Białka pod skałą Kramnicą

NOWA BIAŁA - Przełom Białki

 
5.0 (1)
  11616 1

NOWA BIAŁA - Przełom Białki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Przełom Białki
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Przełom Białki pod miejscowością Nowa Biała został objęty ochroną jako rezerwat przyrody pn. "Przełom Białki pod Krempachami" już w 1931 roku. W 1959 roku rozszerzono jego obszar do 8,5 ha. Rośnie tu ok. 105 gatunków roślin, w tym kilka rzadkich naskalnych, dokonano też ważnych odkryć archeologicznych. Przełom tworzą skały, w tym 2 główne: Kramnica i Obłazowa, niegdyś połączone, a które Białka przecięła na szerokość 100 m. Obłazowa od lat 90-tych XX wieku jest przedmiotem badań archeologicznych, ponieważ odkryto tam jaskinię neandertalczyków, a co za tym idzie najstarsze ślady człowieka w Karpatach. Najważniejszym znaleziskiem jest bumerang sprzed 30 tys. lat wykonany z ciosu mamuta (najstarszy bumerang na świecie) i zawieszka z muszli. Poza tym natrafiono na kości hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, renifera i wiele innych skamielin. Jaskinia nie jest udostępniona, turyści mogą jednak w pełni podziwiać krajobraz przełomu, wspinać się na skałki i kąpać się w rzece, choć jest ona jedną z najzimniejszych (ale i najczystszą) w Polsce. W rezerwacie kręcono m.in. filmy "Janosik, Trzecia granica i "Karol. Człowiek, który został papieżem".

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zachód słońca nad Białką
NOWA BIAŁA - Przełom Białki
Wieczorne widoki z parkingu
Wieczorne widoki z parkingu
Skała Obłazowa - widok z drogi
Białka pod skałą Kramnicą

Filmy

Marek Dkowicz - Przełom Białki pod Krempachami - Nowa Biała

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Nowa Biała (woj. Małopolskie) - Przełom Białki

format D: N49.428839° E20.1289836° 
format DM:     49°25.73034'N 20°7.739016'E 
format DMS: 49°25'43.82''N 20°07'44.34''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Nie można tego miejsca w ogóle porównywać ze słynnym przełomem Dunajca, ale w przeciwieństwie do niego jest to atrakcja darmowa, w pełni dostępna dla turystów i posiadające swoje osobliwości. Znajduje się przy drodze z Białki Tatrzańskiej do  Nowej Białej. Po prawej stronie widać charakterystyczną skałę Obłazową i parking z tablicą informacyjną. Ścieżka wiedzie za skałę i ma długość ok. 400 m. Jesienią początkowy odcinek był mocno zabłocony, dalej  jest nierówno i miejscami  wąsko,  z wózkiem będzie więc ciężko, ale myślę, że istnieje kilka alternatywnych dróg dojścia do Białki. 
Malownicza formacja skalna jest pierwszą atrakcją widokową, ale stanowi też gratkę dla miłośników wspinaczki, spotkaliśmy ich kilku po drodze. Skała kryje też wzbudzającą sensację jaskinię z ważnymi odkryciami archeologicznymi, niestety na razie wejście jest zabronione, widać w niej tylko worki piasku i drewniane rusztowania. Oby po zakończeniu wykopalisk została udostępniona dla turystów, rezerwat znacznie wtedy zyska na atrakcyjności. 
Za jaskinią widzimy jeszcze kilka wnęk skalnych - które wyglądają jak płytkie groty, można do nich swobodnie  wchodzić. Po chwili docieramy do przełomu - to miejsce gdzie  rzeka  rozdzieliła pasmo skałek. Jest tu bardzo ładnie, można podziwiać krajobraz z dołu lub po wejściu na skałę z góry.
Koryto Białki wygląda dość niezwykle, ponieważ wypełnione jest okrągłymi,  białymi kamieniami. Nurt nie płynie na całej szerokości, więc w lecie jest sporo miejsca aby rozłożyć się na tych kamieniach. My jesienią pobyliśmy tu krótko, syn pobawił się trochę nad wodą, połaziliśmy po pagórkach skalnych i wróciliśmy. Na parkingu  zapadł już zmierzch i pojawiła się delikatna mgiełka. Za dnia przeciętnie wyglądająca okolica nabrała niesamowitego uroku...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
ciekawa okolica
ładne widoki
można się kąpać
krótkie dojście z parkingu
- Wady
woda bardzo zimna
przełom bardzo skromny
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
listopad 2012
Zdjęcie
Zachód słońca nad Białką
NOWA BIAŁA - Przełom Białki
Wieczorne widoki z parkingu
Wieczorne widoki z parkingu
Skała Obłazowa - widok z drogi
Białka pod skałą Kramnicą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Nowa Biała w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Nowa Biała wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.