Pozostałości zamku

MUSZYNA - Ruiny zamku z punktem widokowym

 
4.0 (1)
  6960 1

Widok z tarasu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku z punktem widkowym
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek muszyński leży na górze zwanej Baszta lub Zamkowe, niegdyś trudno dostępnym, skalistym wzniesieniu w widłach rzek Popradu, Szczawnik i Muszynka, przekształconym w XIX i XX wieku. Jego początki giną w mrokach dziejów, być może zbudowano go w XIV stuleciu za Kazimierza Wielkiego, który lokował miasto. Jest to trudne do ustalenia, bowiem warownia została doszczętnie spalona podczas najazdu węgierskiego w 1474 r. Odbudowa w stylu renesansowym przyniosła dalsze zatarcie śladów pierwotnych murów. Zamek do 1781 r. był częścią tzw. Państwa Muszyńskiego, obszarem dóbr biskupów krakowskich z własną administracją, sądownictwem i wojskiem. Budowla stała na granicy polsko - węgierskiej, strzegła szlaku handlowego i służyła jako komora celna. W XVII wieku pełniła jeszcze funkcje obronne, potem już tylko administracyjne, a pod koniec XVIII stulecia rolę tę przejął dworek pod zamkiem. Do dziś przetrwały tylko częściowo mury fundamentowe i parteru, przede wszystkim baszty narożnej. Na murach od 1936 r. stoi figura Najświętszej Marii Panny, przy której odbywają się corocznie nabożeństwa majowe. W 2012 r. teren Góry Zamkowej wraz z otoczeniem został zagospodarowany jako Miejski Park Zdrojowy "Baszta", wytyczono ścieżki spacerowe, na murach utworzono taras widokowy oraz zainstalowano iluminację.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Inne pozostałości warowni
Ścieżka spacerowa do zamku
Mury zamku zamienione na platformę widokową
Widok na Poprad z figurą NMP
Pozostałości zamku

Filmy

Dron_Historia - Ruiny  Zamku "Baszta" w Muszynie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 18 534 91 61 (Informacja Turystyczna) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Muszyna (woj. Małopolskie) - Ruiny zamku z punktem widkowym

format D: N49.3536409°,  E20.890553°
format DM: 49° 21.218454'N, 20° 53.43318'E 
format DMS: 49° 21' 13.11''N, 20° 53' 25.99''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Mury zamku wspaniale wkomponowują się w piękny krajobraz Muszyny z rwącym Popradem.  Tak  to wygląda z dołu, bo niestety po wejściu na górę już nie.
Zamek okazuje się obecnie bardziej tarasem widokowym niż dawną warownią. Fragmenty, które przetrwały współcześnie nadbudowano, wyłożono deskami i dostawiono schody dla wygody oglądających dolinę Popradu. 
W murach jest wejście do  dolnej kondygnacji dawnej wieży, ale zakratowane i nie ma tam nic ciekawego.  Zabytek prezentuje się fatalnie i patrząc na zdjęcia malowniczej ruiny sprzed kilkunastu lat, wygląda jakby został oszpecony i odarty z charakteru podczas prace konserwacyjnych.
Badania archeologiczne wciąż są chyba prowadzone, bo kilka miejsc nakrytych było brezentem, więc może będzie tu jeszcze do oglądania coś więcej. 
Mimo wszystko i tak warto wejść na górę, bo widok jest super, a trasa prowadzi wygodną, leśną ścieżką spacerową, więc nawet maluch powinien sobie poradzić (nam zajęło to 10 min). Gorzej będzie z wózkiem, bo jest trochę schodów, choć łagodnych. Po drodze są wiaty i parę drobnych atrakcji typu kapliczka czy relikty gródka średniowiecznego. Nieco dalej źródło wody leczniczej.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Widok z tarasu
Inne pozostałości warowni
Ścieżka spacerowa do zamku
Mury zamku zamienione na platformę widokową
Widok na Poprad z figurą NMP
Pozostałości zamku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.