Widok z góry

NIEDZICA - Elektrownia wodna

 
4.0 (1)
  4643 1

NIEDZICA - Elektrownia wodna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Elektrownia wodna
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Elektrownia Wodna na Dunajcu w Niedzicy została oddana do użytku w 1997 roku. Mieście się w najwyższej zaporze ziemnej w Polsce (56 m wys., 404 m dł.). Budynek elektrowni znajduje się 40 metrów pod ziemią i posiada siedem kondygnacji. Jego sercem są 2 turbiny typu Deriaza posiadające w sumie moc nominalną 92 MW, co przekłada się na produkcję ok. 160 mln kWh ekologicznej energii rocznie. Woda do elektrowni doprowadzona jest ze zbiornika 2 sztolniami o średnicy 7 m wydrążonymi w skale. Elektrownia korzysta z zasobów wodnych Zbiornika Czorsztyńskiego. Wykorzystana woda spływa do Zbiornika Sromowskiego, który następnie jest źródłem wody dla Elektrowni Sromowce Wyżne, a także pełni funkcję zbiornika wyrównawczego.
Dla turystów udostępniono 2 trasy zwiedzania: ogólną (ok. 1 godz.) i szczegółową (1,5-2 godz.), na których można zobaczyć pomieszczenia technologiczne z urządzeniami do produkcji prądu, a także sztolnię - galerię kontrolną zapory położoną 50 m pod wodą. Grupy zorganizowane mają dodatkowo możliwość oglądnięcia filmu. Trasy dostępne są przez cały rok, codziennie w godzinach 9.00 - 16.00. Obowiązkowo należy zarezerwować termin zwiedzania telefonicznie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem w dzień powszedni między godz. 9:00 a 15:00. Parking przed obiektem płatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z góry

Filmy

fabrykafilmow - ZEW Niedzica

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA - ul. Widokowa 1, Niedzica   tel. +48 519 337 106 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Niedzica (woj. Małopolskie) - Elektrownia wodna

format D: N49.4197316°,  E20.3208273°
format DM: 49° 25.183896'N, 20° 19.249638'E 
format DMS: 49° 25' 11.03''N, 20° 19' 14.98''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Elektrownię zwiedzaliśmy na trasie krótszej. Nie z własnego wyboru lecz konieczności, bo zarezerwowaliśmy miejsce w ostatniej chwili i nawet się trochę spóźniliśmy. Dołączono nas do grupy, która wybrała tę właśnie trasę. Godzina chodzenia po obiekcie to jednak i tak sporo, a jak usłyszeliśmy od przewodnika trasa długa nie każdemu przypada do gustu  - podobno idzie się  jakimś długim tunelem po schodach i bywa że niektórzy mają dość i chcą zawracać. Być może więc z małymi dziećmi trasa krótsza jest lepsza.
Oglądamy na niej wielką halę i kilka pomieszczeń elektrowni, a wśród nich  najciekawsze jest to z  generującą prąd  turbiną. Przewodnik o wszystkim szczegółowo opowiada, więc  więcej się stoi i słucha niż chodzi. Z wózkiem raczej nie da się wejść, bo jest trochę schodów. Wychodzimy też na taras widokowy,  aby spojrzeć na  Zbiornik  Sromowiecki - ten mniejszy, przed jeziorem Czorsztyńskim. To jedyny moment gdzie w elektrowni wodnej widzimy  wodę.
Jak dla mnie zwiedzanie było w miarę interesujące, ale daleki jestem od zachwytu. Dzieciak był zainteresowany tylko momentami.   
Nie zostało mi w pamięci wiele z tego miejsca, a rodzina zapamiętała jeszcze mniej. Wspomnienia są ulotne i dobrze jest wspomóc pamięć zdjęciami, ale niestety w tym przypadku  się nie da. Elektrownia funkcjonuje na zasadach podwyższonego bezpieczeństwa i nie można wnieść żadnego sprzętu elektronicznego ani większych toreb/plecaków (wszystko zostawiamy w szafkach).

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
NIEDZICA - Elektrownia wodna
Widok z góry

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Niedzica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.