PIWNICZNA ZDRÓJ - Pociągiem z Piwnicznej do Muszyny

PIWNICZNA-ZDRÓJ - Pociągiem z Piwnicznej do Muszyny

 
3.0 (1)
  10380 1

Widok na Poprad

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pociągiem z Piwnicznej do Muszyny
  • Atrakcja całoroczna

Trasa Piwniczna-Muszyna jest częścią linii kolejowej zwanej Kryniczanką. Łączy ona Tarnów z miejscowością Leluchów i przejściem granicznym Muszyna/Plaveč. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku. Trasa biegnie wzdłuż prawego brzegu Popradu i granicy polsko - słowackiej. Tunel w połowie trasy ma ponad pół kilometra długości i powstał w 1876 roku. Przy jego budowie zginęło 120 osób (upamiętnia ich kapliczka wewnątrz tunelu). Podczas II wojny światowej był dwukrotnie wysadzany w powietrze - najpierw przez Polaków, potem Niemców.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

PIWNICZNA ZDRÓJ - Pociągiem z Piwnicznej do Muszyny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Piwniczna-Zdrój (woj. Małopolskie) - Pociągiem z Piwnicznej do Muszyny

format D: N49.4403662°,  E20.717082°
format DM: 49° 26.421972'N, 20° 43.02492'E 
format DMS: 49° 26' 25.32''N, 20° 43' 01.50''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Przemierzając samochodem  trasę z Muszyny do Piwnicznej Zdroju zachwycaliśmy się drogą wijącą się pośród gór, wzdłuż Popradu. Żałowaliśmy tylko, że zza drzew często  niewiele widać. Drodze stale towarzyszyła jednak trakcja kolejowa i stąd pojawił się pomysł zafundowania nam i dziecku przejażdżki  pociągiem –  on będzie miał radość z samego środka transportu, a my  będziemy mogli napawać się widokami gór i rzeki.
Najpierw trochę zdziwiła nas stacja kolejowa - pusta i całkowicie bezobsługowa, czyli wszystko zamknięte, tylko w oknie wisi kartka z rozkładem jazdy. W pociągu siedziało niewiele ponad 10 osób co tłumaczyło brak  obsługi na dworcu, po prostu nie kalkuluje się. W wagonach o dziwo  bardzo czysto i  przyjemnie, miła pani konduktor, u której zakupiliśmy bilety, i w drogę. Żeby uniknąć komplikacji z powrotem postanowiliśmy, że mąż będzie nas ścigał samochodem i spotkamy się na miejscu. 
Przejażdżka trasą  kolejowa uznawana za jedną z najładniejszych w kraju, dla mnie jakąś specjalną atrakcją  nie była. Są ładne krajobrazy, lasy, góry, Poprad, ale  wszystko to już widziałem z samochodu. Tory biegną co prawda bliżej rzeki niż droga, ale  są obrośnięte  drzewami, które przesłaniają w znacznej mierze widok. Tak więc, więcej można zobaczyć jadąc autem.   Ciekawostką jest za to tunel w Żegiestowie. Na ok. pół minuty zapadają w pociągu ciemności, ale akurat wtedy syn zaczął psocić i wiele z niego nie pamiętam. 
Reasumując, jeśli  ktoś nie jechał tą trasą autem, na pewno uzna przejażdżkę za bardziej atrakcyjną niż ja. Jest to również atrakcja dla naszych pociech, nie za często jeżdżących pociągami. Bilet jest niedrogi i jeżeli chcemy urozmaicić  dziecku wyjazd, to warto, Tym bardziej, że obsługa była miła, drzwi do lokomotywy otwarte, i na pewno pan maszynista pozwoliłby ciekawskim maluchom zajrzeć do środka, ale nasz akurat wyjątkowo miał to w nosie i za skarby świata nie chciał tam wejść, więc nawet nie prosiłam o zgodę... Dla niego  największą atrakcją było wypatrywanie samochodu taty, który starał się jechać równolegle z nami i machaliśmy mu na przejazdach kolejowych i w miejscach, gdzie tory biegły tuż przy drodze. 
Czas przejazdu wynosi ok. 35 minut i nie wiem czy nie warto było pojechać 20 minut dłużej - do Krynicy, może dalej byłyby lepsze widoki?
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
przejazd pociągiem w malowniczej okolicy
tunel na trasie
pociąg czysty, miła obsługa
- Wady
widoki zasłonięte przez drzewa
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Widok na Poprad
PIWNICZNA ZDRÓJ - Pociągiem z Piwnicznej do Muszyny
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Piwniczna-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Piwniczna-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)