Jezioro Czorsztyńskie

CZORSZTYN - Ruiny zamku

 
6.0 (1)
  4228 1

CZORSZTYN - Ruiny zamku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Początki zamku Czorsztyn sięgają XIII w. i położonego na pograniczu Pienin i Gorców drewnianego gródka o nazwie Wronin, pełniącego funkcje komory celnej na Dunajcu. Stanowił on też ośrodek polskiego osadnictwa, które rywalizowało na tych terenach z Węgrami po drugiej stronie rzeki. Murowana warownia powstała na jego miejscu w poł. następnego stulecia. Kazimierz Wielki dołożył starań, aby budowla była należycie obwarowana. Przez następne wieki zamek był ważną warownią graniczną i miejscem odwiedzanym przez wielu władców (np. zatrzymała się tu Jadwiga w drodze po polską koronę, a Jan Kazimierz pozostawił skarb i insygnia koronne oraz archiwum państwowe w czasie "potopu") . Najważniejsze rozbudowy Czorsztyn przeszedł w XV, XVI i XVII stuleciu. W ich wyniku powstała trójczłonowa warownia, która w stanie ruiny przetrwała do naszych czasów. Ostatni właściciele - Drohojowscy już na początku XIX w. mieszkali we dworze u stóp zamku, z powodu jego złego stanu. Po terenie tym nie ma dziś śladu, ponieważ został zalany podczas tworzenia zapory na Dunajcu w końcu XX w. Od 1970 r. warownia wraz z otoczeniem tworzy rezerwat przyrody "Zamek Czorsztyn" o pow. 10 ha, będący obecnie częścią Pienińskiego Parku Narodowego. Zabytek jest otwarty dla turystów przez cały rok, w sezonie (V-IX) codziennie w godz. 9 - 18, poza sezonem 10 - 15 (poza poniedziałkami). Na trasie po ruinach przygotowano 3 wystawy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widoczek z zamku
Wejście do zamku
Widok na zamek i jezioro
Mały dziedziniec
Jezioro Czorsztyńskie

Filmy

POLATANE - Zamek w Czorsztynie. Czorsztyn Castle.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Czorsztyn - ul. Zamkowa, Czorsztyn   tel. +48 18 262 56 02 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Czorsztyn (woj. Małopolskie) - Ruiny zamku

format D: N49.4351325°,  E20.3135476°
format DM: 49° 26.10795'N, 20° 18.812856'E 
format DMS: 49° 26' 06.48''N, 20° 18' 48.77''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Choć stan zachowania "bratnich" zamków w Niedzicy i Czorsztynie jest znacznie odmienny, to oba stanowią podobną atrakcję dla turystów. Czorsztyn jest tak samo malowniczo położony nad jeziorem i choć nie posiada  baszt i nie jest tak rozległy, to zachwycają wysokie kamienne  mury wkomponowane w skały. Nie ma tu przewodnika. Do samodzielnego oglądania są dawne pomieszczenia bez wyposażenia, jedne sklepione, inne nie. Każde  posiada krótki opis przybity do muru. W najlepiej zachowanych komnatach urządzono 2 proste wystawy oparte na tablicach informacyjno-zdjęciowych. Jedna z nich poświęcona jest dziejom zamku, a druga przedstawia Pieniny na starych widokówkach. Ta  jest szczególnie interesująca, bo można zobaczyć piękne i  i unikatowe widoki pienińskie sprzed ponad 100 lat. Poza tym w zamku jest niewielkie lapidarium  różnymi zamkowymi detalami architektonicznymi oraz sklepik z pamiątkami.
Najwyższa zachowana kondygnacja ruin to właściwie wielki taras widokowy. Widoki są wspaniałe, głównie na zalew, ale nie tylko. W zasadzie w którą stronę by nie spojrzeć, widać efektowny krajobraz. Tak więc spacer po ruinach sprawia wiele przyjemności, a para małych dzieciaków nieźle się tu bawiła biegając i usiłując wspinać na skałę.
Dostęp do zabytku jest możliwy z wody (można przypłynąć  stateczkiem spod zamku w Niedzicy)  jak i  z parkingu oddalonego o ok. pół kilometra wygodnej drogi po terenie chronionego rezerwatu (można spokojnie jechać wózkiem). Parking jest darmowy jeśli okażemy bilet z zamku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Zdjęcie
Widoczek z zamku
Wejście do zamku
Widok na zamek i jezioro
Mały dziedziniec
Jezioro Czorsztyńskie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Czorsztyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Czorsztyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.