Dziedziniec z murem arkadowym i ogrodzoną cysterną

MELSZTYN - Ruiny zamku nad Dunajcem

 
5.5 (1)
  106 0

MELSZTYN - Ruiny zamku nad Dunajcem

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku nad Dunajcem
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Zamek w Melsztynie stoi na wzgórzu o wysokości 320 metrów, oblewanym niegdyś przez płynący korytem innym niż obecnie Dunajec. Była to największa warownia w dolinie Dunajca i Popradu. Ufundował ją kasztelan krakowski Spicymir herbu Leliwa, jako swoją drugą siedzibę po Tarnowie. W XIv stuleciu Leliwici Melsztyńscy należeli do najpotężniejszych rodów możnowładczych w Polsce, a Jadwiga Melsztyńska była matką Elżbiety - trzeciej żony króla Władysława Jagiełły, a zarazem matką chrzestną monarchy. Na przełomie XVI i V wieku powstał zachowany do dziś element - wolnostojąca wieża mieszkalno obronna - donżon. W XV wieku miały miejsce jedyne znane działania zbrojne w których uczestniczyła warownia. Jej właściciel Spytek Melsztyński zawiązał konfederację uznaną za króla za wrogą wobec państwa. Jej skutkiem była bitwa pod Grotnikami, w której Melsztyński poległ, a zamek był krótko oblegany przez armię królewską. W XVI wieku Jordanowie rozbudowali zamek do okazałej siedziby renesansowej. W ruinę popadł w XVIII stuleciu. W 1885 r. hr. Lanckoroński otworzył w ruinach małe schronisko turystyczne, które po zniszczeniach I wojny św. rozebrano. W 2017 r. ruszyły prace archeologiczne i rekonstrukcyjne wieży - donżonu, których główny etap zakończono w grudniu 2023 roku. W czteropiętrowej budowli powstał taras widokowy na dolinę Dunajca, Beskid Sądecki i Wyspowy, a przy dobrej widoczności Tatry. Przy wieży odtworzono również przybudówkę z klatką schodową. W planach jest utworzenie ekspozycji. Wstęp na razie bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Częściowo odbudowana wieża
Dziedziniec z murem arkadowym i ogrodzoną cysterną
Południowy kraniec ruin z resztkami murów
MELSZTYN - Ruiny zamku nad Dunajcem
Tymczasowy punkt widokowy na 2. piętrze
Dunajec widziany z zamku
Widok na dolinę Dunajca

Filmy

Melsztyn - Ruiny zamku nad Dunajcem

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Melsztyn (woj. Małopolskie) - Ruiny zamku nad Dunajcem

format D: N49.8693525°,  E20.7716596°
format DM: 49° 52.16115'N, 20° 46.299576'E 
format DMS: 49° 52' 09.67''N, 20° 46' 17.97''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Ruiny widać już z drogi, dojazd do zabytku jest oznaczony i w miarę wygodny. Można podjechać pod sam zamek, ale dedykowany parking będzie chyba nieco oddalony, bo podczas naszych odwiedzin trwała jakaś budowa przy drodze.
Zamek zajmował szczyt podłużnego wzgórza, a do dziś przetrwała tylko okazała wieża mieszkalna, odcinek renesansowego muru z arkadami i niewielkie pozostałości wieży na drugim końcu wzgórza z ładnym widokiem wyłaniającym się między krzakami.
Jakieś mury są ukryte w krzakach na zboczach wzgórza, nie są one jednak normalnie widoczne. Przez ostatnie lata ruiny są poddawane rewitalizacji, ale prace dotyczą głównie wieży. Dzięki temu nie są to już jedynie zarośnięte ruiny nad Dunajcem, lecz atrakcyjny punkt widokowy. Dziedziniec oczyszczono z roślinności i otoczono płotkiem, więc można po nim swobodnie pochodzić. Po środku odgrodzone jest niebezpieczne zapadlisko po zamkowym zbiorniku na wodę.
Wieżę zastaliśmy częściowo zrekonstruowaną do poziomu części kamiennej. Wyżej jest nadbudówka ceglana i z niej pozostały tylko 2 ściany. Fajnie, że mimo prowadzonych prac zabytek był dostępny i bez szpecących rusztowań.
Po przejściu przez dwie puste kondygnacje, które zapewne w przyszłości mieścić będą wystawy, wchodzimy na otwarte 2. piętro z fantastycznym widokiem na dolinę Dunajca. Przez okna w ceglanej ścianie widać krzyż i kapliczkę - miejsce gdzie stał średniowieczny kościół.
Po pełnej odbudowie punkt widokowy znajdzie się wyżej, więc panorama będzie jeszcze bardziej efektowna.
Na terenie zamku brakuje na razie tablic informacyjnych o budowli i jej właścicielach, tylko jedna stoi w pobliżu, ale pewnie z czasem się to zmieni.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
czerwiec 2022
MELSZTYN - Ruiny zamku nad Dunajcem
Częściowo odbudowana wieża
Dziedziniec z murem arkadowym i ogrodzoną cysterną
Południowy kraniec ruin z resztkami murów
MELSZTYN - Ruiny zamku nad Dunajcem
Tymczasowy punkt widokowy na 2. piętrze
Dunajec widziany z zamku
Widok na dolinę Dunajca

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Melsztyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Melsztyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.