Komnata w zamku

WYGIEŁZÓW - Ruiny zamku Lipowiec

 
6.0 (1)
  7373 1

WYGIEŁZÓW - Ruiny zamku Lipowiec

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny średniowiecznego zamku
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Dzieje zamku Lipowiec leżącego na wzniesieniu (362 m npm) między wsiami Babice i Wygiełzów sięgają XIII wieku. Murowaną warownię wzniósł w końcu tego stulecia biskup Jan Muskata. Był on przeciwnikiem księcia Władysława Łokietka, stąd zamek był kilkukrotnie areną zmagań wojsk biskupich i książęcych. Aż do XVIII wieku pozostawał we władaniu biskupów krakowskich. Funkcjonowało tu więzienie dla błądzących kapłanów oraz innowierców. Po zniszczeniach podczas potopu szwedzkiego warownia straciła znaczenie militarne, a po pożarze w 1800 roku popadał w coraz większa ruinę. Budowla składa się z zamku górnego - najstarsza część z wysoką na 28 m wieżą oraz przedzamcza - plac z zabudową gospodarczą otoczony murami z końca XV wieku. Obecnie zamek jest zabytkiem udostępnionym dla turystów w postaci tzw. trwałej ruiny, zarządzanym przez instytucje o nazwie: Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Obiekt otwarty jest codziennie w godz. 8:00-18:00 (01.03-31.01) i 8:00-15:00 (01.11-28.02)

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dziedziniec
Zaułki na 2. piętrze warowni
Widok z wieży
Zamek górny
Ładny lasek ze ścieżką do zamku
Komnata w zamku

Filmy

Rocco 79 - Zamek Lipowiec/Lipowiec Castle Poland

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Lipowiec - Podzamcze 1, Wygiełzów   tel. +48 32 613 40 62 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wygiełzów (woj. Małopolskie) - Ruiny średniowiecznego zamku

format D: N50.0768215°   E19.444897°
format DM: 50° 4.60929'N 19° 26.69382'E 
format D M S:   50° 04' 36.56''N   19° 26' 41.63''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Lipowiec to kraniec Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a to jak wiadomo kraina skałek i malowniczych ruin.  Zabytek  należy do czołówki najciekawszych obiektów na jurze, warto go więc zobaczyć, tym bardziej,  że na miejscu mamy dwie atrakcje w jednym. Jest jeszcze skansen i na całość można  kupić  tańszy bilet łączony (w weekendy).
Kamienna wieża jest widoczna z daleka  na zalesionym wzgórzu nad wsią Babice, choć administracyjnie zamek należy do Wygiełzowa. Dojazd jest oznaczony i prowadzi na parking przy skansenie. Dalej trzeba kawałek podejść na piechotę pod górę (ok. 200 m). Najpierw asfaltem, a pod samym zamkiem drogą leśną, przejezdną dla rowerów i wózków.
Już wysokie mury z kamienia pośród drzew robią wrażenie, a po przekroczeniu bramy na przedzamcze otwiera się wspaniały widok na zamek górny. Budowla posiada 3 kondygnacje, ze ścianami pełnymi otworów okiennych,  drugą linią  murów obronnych i górującą wieżą. Do bramy wchodzi się współczesnym drewnianym pomostem, stojącym na filarach z XVI wieku, postawionych w dawnej fosie. Mimo, że to ruiny obiekt jest bardzo dobrze zaadoptowany na cele turystyczne. Można chodzić po wszystkich kondygnacjach,  pomieszczenia są podpisane, jest oświetlona w środku głęboka studnia, a na piętrze urządzono muzeum poświęcone dziejom zamku i wykopaliskom archeologicznym. Można też zrobić sobie zdjęcie w dybach. 
Najciekawsze wg mnie  miejsca na zamku to klimatyczny dziedziniec oraz wieża. Droga na nią jest miejscami dość niebezpieczna, ale widok z góry niesamowity. Dla naszego syna było to jednak za wysoko i od razu ciągnął nas na dół. Najbardziej podobał mu się ciemny korytarz i komnaty z otworami  przy  podłodze, którymi się przeciskał. 
Na terenie przedzamcza działa Kawiarnia Lipowiec z bardzo ciekawym menu pełnym historycznych potraw i napitków. Sami kupiliśmy tylko lody dla małego, więc nie możemy ocenić czy potrawy są tak apetyczne jak ich nazwy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Dziedziniec
Zaułki na 2. piętrze warowni
Widok z wieży
Zamek górny
Ładny lasek ze ścieżką do zamku
Komnata w zamku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wygiełzów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wygiełzów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.