Piwnice

CZCHÓW - Park 'Grodzisko' z zamkiem średniowiecznym

 
6.0 (1)
  145 0

Zamek w Czchowie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Park 'Grodzisko' z zamkiem średniowiecznym
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2022
Zamek w Czchowie stanął na obronnym wzgórzu zwanym Grodzisko, sąsiadującym ze średniowieczną osadą. Powstał prawdopodobnie wraz z lokacją miasta w końcu XIII-wieku. Tworzyła go wysoka baszta otoczoną palisadą, pełniąca rolę komory celnej na szlaku handlowy z Krakowa do Koszyc i innych miast węgierskich.
Ranga tutejszej siedziby wzrosła po rozbudowie wieży w XIV stuleciu o nieregularny kamienny obwód murów z budynkiem mieszkalnym i bramą. Stała się siedzibą starostwa czchowskiego, skąd sprawowano funkcje sądownicze w podlegających starostwu dobrach królewskich. W XV stuleciu dostawiono wieżę bramną. Budowla podupadła 200 lat później.
W stanie użyteczności pozostała jedynie baszta, w której funkcjonowało więzienie. Reszta murów uległa wkrótce rozbiórce, a w XIX wieku na wzgórzu stała już tylko ruina baszty. Pod koniec XX wieku powzięto zamiar rewitalizacji ruin. Proces zakończono w 2018 roku. Powstał punkt widokowy na wieży o wysokości 20 metrów (jej pierwotna wysokość to ok. 37 m) , ekspozycja historyczna, udostępniono piwnice, zrekonstruowano wieżę bramną, nadbudowano fundamenty murów obwodowych.
Dookoła wzgórza zamkowego wytyczono "Szlak militarno - historyczny" z eksponatami broni wojennej od średniowiecza do XX wieku. Na trasie znajduje się 1 z zachowanych w Czchowie bunkrów niemieckiej linii obrony z 1944 roku. Cały teren tworzy Miejski Park Zieleni i Wypoczynku GRODZISKO. Zamek jest otwarty codziennie przez cały rok, tylko wstęp na basztę jest płatny i ograniczony do miesięcy V-IX. Godziny otwarcia: w sezonie 10:00-18:00 (pon.-pt.) i 11:00-19:00 (sb.-ndz.), po sezonie krócej. Kasa mieści się na ul. Rynek 3. Parking darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Plac zabaw  pod wzgórzem zamkowym
Plac zabaw
Widok spod wieży bramnej
Zrekonstruowana wieża bramna
Zabytki militarne w dole zamku
Piwnice
Dziedziniec
Widok z wieży
Schron niemiecki

Filmy

Czchów - Zamek średniowieczny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 605 832 815 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Czchów (woj. Małopolskie) - Park 'Grodzisko' z zamkiem średniowiecznym

format D: N49.8331766°,  E20.6772405°
format DM: 49° 49.990596'N, 20° 40.63443'E 
format DMS: 49° 49' 59.44''N, 20° 40' 38.07''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Odbudowany zamek z powiewająca na wietrze flagą dumnie prezentuje się z oddali. Prowadzi do niego droga z samego centrum miasteczka. Pod zabytkiem jest wielki parking, plac zabaw z siłownią i boiskiem do siatki oraz budka z lodami. Miejsce od razu robi pozytywne wrażenie.
Pewną niedogodnością jest umieszczenie punktu sprzedaży biletów w rynku, więc albo trzeba się wrócić pod górę albo najpierw lepiej stanąć w rynku, kupić bilety i dopiero zjechać na parking. Dojście stąd do zamku prowadzi wytyczoną alejką skrajem lasu.

To co zrobiono podczas prac rewitalizacyjnych jest imponujące.
Wieża bramna postawiona na nowo wygląda co prawda trochę zbyt "świeżo", ale dobrze się wkomponowała w wzgórze zamkowe. Można na niej zobaczyć drabinę oblężniczą, obok różne machiny i armatę, a w środku wielkie banery z widokiem zamku ze starych grafik. Ogólnie satysfakcjonujące zagospodarowanie.
Na dziedzińcu stoi ciekawe urządzenie do lania smoły na wrogów oraz kolejne repliki innych broni - wszystkie maszyny są częścią szlaku militarnego, który biegnie przez i dookoła wzgórza zamkowego (każdy z ponad 20 eksponatów jest opisany, warto je zobaczyć). Mamy tu też przedsmak widoku, który rozciąga się z zamkowej baszty oraz zejście do piwnic.
W piwnicach powinna pojawić się jakaś ekspozycja, bo wnętrza, choć klimatyczne, rażą pustką.
Wystawa jest, ale w baszcie, poświęcona historii zamku. Dużo zdjęć i rekonstrukcji, z makietą, więc obrazowo przedstawiono zmiany jakie zachodziły na zamku, niestety brak multimediów.
Patrząc na okienka w baszcie, możemy się przekonać jak grube są jej mury. Otwarty punkt widokowy na szczycie jest trochę nietypowy, powstał na platformie zawieszonej w jej środku, pewnie by nie obciążać starych murów.
Widok super, choć nie tak atrakcyjny jak w sąsiednich warowniach Tropsztyn i Melsztyn, położonych bliżej Dunajca.
Zamek posiada jeszcze drugą trasę dojścia, z dołu, bliżej głównej drogi krajowej. Gdy tam zejdziemy, zobaczymy zabytki z okresu 2. wojny światowej, działka, karabiny oraz niespodziewanie betonowy schron

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
czerwiec 2022
Zamek w Czchowie
Plac zabaw  pod wzgórzem zamkowym
Plac zabaw
Widok spod wieży bramnej
Zrekonstruowana wieża bramna
Zabytki militarne w dole zamku
Piwnice
Dziedziniec
Widok z wieży
Schron niemiecki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Czchów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Czchów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.