CIĘŻKOWICE - Muzeum Przyrodnicze

CIĘŻKOWICE - Muzeum Przyrodnicze

 
6.0 (1)
  329 0

CIĘŻKOWICE - Muzeum Przyrodnicze

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Przyrodnicze
  • Atrakcja całoroczna

Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach powstało w 1989 roku. Prezentuje kolekcję zbieraną przez ponad pół wieku przez dr Włodzimierza Tomka i jego żonę Krystynę, dlatego placówka nosi ich imię. Tomek był miejscowym leśnikiem, inwentaryzował obiekty przyrodnicze jak parki, zabytkowe drzewa, rezerwaty, aktywnie działał w PTTK, tworzył koła łowieckie. Dzięki niemu wstrzymano wydobycie piaskowca w rezerwacie Skamieniałe Miasto i uratowano starodrzew w zabytkowym parku przy dworku Ignacego Paderewskiego. Muzeum kilkakrotnie zmieniało swą siedzibę, a obecne miejsce zajmuje od 2011 roku. Wzbogaciło się wtedy o nowoczesne elementy interaktywne i multimedialne. Muzeum podzielone jest na 3 części: sala wystawowe, mini-kino - batyskaf, sala konferencyjna. Na wystawie dominują ptaki (ponad 200 gatunków), ale prezentowane są również motyle, ssaki, model łąki i trofea myśliwskie. Placówka jest otwarta codziennie, w sezonie (VII-VIIII) w godz. 9-16 (pn.-pt.) i 11-17 (sb.-ndz.), poza sezonem 9-16. Usługa przewodnicka dodatkowo płatna i po wcześniejszej rezerwacji.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kino - batyskaf
Sala z przezroczystą podłogą
Diorama z ssakami
Gablotki z ptakami
CIĘŻKOWICE - Muzeum Przyrodnicze

Filmy

Ciężkowice - Muzeum przyrodnicze

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków - ul. 3-go Maja 34, Ciężkowice   tel. +48 14 6510 038 , +48 14 6510 032 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ciężkowice (woj. Małopolskie) - Muzeum Przyrodnicze

format D: N49.7905671°,  E20.9730077°
format DM: 49° 47.434026'N, 20° 58.380462'E 
format DMS: 49° 47' 26.04''N, 20° 58' 22.83''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Muzeum nie posiada własnego parkingu, bo ten pod jego siedzibą należy do sąsiedniego Centrum Ekologicznego i kartka informuje o opłacie za postój w kasie Centrum. Dziwna sytuacja, ale zignorowaliśmy to, bo i tak szliśmy później na wystawę do Centrum. Nikt się zresztą w czasie dłuższego postoju nie pytał i nie czepiał o parkowanie.
Ekspozycja muzeum zajmuje 2 kondygnacje. Przedstawia przyrodę Pogórza Ciężkowickiego w całkiem interesujący sposób. Hitem dla dzieciaków jest pomieszczenie z przeźroczystą podłogą i podświetleniem, które włączamy przyciskami. Widać rośliny, grzyby, zwierzęta (jak węże, żaby) w naturalnym środowisku, a na ścianie ich opisy.
W głównej sali dominują ptaki w gablotach, ale są też dioramy z wypchanymi ssakami jak bóbr, borsuk, dzik. Szkoda, że brakuje opisów niektórych zwierząt.
Salę można zwiedzać w tradycyjny sposób jak i w trybie światło-dźwięk - trzeba tylko poprosić w kasie o włączenie tej opcji. Jest to znacznie ciekawsze, sala zostaje zaciemniona, światło podświetla tylko wybrany eksponat, a lektor z głośnika omawia go. Choć informacje są w miarę ciekawe, to mogłyby być bardziej zwięzłe, bo małe dzieci nie są w stanie wytrzymać 25 minut takiej prezentacji i się nudzą. Mają jednak wspomnianą wcześniej salę z podłogą, gdzie mogą się bawić. Jest też stanowisko interaktywne o budowie ptaków, można posłuchać odgłosów ptaków.
Na piętrze znajduje się aula, w której dookoła również stoją eksponaty, m.in. duża kolekcja batalionów - ptaków o bardzo ozdobnym upierzeniu. W bocznych pomieszczeniach są gablotki m.in. z makietą Skamieniałego Miasta.
Najciekawszy wydaje się jednak batyskaf - minikino urządzone w stylu łodzi podwodnej na kilkanaście miejsc. Pomysł super, z realizacją gorzej. Ponieważ było dużo dzieci puszczono nam film dla młodszej widowni. Zanurzamy się w lokalnej rzece Biała i poznajemy jej faunę oraz florę. Niestety film toczy się bardzo wolno, jest nudny i słabej jakości, po seansie każdy był nim tak zmęczony, że nikt nie miał ochoty na drugi film, choć pani z obsługi zachęcała. Muzeum powinno coś z tym zrobić i zamówić jakąś nowocześniejszą produkcję, bo marnuje potencjał fajnej atrakcji. Pewnie lepiej wybrać film dla starszych.
Ogólnie jednak placówka prezentuje odpowiedni do obecnych czasów poziom, ekspozycja jest dość nowoczesna, a obsługa bardzo miła.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
CIĘŻKOWICE - Muzeum Przyrodnicze
Kino - batyskaf
Sala z przezroczystą podłogą
Diorama z ssakami
Gablotki z ptakami
CIĘŻKOWICE - Muzeum Przyrodnicze

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ciężkowice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ciężkowice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.