Widoki na szlaku

WIERCHOMLA MAŁA - Wyciąg Wierchomla i bacówka

 
6.0 (1)
  6377 1

WIERCHOMLA MAŁA - Wyciąg Wierchomla i bacówka

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wyciąg Wierchomla i bacówka
  • Atrakcja całoroczna

Wyciąg krzesełkowy Wierchomla jest częścią Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, powstałej w 2007 r. Samo urządzenie uruchomiono znacznie wcześniej, bo już w 2000 r. Stację tworzy infrastruktura narciarska na stokach Pustej Wielkiej (1062 m n.p.m.), która łączy wieś Wierchomla Mała ze Szczawnikiem, odległą drogą samochodową o ok. 30 km. Zimą narciarze mają do dyspozycji 2 wyciągi krzesełkowe i 7 orczykowych - w sumie 6 km tras, szkołę i przedszkole narciarskie oraz snow park przebudowany w 2015 r. Latem działa tylko wyciąg w Wierchomli Małej, będący jednym z najdłuższych w kraju (1600 m długości, 300 m różnicy wysokości, krzesła 4-osobowe) oraz rowerowa trasa zjazdowa. Górna stacja wyciągu znajduje się na wysokości 895 m npm. Prowadzi przez nią niebieski szlak, którym najszybciej można dojść do schroniska PTTK pn. "Bacówka nad Wierchomlą" (887 m npm). Oferuje ono regionalną kuchnię, widok na pasmo Radziejowej i Tatry oraz 40 miejsc noclegowych z internetowym podglądem wolnych miejsc. Wyciąg jest czynny latem codziennie w godz. 10.00 do 17.00 (wakacje), przed i po sezonie tylko w weekendy. W kasie i recepcji Hotelu Wierchomla do pobrania jest 5 mapek z questami (w tym rowerowy i dziecięcy), które umiejscowiono w okolicy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z polany przy Bacówce
Zdjęcie
Zdjęcie
Pocieszne kozy
Widoki na szlaku

Filmy

High Concept - Wierchomla - Bacówka/Schronisko nad Wierchomlą

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wyciąg Wierchomla - Wierchomla Mała 42   tel. +48 18 414 31 30 (wyciąg), +48 502 458 518 (bacówka) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wierchomla Mała (woj. Małopolskie) - Wyciąg Wierchomla i bacówka

format D: N49.4290416°,  E20.8223952°
format DM: 49° 25.742496'N, 20° 49.343712'E 
format DMS: 49° 25' 44.55''N, 20° 49' 20.62''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Dojazd pod Wierchomlę jest oznaczony drogowskazami na Stację Narciarską Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla. Jedziemy dość długo boczną  drogą, mijając duży hotel. Na miejscu brak porządnego parkingu, auta zostawia się  wzdłuż drogi. Poza kasami nic tu przed sezonem nie działało, nie było ani sklepiku ani żadnej gastronomii. Chcieliśmy skorzystać z questingu, który tu reklamują, ale w kasie nie mieli mapek, więc być może istnieje on tylko teoretycznie. 
Na górę  wjeżdżamy  kolejką posiadającą w miarę  wygodne szerokie fotele. Wyciąg jest długi, więc napawamy wzrok malowniczym krajobrazem. Wraz z wysokością otwierają się coraz szersze widoki na zielone pasma wzgórz. A między nich leżą łąki, na  których  pasą się stada owiec i biegają kozy, więc  widoczki naprawdę urokliwe, choć nie osiągamy zbyt dużej wysokości.
Przy górnej stacji również nie było żadnej infrastruktury, ale niespełna 2-kilometrowy szlak prowadzi do Bacówki nad Wierchomla. Trasa jest łatwa  i przyjemna, również ciekawa widokowo, zajęła nam ok. pół godziny.  Śmigają po niej rowerzyści,  da się też przejechać wózkiem.  W odsłoniętym miejscu wspaniale falowała trawa wydając przy tym szum, w którym przez chwilę się zasłuchiwaliśmy. Alergicy powinni jednak uważać, bo  trawa ta wiosną silnie uczula.
Bacówka reklamuje się regionalnym jadłem i najpiękniejszym widokiem  na Tatry. I obie te rzeczy nieco nas rozczarowały.  Przede wszystkim menu restauracji było bardzo skromne. Potrawy może i smaczne, ale nie jest to nic specjalnego i  nie widzę  uzasadnienia dla wysokiej ceny, bo porcje są niewielkie. Co do widoku na Tatry to nie zobaczyliśmy nawet namiastki tego co pokazuje bacówka na swojej stronie internetowej. Owszem, widok jest piękny i rozległy, ale żeby sięgał wysokich szczytów tatrzańskich to muszą być chyba wyjątkowe warunki atmosferyczne,   na które trudno trafić, bo jak wspomniałem nic takiego nie widzieliśmy, choć pogoda była całkiem ładna. Ale nie narzekaliśmy, bo i tak jest tu bardzo fajnie.
Atutem bacówki okazały się hasające przy niej kozy, w tym jedna malutka. Nie pozwalały one gościom spokojnie zjeść i za wszelką cenę usiłowały dorwać się do talerza. Za chwilę przyplątał się jeszcze  jakiś psiak, więc była cała menażeria. Obsługa próbowała odganiać zwierzaki, choć zupełnie nie potrzebnie, bo  sytuacja była przekomiczna i już na zawsze zapadnie nam w pamięci koza  stojąca na moich kolanach z głową w talerzu. 
Po posileniu się, jak większość turystów  usiedliśmy na polanie pod Bacówką aby podziwiać  panoramę   Beskidu Sądeckiego. I ponownie mieliśmy zabawę z  najmniejszą kózką, którą   karmiliśmy  bułką. Była tak rozochocona, że przypadkiem uderzyła rogiem syna  pod okiem, ale i tak opuściliśmy to  miejsce w świetnych humorach.
Wyprawa ciekawa dla dorosłych, nie męcząca dla malucha i z niespodziewanymi atrakcjami.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Zdjęcie
Zdjęcie
Widok z polany przy Bacówce
Zdjęcie
Pocieszne kozy
Widoki na szlaku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wierchomla Mała w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wierchomla Mała wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.