Taras widokowy z opisem szczytów

KLUSZKOWCE - Góra Wdżar z kolejką linową

 
5.5 (2)
Hot   18841 1

KLUSZKOWCE - Góra Wdżar z kolejką linową

Wdżar to szczyt o wysokości 767 m npm. położony na granicy Gorców i Pienin. Posiada dość unikatową budowę geologiczną, m.in. ze względu na pokłady skały wulkanicznej – andezytu. Stąd podania i legendy o wygasłym wulkanie, choć jego istnienie nie jest potwierdzone naukowo. Andezyt wydobywano już w XIX w., a eksploatację zakończono w latach 80-tych XX w. Powstały z niego okoliczne drogi i wiele domostw. Prace wydobywcze prowadzone były w 3 kamieniołomach, z których jeden - Snozka, został zaadaptowany na cele turystyczne i edukacyjne. Została w nim wytyczona ścieżka przyrodnicza. Dolny jej fragment zwany jest Wąwozem Papieskim, ponieważ kardynał Wojtyła odprawił tu Mszę Świętą w 1978 r. W kamieniołomie można uprawiać wspinaczkę skałkową. Na pocz. XXI w. na górze Wdżar zbudowano wyciąg krzesełkowy, będący częścią Ośrodka Narciarskiego "Czorsztyn-Ski", funkcjonujący również latem. Korzystają z niego turyści piesi jak i rowerzyści, dla których powstał Bike Park z 5 trasami zjazdowymi. Ośrodek dysponuje także hotelem, restauracją, kolejką górską typu Alpine Coaster, minizoo, parkiem linowym i kąpieliskiem. Na Wdżarze znajduje się jedyne w Polsce stanowisko rozrzutki brunatnej - paprotki z gatunku arktyczno-alpejskiego oraz miejsce występowania bardzo rzadkiej anomalii magnetycznej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Tutaj jest anomalia magnetyczna
Ścieżka edukacyjna w kamieniołomie
Widok z Tatrami i zamkiem czorsztyńskim
Kamieniołom Snozka
Taras widokowy z opisem szczytów

Filmy

leszek bas - Wdżar wąwóz

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 18 26 50 601 (wyciąg Czorsztyn-ski ) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kluszkowce (woj. Małopolskie) - Góra Wdżar z kolejką linową

format D: N49.4561913°,  E20.3189956°
format DM: 49° 27.371478'N, 20° 19.139736'E 
format DMS: 49° 27' 22.29''N, 20° 19' 08.38''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
ciekawe miejsce, szkoda że trafiliśmy na brzydką aurę, bo widoki mieliśmy nie w pełni satysfakcjonujące.
potwierdzam, że lokal gastronomiczny na górze zamknięty. chętnie byśmy w nim odpoczeli, bo zbliżał się deszcz a tak trzeba było szybko schodzić (po co oni go w ogóle stawiali?) 
ścieżka w kamieniołomie krótka, ale dostarcza wrażeń, szczególnie gdy jest ślisko :))
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
12 lat
Data pobytu
28 czerwiec 2015
Ocena atrakcji
 
6.0
Wyciągi krzesełkowe to w zawsze świetna atrakcja na wycieczkę z małym dzieckiem. Zdobywamy góry bez wysiłku i marudzenia. W przypadku Kluszkowiec wjeżdżamy na wygasły wulkan, co dodatkowo rozpala wyobraźnię. Co prawda na szczycie nic na to nie wskazuje - góra jak góra - ale sam fakt jest ciekawy i sprawia że dzieciaki są podniecone.
Przy górnej stacji wyciągu stoi nieźle wyglądająca drewniana knajpka z tarasem, na którym chętnie napilibyśmy się kawy, ale niestety była nieczynna (sobota w szczycie sezonu!). 
Aby stanąć na najwyższym punkcie góry Wdżar trzeba kawałeczek podejść. Należy przy tym uważać na maluchy, aby nie wpadły pod koła pędzących rowerzystów, ponieważ z góry biegnie trasa zjazdowa.
Widoki są po prostu wspaniałe, oglądamy  jezioro  Czorsztyńskie wraz z  dwoma zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, w oddali malownicze Tatry i Pieniny. Można usiąść na ławeczce i chłonąć piękny krajobraz. Poszczególne szczyty są opisane na tablicy umieszczonej niżej, przy barierkach. 
Na powierzchni  Wdżaru znajduje się sporo  skałek i przy jednej z nich  mamy  ciekawostkę w postaci miejsca, gdzie wariuje kompas, warto mieć go ze sobą aby doświadczyć tego zjawiska. Inna ciekawostka to rzeźba smoczycy wysiadującej jajo,  nawiązująca do lokalnej legendy.
Strzałki na górze kierują  na  minizoo, ale nie poszliśmy, bo nikomu nie chciało się schodzić w dół, a potem wspinać pod górę,  szczególnie że  podobnie jak kawiarnia mogło ono być nieczynne (powinien być podany jakiś numer kontaktowy!).
Przy powrocie nie musimy ponownie korzystać  z wyciągu,  lecz możemy zejść ścieżką edukacyjną w dawnym kamieniołomie. Trasa jest bardzo fajna, prowadzi wąwozami  skalnymi. Do pokonania mamy sporo metalowych schodów, ale schodzimy cały czas w dół, więc nie jest to trudne. Po drodze kilka tablic edukacyjnych oraz pamiątkowy obelisk po mszy sprawowanej tu przez kardynała Wojtyłę. Po ok. 30 minutach byliśmy, na dole przy parku linowym. Oferuje on chyba tylko 1 trasę, o średniej trudności, jest też ścianka wspinaczkowa, ale  zabrakło nam czasu aby się im przyjrzeć bliżej.
Ogólnie, zagospodarowanie Wdżaru jest rewelacyjne, ale pod warunkiem że  wszystko działa. Turyści piesi mogą wejść na szlak czy ścieżkę edukacyjną, rowerzyści zjeżdżać kilkoma trasami,  wspinacze skałkowi zdobywać kamieniołom na kilkunastu wytyczonych drogach, maluchy bawić się w minizoo i oczywiście każdy ma możliwość podziwiać piękne widoki.
W pobliżu znajduje się jeszcze tor kolejki górskiej, a nieco dalej kąpielisko nad jeziorem (odległość ok. 3 km). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Ścieżka edukacyjna w kamieniołomie
Widok z Tatrami i zamkiem czorsztyńskim
Tutaj jest anomalia magnetyczna
Kamieniołom Snozka
Taras widokowy z opisem szczytów

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kluszkowce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kluszkowce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.