Widoki na szlaku

ZAKOPANE - Dolina Strążyska

 
6.0 (1)
  9130 1

ZAKOPANE - Dolina Strążyska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dolina Strążyska
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Dolina Strążyska leży w Tatrach Zachodnich i prowadzi wzdłuż Potoku Strążyskiego z Zakopanego pod masyw Giewontu. Posiada ok. 4 km długości. Wchodząc na czerwony szlak biegnący doliną po ok. 2 km turysta dociera do Polany Strążyskiej położonej na wysokości 1020–1060 m npm ma 2 km. Przez Polanę przebiega kilka szlaków, mi.n. na Giewont i do wodospadu Siklawica oraz znajduje się tu bufet. Dolina Strążyska jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w polskich Tatrach. Przed wejściem na szlak przy ul. Strążyskiej znajduje się płatny parking, jest też możliwy dojazd busem nr 12.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Turnie na tle Giewontu
Potok Strążyski
Szlak biegnie przez kilka takich mostków
Widoki na szlaku
Widoki na szlaku

Filmy

Podróże WW - Dolina Strążyska - urokliwe miejsce z widokiem na Giewont | Maj 2021

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Zakopane (woj. Małopolskie) - Dolina Strążyska

format D: N49.2787137°,  E19.9386764°
format DM: 49° 16.722822'N, 19° 56.320584'E 
format DMS: 49° 16' 43.37''N, 19° 56' 19.24''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Świetny szlak dla małych i początkujących turystów górskich. Mimo, że Dolina Strążyska rozpoczyna się jeszcze na terenie Zakopanego, to położona jest z dala od centrum, więc lepiej podjechać autem na  parking przy ul. Strążyskiej. Za 5 zł/dzień stanęliśmy przed samym wejściem na szlak. W sezonie płaci się tu jeszcze za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale na jesieni opłat nie pobierają. 
Droga jest szeroka i biegnie bardzo łagodnie pod górę. Nikomu nie powinna  sprawić trudności, a dzieciaka może wręcz zachęcić do zdobywania trudniejszych szlaków. Można próbować iść z wózkiem. Cały czas towarzyszy nam malowniczy Potok Strążyski, który wije się raz po lewej raz po prawej stronie. Przekracza się go kilkoma drewnianymi mostami, są też łatwe dojścia do wody, dziecko może się więc popluskać.
Gdy  wchodziliśmy na szlak było pochmurno a zima była ledwo widoczna. Jednak z każdym odcinkiem przybywało szronu na roślinności, aż w końcu gdzieś po połowie drogi przywitał nas cudowny zimowy pejzaż, bo przy okazji wyszło słońce!
Na szlaku widzimy również kaskady, mały stawik, skały a zza drzew wyłaniają się piękne turnie na tle fragmentu Giewontu. Spokojny godzinny spacerek  z przystankami był więc dla nas samą przyjemnością  (jeśli ktoś się spieszy może go pokonać nawet w 30 minut). Po dojściu do celu czyli Polany Strążyskiej można się posilić lub napić czegoś w herbaciarni Parzenica. Jak na małą drewnianą budkę w górach, menu jest całkiem bogate i posiada nawet zupy oraz proste dania obiadowe. Ławy do siedzenia są zarówno w środku jak i przy stolikach na zewnątrz. Mimo, że na szlaku turystów było bardzo mało, tutaj zebrała się spora grupka. Polana jest otoczona laskiem i oczywiście pasmami górskimi,  w tym Giewontem. Stoją też jakieś 2 chaty, ale nie wiem jaką pełnią funkcję. 
Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy stąd do wodospadu Siklawica, ale już bez dziecka, bo warunki były trudne - szlak jest krótki, ale prowadzi po kamieniach, które były  oblodzone.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
bardzo łatwa trasa
piękne górskie widoki
blisko do słynnego wodospadu Siklawica
na miejscu herbaciarnia z gorącym jedzeniem i napojami
- Wady
w sezonie podobno chadzają tędy tłumy turystów
Wiek dziecka/i
4,5 roku
Data pobytu
listopad 2012
Zdjęcie
Turnie na tle Giewontu
Potok Strążyski
Szlak biegnie przez kilka takich mostków
Widoki na szlaku
Widoki na szlaku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zakopane w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zakopane wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.