TYLICZ - Mofeta

TYLICZ - Mofeta

 
4.0 (1)
  4806 1

Mofeta

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mofeta
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Mofeta w Tyliczu to miejsce wydzielania się gazu z ziemi, jedno z największych w Karpatach. Gaz ten w 95% zawiera dwutlenek węgla i pochodzi z głębokiego podłoża Karpat. Zjawisko związane jest z procesami wulkanicznymi i wnioskując ze starych dokumentów intrygowało ludzi już w XVI w. Miejscowi Łemkowie uważali, że w miejscu tym oddycha piekło. W latach 60-tych XX w. mofeta stała się obiektem tajnych eksperymentów. Pod płaszczykiem instytutu rolniczego władze komunistyczne prowadziły doświadczenia z hodowlą alg (które bujnie rozwijają się dzięki CO2) na cele kosmiczne. Miały one wspomóc sowiecki program podboju kosmosu jako pożywienie astronautów. Jednak po wyprodukowaniu i przetestowaniu pokarmu algowego, okazało się, że nie wpływa on dobrze na organizm człowieka i mofetę kazano zakopać.
Przypomniano sobie o niej dopiero na początku XXI wieku za sprawą Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Tylicza. Lokalni działacze doprowadzili do odkopania 11 betonowych kręgów, z których wydobywa się gaz i wyeksponowania ich dla turystów.
Obiekt znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego "Domki w lesie", oglądanie jest możliwe tylko we wtorki i soboty w godz. 9:00-17:00. Wstęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zbiorniki ze źródłami gazu
TYLICZ - Mofeta

Filmy

washing machine - Mofeta - Tylicz

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Tylicz (woj. Małopolskie) - Mofeta

format D: N49.3896464°,  E21.0057846°
format DM: 49° 23.378784'N, 21° 0.347076'E 
format DMS: 49° 23' 22.73''N, 21° 00' 20.82''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
To druga mofeta jaką oglądaliśmy i nie zrobiła już na nas takiego wrażenia. Pierwsza - w Złockiem była bardziej naturalna, na dziko przy strumyku, fajnie opisana, natomiast w Tyliczu jest zagospodarowana  i położona na terenie prywatnego ośrodka, co determinuje poważne ograniczenia w zwiedzaniu (tylko 2 dni w tygodniu). Intrygujące bulgotanie ulatniającego się z wody gazu  można obserwować zza barierki, obok jest też wiata. Poszczególne źródła gazu  otoczono  okrągłymi zbiornikami, w których woda ma inna barwę, więc wygląda to ciekawie.  
Mimo, że  z mofetą związana jest  fascynująca kosmiczna historia, fakt ten jest słabo wykorzystany. Postawiono tylko 1 tablicę informacyjna  ze skrótowym opisem, a miejsca pilnuje drewniana figura siedzącego dziadka, żadnych motywów nawiązujących do astronautyki, a szkoda...

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Mofeta
Zbiorniki ze źródłami gazu
TYLICZ - Mofeta

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tylicz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tylicz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.