Brama i zamek górny z zewnątrz

RABSZTYN - Ruiny zamku królewskiego

 
6.0 (1)
  373 0

RABSZTYN - Ruiny zamku królewskiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku królewskiego
  • Miejsce na medal 2023
Zamek w Rasztynie pod Olkuszem to jedna z dawnych warowni granicznych na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Wiele z nich stawiano na skałach, stad nazwa Orle Gniazda. Dziś łączy je malownicza trasa turystyczna nazwana Szlakiem Orlich Gniazd. Rabsztyn wzniesiono na wzgórzu o wysokości 427 metrów. Część jego szczytu zajmuje potężny ostaniec skalny, na którym w końcu XIII wieku zbudowano otoczone murem obwodowym kamienną wieżę z budynkiem mieszkalnym. Był to późniejszy zamek górny, bowiem wkrótce warownia z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego została rozbudowana o część bezpośrednio pod skałą (zamek średni). Potem Rabsztyn był siedzibą starostów - przedstawicieli wielkich rodów rycerskich jak Szafrańcowie, Melsztyńscy, Tęczyńscy - którzy z nadania monarchy sprawowali nadzór nad włościami królewskimi . W XV wieku powstał zamek dolny, a pod koniec kolejnego stulecia staraniem starostów Mikołaja Wolskiego i Zygmunta Myszkowskiego wzniesiono na nim wielki renesansowy gmach zwany pałacem z ok. 40 komnatami. Potop szwedzki doprowadził budowlę do ruiny. Do XXI wieku w większych partiach przetrwały tylko mury pałacu na zamku dolnym oraz wieża bramna. Zamek średni i górny były w stanie szczątkowym. Prace rekonstrukcyjne i konserwacyjne trwały kilkanaście lat. W 2020 roku oddano turystom do zwiedzania zrewitalizowany obiekt z nowoczesnym budynkiem do obsługi turystów, kawiarnią, pawilonem muzealnym z piwnicami zamku średniego oraz tarasami widokowymi. Zamek górny został w całości odbudowany.
Zabytek jest otwarty dla turystów od marca do listopada, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-18:00, w sezonowe weekendy nawet dłużej. Istnieje możliwość wypożyczenia audioguida jak i zwiedzania z aplikacją mobilną.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Plac zabaw przed zamkiem
Brama i zamek górny z zewnątrz
Widok z dziedzińca
Piwnica na zamku średnim
Zamek górny na skale
RABSZTYN - Ruiny zamku królewskiego
Okienko na zamku górnym
Widok z wieży zamku górnego

Filmy

Rabsztyn - Ruiny zamku królewskiego

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Królewski - Rabsztyn 24   tel. +48 32 706 52 31 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Rabsztyn (woj. Małopolskie) - Ruiny zamku królewskiego

format D: N50.3006963°,  E19.5948029°
format DM: 50° 18.041778'N, 19° 35.688174'E 
format DMS: 50° 18' 02.51''N, 19° 35' 41.29''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kto zwiedzał tę popularną jurajską atrakcję kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu powinien koniecznie przyjechać ponownie i zobaczyć ją w nowej odsłonie. Zmieniła się ogromnie, łącznie z otoczeniem. Są dodatkowe atrakcje, zajazd z restauracją, parking i wygodna ścieżka.
To już dobre miejsce na spędzenie dłuższego czasu, sam pamiętam jak trzeba było się przedzierać do ruin przez łąki, krzaki, a o jakiejkolwiek infrastrukturze można było pomarzyć.

Oficjalny parking jest płatny. Płaci się monetami lub kartą w parkometrze, ale moduł płatności kartą szwankował w czasie letnich upałów. Można co prawda zaparkować w innym miejscu, ale jeśli te kilka złotych ma iść na utrzymanie zabytku, warto je zapłacić.
Po drodze do zamku napotkamy Chatę Kocjana, przeniesiony tu do zwiedzania dom ciekawej, aczkolwiek mało znanej postaci, inżyniera lotniczego i żołnierza Armii Krajowej. Dalej mały plac zabaw, a z boku ruin park linowy.

Do zamki prowadzi drewniany most nad fosą. Brama główna w wieży bramnej jest zamknięta, wchodzi się skromniejsza boczną furtą. Dzięki temu nowoczesny budynek kasowy z kawiarnią i toaletami jest ukryty i widać go tylko po przekroczeniu progu zamku. Stoliki kawiarni są wyłożone również w rogu dziedzińca, jest tam punkt sprzedaży lodów.
Zamek składa się z 3 części. Dolna z renesansowym pałacem to obecnie tylko zewnętrzne mury.
Jest ona wyraźnie oddzielona od reszty założenia, niskie murki pokazują przebieg ścian i krużganków. Aby turyści mogli wejść na wyższy poziom wykonano sztuczny taras. Jest też odlana rzeźba z makietą zamku z okresu świetności.

Zamek średni to część ekspozycyjna z pawilonem kryjącym piwnice oraz fragment kwadratowej wieży z niższym tarasem widokowym. Przy pawilonie rozstawiono kilka tablic informacyjnych. Są ciekawie ilustrowane i przekazują sporo wiedzy na temat zamku. W środku umieszczono tło do zdjęć, dyby, starą kamieniarkę (detale architektoniczne), repliki mieczy i kolejną makietę zamku, tym razem barwną. Dość słabe to i dziwi brak porządnej ekspozycji ze znaleziskami archeologicznymi. Obecnie najciekawszy jest tu po prostu sam spacer pośród najstarszych murów warowni.

Największe wrażenie robi zamek górny posadowiony na potężnej skale, ale trzeba mieć świadomość, że jest to całkowita rekonstrukcja. Ma górze utworzono taras widokowy, a po drodze pokazane są archiwalne zdjęcia ruin. Można zobaczyć ile się zmieniło i ile pracy wykonano, aby zamek wyglądał jak obecnie.
Choć wieżę zrekonstruowano bez ceglanej nadbudówki to i tak wybitnie góruje ona nad okolicą. Widok jest świetny. Działa to również w drugą stronę - ruiny wspaniale prezentują się z różnych punktów w okolicy, chociażby z drogi na Olkusz.

Odbudowa zamku z przeszklonymi i metalowymi konstrukcjami wzbudziła kontrowersje. Jednak mi za bardzo to nie przeszkadzało. Taki są obecnie trendy, a w Rabsztynie wykonano to całkiem porządnie. Pierwszy pawilon jest praktycznie niewidoczny, a drugi umiejętnie wkomponowano w ruiny i nie szpeci ich.
Aby dotrzeć na wyższe i niższe poziomy zamku zainstalowano metalowe schodki, pomosty, poręcze. Być może drewniane elementy pasowałyby lepiej, ale trwałe materiały powinny dłużej posłużyć turystom.
Dzięki rewitalizacji zamek z pewnością stał się ważną atrakcją turystyczną Małopolski.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
RABSZTYN - Ruiny zamku królewskiego
Plac zabaw przed zamkiem
Brama i zamek górny z zewnątrz
Widok z dziedzińca
Piwnica na zamku średnim
Zamek górny na skale
RABSZTYN - Ruiny zamku królewskiego
Okienko na zamku górnym
Widok z wieży zamku górnego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rabsztyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rabsztyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.