Dziedziniec zamku górnego ze studnią

NIEDZICA - Zamek Dunajec

 
6.0 (1)
  3998 1

NIEDZICA - Zamek Dunajec

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Dunajec
  • Atrakcja całoroczna

Węgierska warownia o nazwie Dunajecz w krainie zwanej Spisz,  powstała XIV wieku za sprawą rodu Berzeviczych. W XVI w. została darowana przez króla Węgier polskiemu możnowładcy Hieronimowi Łaskiemu. Potem władali nią: Giovanelli, Horvathovie, Salamonowie - ten madziarski ród rezydował tu nawet po przejściu Niedzicy w granicę Państwa Polskiego w 1918 r. Podczas II wojny św. Salomonowie z Niedzicy pomagali partyzantom z AK. Wygląd zamku ukształtowano w XVII wieku. Składa się zamku dolnego (najmłodszy), średniego i górnego (najstarszy i częściowo zrujnowany). Posiada 3 cylindryczne baszty i 1 wieżę czworoboczną. Otoczenie zamku uległo znacznej zmianie po budowie zapory w końcu lat 90-tych XX w. - wcześniej przepływający u jego stóp Dunajec był typową górską rzeką, obecnie to wielkie jezioro. Z zamkiem związana jest legenda o skarbie Inków, ponieważ przebywał w nim potomek inkaskiego wodza Tupaca Amaru. Zaś podanie, o księżniczce Brunhildzie i księciu Bogusławie, zostało wykorzystane przez A. Bahdaja w książce i filmie Wakacje z Duchami. Inne filmy i seriale kręcone w Niedzicy to m.in.: Janosik, Zemsta, Mazepa. Zabytkiem zarządza Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Artystom oferuje ono Dom Pracy Twórczej z restauracją i hotelikiem w zamku dolnym. Zamek jest otwarty przez cały rok. W sezonie (V-IX) codziennie w godz. 9-19, poza sezonem za wyjątkiem poniedziałków w godz. 9-16. Parking płatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Taras na zamku średnim
Jedna z urządzonych komnat
Komnata średniowieczna
Dziedziniec zamku górnego ze studnią
Widok sprzed wejścia
Zrujnowana część zamku górnego

Filmy

Arto Films - Zamek Dunajec w Niedzicy | Castle Dunajec in Niedzica | 4K | Cinematic Drone Footage

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Dunajec - ul. Zamkowa 2, Niedzica-Zamek   tel. +48 18 262 94 89 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Niedzica (woj. Małopolskie) - Zamek Dunajec

format D: N49.4228372°,  E20.3195935°
format DM: 49° 25.370232'N, 20° 19.17561'E 
format DMS: 49° 25' 22.21''N, 20° 19' 10.54''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek pięknie położony, z ciekawą historią. Wysokie mury z licznymi wieżami nad samą wodą robią duże wrażenie, nic dziwnego że  "grał" w wielu filmach. Szczególny widok jest z zapory, skąd widać równocześnie ruiny w Czorsztynie.  Koniecznie trzeba go zwiedzić, choć  nie trwa to długo. Wszystko dlatego, że połowa budowli jest niedostępna dla turystów. Oglądamy zarówno komnaty w pełni urządzone nowożytnym wyposażeniem,  rekonstrukcje średniowiecznych pomieszczeń z kamiennymi  ścianami, wyłożone skórami zwierząt, jak i całkowicie zrujnowane (np. kaplica). Dwie sale posiadają ekspozycję poświęconą historii zamku - znaleziska, stare widoki, plany, makiety.  W piwnicach mieliśmy fajną atrakcję w postaci szalejącego nietoperza, co wywołało niemały popłoch wśród zwiedzających.
Niestety nie można wejść na wieżę, ale  2 tarasy widokowe wystarczają, bo zapewniają  wspaniałe wrażenia wzrokowe. Najlepiej  wybrać się przy ładnej pogodzie, aby popatrzeć na malownicze jezioro, zaporę i  pływające żaglówki. 
Warownię zwiedza się samemu, ale w sezonie  można często natknąć się na jakąś grupę  z przewodnikiem. Warto wtedy posłuchać jego opowieści, np. przy  owianej legendami studni, bo w zamku ogólnie brakuje tablic informacyjnych.
W cenę zwiedzania wliczona jest też wozownia. Jest to parterowy budynek wypełniony dawnymi powozami, karetami i saniami. Nic specjalnego, ale w sumie niezły dodatek do średniowiecznego zabytku. 
Ze względu na schody w wielu miejscach, zwiedzanie z wózkiem nie ma sensu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
NIEDZICA - Zamek Dunajec
Jedna z urządzonych komnat
Taras na zamku średnim
Komnata średniowieczna
Dziedziniec zamku górnego ze studnią
Widok sprzed wejścia
Zrujnowana część zamku górnego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.