Widok z plaży na Poprad

ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ - Miejscowość zdrojowa

 
4.0 (2)
  8852 1

ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ - Miejscowość zdrojowa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość zdrojowa

Osada Żegiestów powstała 26 lipca 1575 roku, natomiast prywatne uzdrowisko utworzono w roku 1846. Właścicielem był Jakub Ignacy Medwecki, węgierski szlachcic, kierownik kąpielisk w Muszynie. Odkrył on w dolinie Szczawnego Potoku źródła wody mineralnej. Pierwsze źródło nazwane zostało Anna - na cześć jego żony. Obydwie wojny światowe przyczyniały się do upadku kurortu, który jednak zawsze podnosił się z ruin. Jeszcze w 1996 roku w Żegiestowie Zdroju znajdowało się 1300 miejsc noclegowych. Obecnie większość domów wypoczynkowych i sanatoriów stoi puste. W 2022 roku nastąpiła reaktywacja pijalni zdrojowej wraz z nowym deptakiem i siłownią na wolnym powietrzu. Woda mineralna "Anna"  pochodzi z  najstarszego źródła w Żegiestowie, eksploatowanego już w 1846 roku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kościół i jeden z dawnych ośrodków wypoczynkowych
Plaża na Łopacie Polskiej
Dawny ośrodek wypoczynkowy i zrujnowane sanatorium (chyba)
Widok z plaży na Poprad

Filmy

Fundacja Z miłości do gór - Co skrywa Żegiestów?

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Żegiestów-Zdrój (woj. Małopolskie) - Miejscowość zdrojowa

format D: N49.3622081°,  E20.8052947°
format DM: 49° 21.732486'N, 20° 48.317682'E 
format DMS: 49° 21' 43.95''N, 20° 48' 19.06''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Gdzie się wybrać na wakacje z maluchem? Wybór padł na Beskid Sądecki. W dolinie Popradu znałam wspaniałe miejsce jeszcze z dzieciństwa, postanowiłam je ponownie odnaleźć z moim małym Robinsonem.
Do Żegiestowa dotarłam szczęśliwie pomimo wielu kilometrów nie czułam zmęczenia, myśl, że wróciłam do miejsc z mojego dzieciństwa dodawała mi skrzydeł. Szkoda, że nie będzie tym razem mojej kochanej mamy, która spacerowała przed laty po tym cudownym miejscu trzymając mnie pod rękę.
Wybrałam nowy pensjonat okazało się, że trafiłam dobrze. Mimo nocnej pory czekali na mnie właściciele z ciepłą kolacją i super fajnym pokojem dodatkowo wyposażonym w łóżeczko dla mojego bobasa.
Poranek jak przed laty okazał się cudowny, odgłosy porannego śpiewu ptaków docierały do naszego pokoju przez uchylone okno, a widok jaki cudowny, pod oknami w niedalekiej odległości Poprad a na przeciwnym brzegu już Słowacja. Po śniadaniu ( DOBRE !!)ruszyłam na pierwszy spacer z małym Karolkiem. Łopata Polska odnowiona- niesamowite. Sanatorium Wiktor jakie pamiętałam to lata Gomułki teraz bryluje nad Łopatą jak Pałac a pensjonat Irena, który wybrałam na wypoczynek też nowiutki i pachnący, aż miło. Jestem szczęśliwa, że wybrałam to miejsce, Karolek również robił wrażenie zadowolonego, ucieczka z Gliwic na kilka dni do tego cudownego miejsca była jak eliksir na nasze rany. Powietrze niesamowite, chciała bym zabrać je do naszego miasta. Wrócę tu za jakiś czas.
Żegiestów, to oaza spokoju,jedyny mankament to brak sklepu i bankomatu na miejscu jednak gospodarze stawali na wysokości zadania. :-) 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
maj 2013
Ocena atrakcji
 
3.0
Żegiestów Zdrój to mała miejscowość zdrojowa na trasie Krynica - Piwniczna.  Początkowo widok z góry na Poprad i budowle usytuowane na stoku wzgórza jest imponujący. Jednak gdy podjedziemy bliżej okazuje się, że są to ruiny i niedokończone budowy! Miejscowość lata świetności ma dawno za sobą. Co prawda funkcjonują tu jeszcze jakieś ośrodki wypoczynkowe i  sanatoria, ale poza 1 są mało widoczne i chyba puste. My w każdym bądź razie poza grupą kolonijną  nie widzieliśmy tu nikogo - zdrój widmo! Nie ma tu już parku zdrojowego, ani typowego centrum, nie wiem czy można tu w ogóle coś zjeść? 
Są za to piękne widoki, można zejść schodkami w dół i pospacerować ścieżką nad Popradem, gdzie przed wojną na kamiennej plaża zażywano leczniczych kąpieli. Nieco dalej na tzw. Łopacie Polskiej (półwysep, na który zjazd autem jest na samym początku miejscowości) utworzono plażę czy raczej plażyczkę. Jest tam fajne boisko do siatki, miejsce na ognisko i piknik, ale plaża prezentuje się więcej niż skromnie. Po prostu wysypano trochę piasku na trawę, wycięto niewielkie przejście w krzakach,  aby był dostęp do wody i tam można się pochlapać na resztkach piasku i kamyczkach w Popradzie. To jest cała plaża. 
Obok prowadzi ścieżka ornitologiczna, polecana do przejścia na wiosnę, gdy ptaki intensywnie śpiewają.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Piękne położenie miejscowości
Widoki na Poprad
- Wady
Brak wszystkiego co powinno być w kurortach
Ruiny budynków
Wyludnienie
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Kościół i jeden z dawnych ośrodków wypoczynkowych
Plaża na Łopacie Polskiej
Dawny ośrodek wypoczynkowy i zrujnowane sanatorium (chyba)
Widok z plaży na Poprad

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Żegiestów-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Żegiestów-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.