Ogród sensoryczny

MUSZYNA - Miasto zdrojowe

 
5.0 (2)
  9911 1

Pijalnia za fontanną

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto zdrojowe
  • Atrakcja całoroczna

Muszyna to miasto leżące w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Posiada status uzdrowiska - znajduje się tu kilka odwiertów i rozlewni wód mineralnych. Zawierają one magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen, lit i wspomagają leczenie chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Pierwsza wzmianka o osadzie Muszyna pochodzi już z 1209 roku, a niecałe stulecie później istniał tu już murowany zamek. Dziś Muszyna liczy ok. 5 tysięcy mieszkańców i położona jest u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Muszynka i Szczawnik na wysokości około 450 m npm. Na lewym brzegu Popradu znajduje się dzielnica turystyczna Zapopradzie, gdzie wokół Alei Zdrojowej ulokowane jest centrum sportowo-rekreacyjne z basenami, amfiteatrem, kortami tenisowymi, a w sezonie zimowym lodowiskiem. W 2012 r. wybudowano nowy park zdrojowy "Zapopradzie" z parkiem sensorycznym, zwanym też ogrodem zmysłów.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Poprad
Jedna z figur kwiatowych
Poprad i peryferie Muszyny
Basen termalny
Widok na wzgórze zamkowe
Ogród sensoryczny

Filmy

Gmina Muszyna - zobacz co oferuje

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Centrum Informacji Turystycznej - Rynek 34, Muszyna   tel. +48 18 534 91 61 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Muszyna (woj. Małopolskie) - Miasto zdrojowe

format D: N49.3565901°,  E20.8971615°
format DM: 49° 21.395406'N, 20° 53.82969'E 
format DMS: 49° 21' 23.72''N, 20° 53' 49.78''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
miasteczko rozwija się w dobrym kierunku. kiedyś nic tu nie było, a teraz to całkiem urokliwe miejsce z kilkoma fajnymi atrakcjami.
ogród sensoryczny trzeba zobaczyć

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
czerwiec 2021
T
Ocena atrakcji
 
4.0
Muszynę odwiedziliśmy dwa razy, ale zawsze przelotem, więc chyba nie poznaliśmy jej dokładnie. Bliska sąsiadka słynnej Krynicy nie za bardzo ją przypomina.  Jest pijalnia, jest deptak nad Popradem, ale wszystko w znacznie skromniejszej skali. Praktycznie nie widać ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów. Wyróżnia się za to zabytkami: średniowiecznym zamkiem (świetny punkt widokowy), XVIII-wiecznym dworem i zajazdem, w którym funkcjonuje  muzeum, kościołem barokowym oraz nowym basenem w samym sercu części zdrojowej.
Deptak zdrojowy oddalony jest od ryneczku o niecały kilometr. Rozpoczyna się mostem nad szerokim korytem Popradu. Można stąd podziwiać  malowniczą rzekę i ruiny zamku na pobliskim wzgórzu. Trasa prowadzi  do nieco oddalonej i niewielkiej darmowej pijalni.  Deptak jest niestety słabym punktem Muszyny. Nie ma tutaj strefy wyłączonej z ruchu samochodowego, równolegle z deptakiem biegnie zwykła droga. Tylko boczna jego część prowadzi po wale nad Popradem i tu po jednej stronie mamy rzekę, po drugiej basen. Poza jednym okrąglakiem Lecha czy czymś podobnym nie ma tu knajpek, sklepików, barów itp. Nie ma właściwie niczego, poza nowoczesnym basenem, kortem i amfiteatrem. 
Ciekawym pomysłem na ożywienie miejsc spacerowych w kurorcie są figury kwiatowe. Jest ich w Muszynie kilka m.in. miś, wiewiórka, dzban. Dzieciom bardzo się one podobają i wszyscy masowo robią sobie przy nich zdjęcia. Niestety nie miałem okazji zobaczyć miejsc do kąpieli nad którymś z 2 potoków, wpływających do Popradu, które znam tylko ze zdjęć. 
Parkowanie w centrum Muszyny jest płatne, ale przy części zdrojowej można chyba spokojnie znaleźć darmowe miejsce. Trudno mi powiedzieć dokładnie,  bo odwiedziliśmy miasteczko podczas lokalnej imprezy i samochody były parkowane dosłownie wszędzie (i nikt się nie czepiał).
W przyszłym roku zdrój może się prezentować znacznie korzystniej. Dawny teren zamkowy ma stać się bowiem nowym   parkiem zdrojowym o nazwie "Baszta" (od lokalnego określenia ruin zamku). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
fajny basen
średniowieczny zamek
malowniczy Poprad
- Wady
brak prawdziwego deptaka zdrojowego
brak knajpek i gastronomii
bardzo skromna pijalnia
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Pijalnia za fontanną
Poprad
Jedna z figur kwiatowych
Poprad i peryferie Muszyny
Basen termalny
Widok na wzgórze zamkowe
Ogród sensoryczny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Muszyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.