Zapora od strony Jeziora Czorsztyńskiego

NIEDZICA - Zapora wodna na Dunajcu

 
6.0 (1)
  5235 0

NIEDZICA - Zapora wodna na Dunajcu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zapora wodna na Dunajcu
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Największa w Polsce zapora ziemna na Dunajcu powstała w Niedzicy, na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Ma 56 m wysokości i 404 m długości. Utworzony dzięki zaporze Zbiornik Czorsztyński może zawierać 232 mln m3 wody. Jego funkcją jest zapobieganie powodziom, stabilizacja poziomu rzeki (ważne z punktu widzenia turystyki), dostarczanie wody pitnej. Pierwsze plany budowy zapory powstały na początku XX wieku, a realny kształt zyskały po wielkiej powodzi w 1934 r., ale działania zahamowała wojna. Komuniści wrócili do tej koncepcji, ale prace rozpoczęły się dopiero w 1976 roku. Trwały one, przy akompaniamencie protestujących ekologów, do 1997 r. Wtedy oficjalnie otwarto zaporę wraz z elektrownią wodną, która uratowała przed zalaniem okoliczne tereny Spiszu podczas tzw. powodzi tysiąclecia. Zapora doprowadziła jednak do zniszczenia wielu zabytków i pomników kultury, w tym malowniczych terenów wsi Maniowy i Czorsztyn. Korona niedzickiej zapory jest udostępniona bezpłatnie jako deptak spacerowy z walorami widokowymi na Pieniny, jezioro Czorsztyńskie z 2 górującymi nad nim zamkami. Odpłatnie można zwiedzić elektrownię wodną z wejściem w dole zapory. W 2011 r. na deptaku powstało malowidło 3D "Moc Żywiołów" autorstwa Ryszarda Paprockiego i Zbigniewa Wojkowskiego. Ma ono 34 m długości i przedstawia artystyczną wizję wyrwy w zaporze.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zapora z oddali
Malowidło 3D
Wspaniały widok na zamki
Zapora od strony Jeziora Czorsztyńskiego

Filmy

Marcin Deckert - Niedzica - zapora wodna, zamek

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zapora na Dunajcu - ul. Widokowa 1, Niedzica   tel. +48 519 337 106 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Niedzica (woj. Małopolskie) - Zapora wodna na Dunajcu

format D: N49.419913°,  E20.3209131°
format DM: 49° 25.19478'N, 20° 19.254786'E 
format DMS: 49° 25' 11.69''N, 20° 19' 15.29''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
To tylko niespełna półkilometrowy odcinek spacerowy, a dostarcza niesamowitych wrażeń wzrokowych.  Okolica jest tak malownicza, że  gdzie nie spojrzymy  zachwyca przyroda oraz wkomponowane  w nią  budowle i zabytki. I nie ma znaczenia, że krajobraz ten w dużym  stopniu ukształtowali  ludzie przed kilkudziesięciu laty. Widok na zamki w Niedzicy i Czorsztynie jest niezapomniany, szczególnie przy odpowiedniej pogodzie.
Szkoda tylko że z zapory nie prowadzi jakiś ciekawy szlak czy  ścieżka przyrodnicza np. po sąsiednim wzgórzu.  Obecnie wizyta tu sprowadza się do przejścia tam i z powrotem. Niedawno bruk zapory został ozdobiony wielkim  malowidłem z efektem trójwymiarowości, przedstawiającym jakby wyrwę w zaporze i spadająca wodę na turbiny. Fajny pomysł, ale efekt jest znacznie lepszy na zdjęciach niż w rzeczywistości.  Nie zrobiło to na nas wielkiego wrażenia.
Na zaporze można też usiąść i coś przekąsić w rozkładanych barach  (polecam   węgierskie kołacze). Działa tu też jedyny  lokal  w okolicy, który jest czynny po zmroku - Bar Turbinka  - bardzo przyjemne miejsce. 
Z boku do poczytania  kilka tablic informacyjnych o przyrodzie  pienińskiej.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpeń 2014
Zdjęcie
Zapora z oddali
Malowidło 3D
Wspaniały widok na zamki
Zapora od strony Jeziora Czorsztyńskiego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.