Mofeta w potoku

ZŁOCKIE - Mofeta

 
5.0 (1)
  6273 1

ZŁOCKIE - Mofeta

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mofeta
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Mofeta (czyli miejsce gdzie z ziemi wydobywa się dwutlenek węgla) w Złockiem położona jest tuż przy drodze, na granicy ze wsią Jastrzębik. Została odkryta w 1938 roku przez geologa prof. Henryka Świdzińskiego z Krakowa i dlatego nosi jego imię. Można ją zaobserwować na potoku Złockie - na jego powierzchni widać nieustannie wydobywające się z dna pęcherzyki C02. Obok rzeczki bije źródło wody mineralnej nazwane Bulgotka oraz oznaczone są 2 punkty o nazwie Dychawka, w których można usłyszeć jak suchy gaz wydobywa się z ziemi. Mofeta ta jest największą mofetą w Polsce, a od 1998 roku prawnie chronionym pomnikiem przyrody nieożywionej. Została zagospodarowana na cele turystyczne, zbudowano schody, na potoku postawiono mostek, a obok kilka tablic informacyjnych.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dychawka
Mofeta w potoku

Filmy

Parys Zabulski - Mofety - Złockie k Muszyny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Złockie (woj. Małopolskie) - Mofeta

format D: N49.3876828°,  E20.9026187°
format DM: 49° 23.260968'N, 20° 54.157122'E 
format DMS: 49° 23' 15.66''N, 20° 54' 09.43''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Przed pojawieniem się w Złockiem nawet nie wiedziałem co to jest mofeta. Po prostu jechaliśmy boczną drogą z Muszyny i zauważyliśmy intrygujące znaki przy drodze. Jest ich sporo w całej okolicy, więc nie można nie trafić. 
Miejsce znajduje się na odludziu, auto zostawia się przy drodze i schodzi w dół schodami. Mamy tam mostek nad zarastającym potokiem, w którym widać wiele miejsc z rozchodzącymi się kręgami w wodzie. Gdy się im przyjrzeć z bliska, widać bąbelki dwutlenku węgla i słychać bulgotanie - całkiem ciekawe zjawisko. Sam potok też nie jest zwykłą rzeczką, bo woda w nim jest mocno zażelaziona i ma rdzawy kolor. 
Za mostem są kolejne 2 obiekty. Dychawka to jakby 2 drewniane rury wystające z ziemi. Bardzo podoba mi się określenie tablicy informacyjnej "słyszalny oddech Ziemi", faktycznie słychać tam syk uchodzącego gazu z głębi naszej planety. Jednak tylko w jednej rurze i trochę połączone to było z bulgotem, bo stała tam woda, choć nie powinna. W drugiej rurze nie było wody, ale też nie było nic słychać. 
Obok Dychawki jest Bulgotka czyli zadaszone, bijące źródło mineralne. 
Całość stanowi może niewielką, ale naprawdę niezwykłą atrakcję, związaną z procesami wulkanicznymi, a więc  rzadko u nas spotykaną i interesującą dla dzieciaków. Dobrze, że na miejscu postawiono  kilka tablic wyjaśniających tę mało znaną tematykę. Żałuję tylko, że przyjechaliśmy tu jesienią i ominęło nad zjawisko pokazane na tablicy przy Dychawce - ponoć można wokół niej zobaczyć mnóstwo martwych owadów, uśmiercanych przez dwutlenek węgla.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
październik 2013
Zdjęcie
Dychawka
Mofeta w potoku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Złockie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Złockie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.