Chałupa garncarza

WYGIEŁZÓW - Skansen

 
4.0 (1)
  6730 1

WYGIEŁZÓW - Skansen

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen
  • Atrakcja całoroczna

Budowę skansenu, którego pełna nazwa brzmi Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie rozpoczęto w 1968 roku, a turyści mogli go zwiedzać 5 lat później. Ekspozycja pokazuje dawne życie mieszkańców terenów nad Wisłą na zachód od Krakowa czyli Krakowiaków Zachodnich. Ich budownictwo cechowały konstrukcje zrębowe z dachem czterospadowym, krytym strzechą. Chałupy sąsiadowały ze stodołami, a pomieszczenia dla zwierząt znajdowały się pod jednym dachem z domem mieszkalnym. Skansen zajmuje powierzchnię 5,3 ha i składa się z 25 dużych budowli, w tym kościoła, dworu i karczmy oraz kilku mniejszych typu studnia. Jest otwarty w sezonie letnim (1.03 - 31.10) od 8.00 do 18.00 a w sezonie zimowym (1.11 - 28/29.02) od 8.00 do 15.00. W weekendy i święta można kupić tańszy bilet łączony na zwiedzanie skansenu i zamku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Studnia z żurawiem
999
Zdjęcie
Chałupa garncarza

Filmy

JohnnyFly - Wygiełzów - Nadwiślański Park Etnograficzny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny - ul Podzamcze 1, Wygiełzów   tel. +48 32 622 87 49 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wygiełzów (woj. Małopolskie) - Skansen

format D: N50.0759807°,  E19.4371374°
format DM: 50° 4.558842'N, 19° 26.228244'E 
format DMS: 50° 04' 33.53''N, 19° 26' 13.69''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Skansen w Wygiełzowie odwiedziliśmy podczas Święta Miodu, więc w tym dniu oferował on więcej atrakcji niż na co dzień. Oprócz straganów z domowymi wypiekami i różnymi potrawami przed chatami prezentowane  były dawne zawody. Najciekawsza była chyba produkcja papieru - dzieciaki były tym bardzo zainteresowane.
Cały obiekt jest niewielkich rozmiarów, ale położony na zboczu wzgórza zmusza więc do pewnego wysiłku przy zwiedzaniu np. z wózkiem. Część chat posiada otwarte drzwi i z sieni można oglądać wyposażone wnętrza. Oprócz różnych chałup mieszkalnych i budynków gospodarczych  są też fajne detale jak studnia z  żurawiem, ule,  kapliczki. 
Ładny jest XVII-wieczny kościół z malowidłami ściennymi, z okazji święta odbyła się w nim nawet uroczysta msza.
Powyżej  wybudowano  kamienny amfiteatr, który niestety w ogóle nie pasuje do drewnianej zabudowy skansenu, bardziej do położonego na szczycie sąsiedniej góry zamku Lipowiec. 
Nieco na uboczu  stoi też dwór  z XVIII wieku, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy że można go zwiedzać. Po drodze do zamku  widzieliśmy tabliczkę, iż mieści się tam administracja  skansenu, ale okazuje się, że jest także wystawa wnętrz siedziby szlacheckiej. 
Skansen posiada karczmę z ciekawym staropolskim menu, ale jak wspomniałem jedzenia było pełno na straganach, więc nawet nie wchodziliśmy. 
Generalnie pomijając "świąteczne atrakcje" podczas naszego pobytu, nie ma w Wygiełzowie niczego szczególnego, może tylko wnętrze chaty bardziej współczesne (już z telewizorem) jest czymś co rzadko występuje w innych skansenach. Jest to jednak porządnie zorganizowana placówka pokazująca obraz z dawnego życia zarówno mieszkańców wsi jak i dworu szlacheckiego.   W połączeniu z zamkiem Lipowiec na pewno jest miejscem wartym odwiedzenia.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Studnia z żurawiem
999
Zdjęcie
Chałupa garncarza

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wygiełzów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wygiełzów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.