Procesja

DĘBNO - Drewniany kościół gotycki

 
6.0 (1)
  3985 1

DĘBNO - Drewniany kościół gotycki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniany kościół gotycki
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Kościół św. Michała Archanioła w podhalańskim Dębnie zbudowano w 2. poł. XV w. z drewna iglastego (modrzewiowego i jodłowego), bez użycia gwoździ. Jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych kościołów średniowiecznych w Europie. Również zachowana w całości polichromia ścienna jest unikatem na skalę europejską. Zawiera 77 motywów w 33 kolorach i pokrywa całe wnętrze. Budowla składa się z prezbiterium, nawy i 15-metrowej wieży, dobudowanej w 1601 r. Prezbiterium i nawę otaczają soboty (kryte podcienia). Najstarszym wyposażeniem jest wiszący w nawie XIV-wieczny krzyż, prawdopodobnie z poprzedniego kościoła. Najstarszy w Polsce obraz sztalugowy na desce lipowej z postaciami św. Katarzyny i św. Agnieszki (ok. 1280 r.) został zastąpiony kopią (oryginał w muzeum w Krakowie). Wyjątkowym zabytkiem są średniowieczne cymbałki w prezbiterium (5 egzemplarzy na świecie), a wisząca w nawie XVI-wieczna chorągiew z wizerunkiem św. Stanisława wg tradycji została pozostawiona tu przez wracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego. W latach 70-tych wnętrze kościoła wykorzystano w serialu Janosik (ślub z Maryną). W 2003 r. obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynię zwiedzać da się tylko grupowo w godz. 9:00-12:00 (pon.-sb.) i 14:00-16:30 (pon.-pt.). W niedzielę wnętrze można oglądnąć podczas Mszy Świętej o godz. 8 lub 11. W dni deszczowe, ze względu na szkodliwą wilgotność, wejście mocno ograniczone. Wstęp za dobrowolną ofiarę, ale płatny jest parking (nie związany z parafią) przy głównej drodze.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Procesja
Kościół z owieczkami
Front świątyni
Widok z boku
Procesja

Filmy

filmy z drona - Kościół św. Michała w Dębnie
Digitalizacja 3D - Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (Lista UNESCO)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kościół św. Michała Archanioła - Kościelna 42, Dębno   tel. +48 18 275 17 97 (kościół), +48 519 079 871 (przewodnik) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Dębno (woj. Małopolskie) - Drewniany kościół gotycki

format D: N49.4664299°,  E20.2120761°
format DM: 49° 27.985794'N, 20° 12.724566'E 
format DMS: 49° 27' 59.15''N, 20° 12' 43.47''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
To jeden z najsłynniejszych polskich kościołów, więc warto podjechać do Dębna przybywając w Pieniny.  Otoczony przez starodrzew, z pasącymi się przed nim owcami wygląda bardzo urokliwie. Świątynię trzeba jednak koniecznie zwiedzić w środku. Zobaczyć pokrywające niemal każdą deskę malowidła, a także inne unikalne zabytkowe przedmioty oraz poczuć niesamowity zapach starego drewna. My nie musieliśmy się zdawać na łaskę humorzastego (podobno) kościelnego, który oprowadza grupy i przyjechaliśmy po prostu na niedzielną mszę. Była to pierwsza niedziela miesiąca, więc mieliśmy dodatkowo okazję zobaczyć uroczystą  procesję z Najświętszym Sakramentem, sztandarami, świętymi obrazami. Uczestnicy ubrani są w stroje ludowe (góralskie), więc nabożeństwo w takim otoczeniu to bardzo ciekawe przeżycie.  Budujące jest, że stara tradycja nie zamiera w dzisiejszych czasach i jest kultywowana nawet przez młode pokolenie, na przekór różnym KOD-om i innym "nowoczesnym", wyznającym hasło "polskość to nienormalność".
Przyjeżdżając na mszę dobrze jest zaznajomić się najpierw z opisem wyposażenia, aby mieć świadomość na co się patrzy i nie pominąć jakiegoś ważnego elementu jak sztandar spod Wiednia, bo w środku oczywiście nie ma podpisów. My nie całkiem się przygotowaliśmy i nie widzieliśmy XV-wiecznych  cymbałków z odwrotną budową.

Jak przystało na zabytek o renomie światowej, drogowskazy rozsiane są po całej okolicy, więc dojazd jest bardzo łatwy. Najprościej zatrzymać się na dużym płatnym parkingu. Jest tam bar i  stoiska z oscypkami, pamiątkami  i wydawnictwami. Kościół jest jednak trochę oddalony od głównej drogi i można zaparkować bezpłatnie znacznie bliżej, trzeba tylko odbić w boczną drogę do centrum wsi (na zachód od parkingu). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Kościół z owieczkami
Procesja
Front świątyni
Widok z boku
Procesja

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dębno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dębno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.