostępna, a w tych do których można było wejść nie było nic widać. Miłe Panie sugerowały użycie jakichś reflektorów , ale czynny był tylko jeden i nie wolno go było wynieść z pojazdu. Opisy historii pojazdów tak były rozmieszczone , że nie wiadomo czego dotyczyły i trudno było je odczytać w ciemności . Ogromny zawód i rozczarowanie!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2-4,5
Data pobytu
Lipiec 2019
G
Ocena atrakcji
 
4.5
Muzeum to stara zajezdnia tramwajowa, ale aktualnie trudno ją tak nazywać, bo składa się z pięknie odnowionych budynków. Co ciekawe posiadają one ściany w typie muru pruskiego, czyli takie jak urokliwe budownictwo na Pomorzu.  Budynków stoi dużo, ale tylko część z nich przeznaczonych jest dla turystów. Najciekawsza z punktu widzenia naszej pociechy była  wystawa poświęcona kołu. Utworzono w niej  stanowiska, na których prezentowano różne zagadnienia naukowe związane z kołem. Dzieciaki mogą tu np. spróbować pojeździć pojazdem z kwadratowymi kołami, niczym chomik pokręcić się w wielkim kołowrotku i jednocześnie podnieść rodzica w windzie dzięki wytworzonej energii, zobaczyć  jak działają koła zębate w zegarze itp. Organizacja jest bardzo dobra. Pomyślano o najmłodszych dzieciach, dla których są do dyspozycji podesty, jest też miejsce do budowy wieży z wielkich brył. Zabawa jest więc świetna dla osób w każdym wieku i nie ma ograniczeń czasowych.  
Na drugim biegunie atrakcyjności znajduje się wystawa o drukarstwie. Tutaj organizatorzy się nie popisali.  Dużo różnych maszyn, których nie można dotykać, trochę tablic informacyjnych omawiających jak funkcjonowało jeszcze dawniej drukarstwo, ale jest to zrobione nudne i  nie wzbudza żadnego zainteresowania. 
Kolejna sala to wystawa czasowa, którą stanowiły znaczki pocztowe o tematyce komunikacyjnej. Dla mnie jako osoby kolekcjonującej w przeszłości znaczki całkiem ciekawe, dla żony mniej, a dla syna w ogóle. Zbiór jest jednak wspaniały i zawiera egzemplarze z bardzo egzotycznych krajów.
Największa hala muzeum  to duża gratka dla miłośników motoryzacji. Mnóstwo starych samochodów, a także motocykle, tramwaje, silniki i inne maszyny. Można porównać różne wersje PRL-owskich wehikułów jak syrenki, czy warszawy, zobaczyć pierwszy tramwaj krakowski. Nigdzie nie można jednak usiąść za kółkiem, czy uruchomić silnik. A tego wymagałbym, od współczesnych  muzeów techniki. 
Kolejna hala wypełniona jest już tylko tramwajami. Stoją one na szynach jakby gotowe w każdej chwili do wyjazdu w miasto i chyba przy jakichś specjalnych okazjach to robią. Niestety ponownie nie umożliwiono dokładnego oglądnięcia - wstęp do ich środka jest zabroniony. Można tylko chodzić wąskimi przejściami wzdłuż pojazdów i oglądać z chodnika. To już gruba przesada! Muzeum należy do typu "oglądaj i nie dotykaj" (poza wystawą interaktywną o kole), nie posiada też multimediów, jest więc placówką  archaiczną, ale nie oceniam go źle, bo do oglądnięcia jest całkiem sporo, a koszty nie są wysokie. 
  
Należy pamiętać, że muzeum położone jest w popularnej dzielnicy Kazimierz i nie posiada własnego parkingu.  W weekendy nie obowiązują tu opłaty parkingowe, ale jest duży natłok aut.  Musieliśmy się sporo  najeździć  zanim znaleźliśmy w miarę blisko położone wolne miejsce.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
kwiecień 2015
Tramwaje
Zabytkowy samochód
Wystawa interaktywna
Ekspozycja pojazdów
Wystawa interaktywna
Wystawa o druku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.