Widok na akwaria

KRAKÓW - Aquarium i Muzeum Przyrodnicze

 
4.5 (2)
Hot   31298 1

KRAKÓW - Aquarium i Muzeum Przyrodnicze

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Aquarium i Muzeum Przyrodnicze
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Aquarium i Muzeum Przyrodnicze w Krakowie to dawne Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Od 1993 r. na 1600 m2 gromadzi żywe okazy fauny i flory z różnych zakątków świata. Jego historia sięga jednak 1865 r, gdy krakowski oddział PAN wystawił dla zwiedzających zbiór ptaków podarowany przez polityka galicyjskiego K. Wodzickiego. Placówka posiadała 3 działy tematyczne: akwarium, egzotarium, muzeum przyrodnicze. W poł. 2012 r. całość została zamknięta z powodu konfliktu Amerykanina N. Gendreau, twórcy i właściciela Aquarium z wynajmującym mu pomieszczenia Instytutem PAN. Muzeum oraz urzędnicy uniemożliwiali dalszy rozwój Aquarium, a najemca nie płacił czynszu. Gdy nakazano likwidację Aquarium, w mediach pojawiły się drastyczne zdjęcia porozbijanych akwariów i zdewastowanych pomieszczeń oraz opowieści pracowników PAN o kompletnie zrujnowanym budynku i zwierzętach pozostawionych na pastwę losu. Sąd uznał jednak, że rzeczywistość była inna. Najemca zniszczył tylko to co było jego własnością i czego nie mógł zabrać, nie dopatrzono się też złego traktowania zwierząt. Jednak dług wobec muzeum sięgający 0,5 mln zł pozostał. Od jesieni 2012 r. placówka dział pod obecnym szyldem. Prezentuje zarówno żywe zwierzęta (małpki, węże, jaszczurki) jak i te sprzed wieków np. nosorożca włochatego, mamuty, niedźwiedzia jaskiniowego itp. Dzięki współpracy z podobnymi muzeami w kraju i za granicą organizowane są wystawy czasowe. Muzeum jest czynne codziennie, z wyjątkiem pon. w godz. 11-19 (weekendy) i 9-15 (d. powszednie).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Przyjaciele z akwarium
Jeden z ciekawszych węży
Widok na akwaria

Filmy

Muzeum Przyrodnicze w Krakowie film promocyjny 2013 ROTOR FILM
Z wizytą w Muzeum Przyrodniczym

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN - ul. Św. Sebastiana 9, Kraków   tel. +48 12 422 89 37 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kraków (woj. Małopolskie) - Aquarium i Muzeum Przyrodnicze

format D: N50.0555414°,  E19.9415176°
format DM: 50° 3.332484'N, 19° 56.491056'E 
format DMS: 50° 03' 19.95''N, 19° 56' 29.46''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Fajna atrakcja była, niestety przestaje istnieć. Cytuję list pracowników za http://www.facebook.com/aquarium.krakow:

Aquarium i Muzeum Przyrodnicze oraz wszyscy jego mieszkańcy potrzebują pomocy. Z dniem 11 czerwca 2012 ponad 1000 zwierząt egzotycznych, w tym gatunki krytycznie zagrożone wyginięciem, będą musiały opuścić miejsce, które było ich domem przez prawie 5 lat. Dalszy ich los jest wielką niewiadomą, gdyż w Polsce praktycznie nie ma miejsca gdzie mogły by być one przeniesione. Sporą część naszej kolekcji stanowią okazy przywiezione z innych ogrodów zoologicznych, między innymi z powodu braku miejsca dla nich. Decyzją sądu Aquarium i Muzeum Przyrodnicze przestanie istnieć. Miejsce które jest ewenementem na skalę krajową, które jest bardzo dobrze znane krakowianom i nie tylko, miejsce z którego wszyscy wychodzą podekscytowani i bogatsi o wiedzę z zakresu przyrodniczego czy ochrony środowiska, z dnia na dzień przestaje istnieć. U podstaw takiego stanu rzeczy leżą kwestie, które mają się nijak do profilu działalności i misji Aquarium. Są to kwestie związane z biurokratycznymi formalnościami, które na drodze sądowej okazały się wystarczające aby zamknąć to miejsce. Aquarium i Muzeum Przyrodnicze oraz wszyscy jego mieszkańcy proszą o pomoc każdego dla którego miejsce to nie jest obojętne. Jedynym sposobem aby powstrzymać egzekucję, jest zmiana nastawienia osoby która złożyła wniosek do sądu, a mianowicie dyrektora instytutu systematyki i ewolucji zwierząt Pana doktora Zbigniewa Bocheńskiego. Prosimy każdego o wysłanie wiadomości do pana doktora, w której opiszecie czym jest dla was Aquarium i dlaczego uważacie że to miejsce powinno dalej istnieć. Adres mailowy pana doktora : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub nr. Tel (12) 422 80 00. Może on odstąpić od wyroku sądu i tym samym sprawić, że to wyjątkowe, rodzinne i przyjazne dzieciom miejsce będzie mogło dalej prowadzić swoją działalność, którą bardzo wiele osób docenia i wręcz nie wyobraża sobie Krakowa bez Aquarium. Dziękujemy za wszelka pomoc. W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
maj 2012
QW
Ocena atrakcji
 
4.0
Krakowskie Aquarium to ciekawa propozycja szczególnie na pochmurne dni. Z naszym 3-latkiem spędziliśmy tu niecałe 1,5 godziny, ale ze starszym dzieckiem  zwiedzanie na pewno potrwa dłużej. Oprócz różnych gatunków ryb, mniejszych i większych, możemy zobaczyć także żółwie, jaszczurki, żaby czy węże, a nawet małe małpki. Niestety trochę przesadzono z ilością węży. Są raczej mało interesujące, a w ich miejsce można było umieścić np. więcej  ciekawszych okazów fauny morskiej.  
Wszystkie zwierzątka są w bardzo schludnych i ciekawie zagospodarowanych akwariach. Szczególne uznanie należy się projektantom za dostosowanie większości akwariów do wzrostu przedszkolaka – często w tego typu miejscach trzeba malucha na okrągło podnosić, żeby cokolwiek zobaczył, a tu tylko sporadycznie. Dzieci powinny polubić przechodzenie przez otwory w ścianie stylizowanej na skałę z jaskiniami a w akwariach wyszukiwanie ukrytych zwierząt, np. pochowanych gdzieś po kątach jaszczurek.  Na każdym akwarium jest naklejka ze zdjęciem, nazwą i pochodzeniem jego mieszkańców. Jeśli ktoś jest spragniony szerszej wiedzy na temat danego stwora, wystarczy, że wystuka na jednym ze stojących tam terminali przypisany zwierzakowi numer (też na tej naklejce). Niestety za naszego pobytu system miał awarię, więc nie sprawdziliśmy jak to w rzeczywistości działa, ale pomysł uważam za świetny. Przy samym wejściu jest też ciekawy przyrząd na monety – rodzaj lejka, do którego wrzuca się pieniążka (nominał obojętny) a jeszcze lepiej kilka o różnej wadze i obserwuje jak kręcą się w drodze do środka, a wszystko to przeznaczone na zwierzaki. Wiem, że w Aquarium są organizowane specjalne zajęcia dla dzieci z malowaniem twarzy itp., nie znam jednak szczegółów. Dla naszego młodego największą atrakcją była wymiana wody w jednym potężnym akwarium. 
Ogólnie warte odwiedzenia miejsce, ale do prawdziwego oceanarium wiele mu brakuje. Wstęp  – 20 zł dorośli i 14 zł ulgowy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Szeroka gama „obiektów” – są i ryby, i płazy, i małpki, i szkielety nosorożca
Dobrze oznaczeni mieszkańcy poszczególnych akwariów
Możliwość łatwego poszerzenia wiedzy na temat interesujących nas zwierząt
Piękna stylizacja zarówno akwariów jak i całych sal
Do większości akwariów może łatwo zajrzeć nawet przedszkolak
Toalety, widziałam informację, że w jednej jest przewijak
- Wady
Dla najmłodszych zwiedzanie może się okazać w pewnym momencie zbyt monotonne – nasz po piątym wężu nie chciał już patrzeć na żadnego więcej.
Zwiedzanie z wózkiem jest możliwe, ale utrudnione, np. na piętro trzeba by wnieść wózek po schodach
Brakuje naprawdę egzotycznych ryb czy ukwiałów, które można spotkać w innych oceanariach.
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
lipiec 2011
Zdjęcie
Przyjaciele z akwarium
Jeden z ciekawszych węży
Widok na akwaria
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kraków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.